ZİHİN AÇAN YAZILAR

Çok Yaşa Başkan Sekoya Ağacı!

Kendine yaşam alanı olarak ilan ettiği yerleri istila etmek ve tahrip etmekte insanın üstüne yoktur. Etrafınıza iyi bakın. Eğer büyük bir şehirde yaşıyorsanız doğaya verdiğimiz zararın büyüklüğünü görmek kaçınılmazdır. Eğer küçük bir kasabada ya da köydeki şirin bir evde yaşıyorsanız etrafınıza daha iyi bakın belki o yeşillikler yarına kadar  yok olabilir.

Bilinçsizce, menfurca saldırıyoruz etrafa, içinde bulunduğumuz zenginliklere. Birçok hayvan türünü yok ettik. Kullanılabilir kaynak suları deli gibi tüketmek için birbirimizle adeta yarışıyoruz. Oysa doğada ne güzellikler var bir farkına varabilsek. İşte o güzelliklerden biri Sekoya ağacı. Ülkemizde yetişmezse bile varlığı bile insana huzur veriyor.

Servigiller familyasının Sequoia cinsinden olan Sekoya ağacı tek bir türle temsil edilen 120 m boy, 7 m çap yapabilen anavatanı Kuzey Amerika olan büyük bir ağaç türü.

Her dem yeşil ve dev yapılı bir ağaç. Oldukça kalın kabukları var. Genç sürgünleri önce kırmızı, sonra kahverengi. Kozalakları 1 yılda olgunlaşıyor ve 15-20 puldan oluşuyor ve her pulun altında 3-7 tohum bulunuyor.

Doğal yayılış alanında 140 m’ye kadar büyüyen bir ağaç bu; gövde dibi çok geniş olup uca doğru daralıyor. Kabuğu kırmızımsı kahverengi veya tarçın renginde, 15–25 cm kalınlığında.

Sierra Nevada dağlarının batı eteğinde dünyanın en büyük 3. ağacı olarak bilinen Sekoya ağacına çevre sakinleri ‘Başkan’ demektedirler. “Başkan”ın 3.200 yaşında olduğu tahmin ediliyor.

Dev sekoya ağacı bu lakabını 1923 yılında ABD başkanlığı yapmış olan Warren G.Harding’ten alıyor ve “Başkan” hala hızla büyümeye devam ediyor. Daha önce hiç kimse ağacın tamamını tek bir fotoğrafa sığdırmayı başaramamıştı. National Geographic ekibi başardı. Elbette 32 gün uğraş verdikten sonra…

Sonuç gerçekten etkileyici. Bazen doğa insana o kadar güzel şeyler sunuyor ki bundan etkilenmemek elde değil. Dev sekoya ağacı da bunun en güzel örneklerinden biri…

Umarız ki ağaç bir 3.000 yıl daha yaşar.

Serkan Göksal

Matematiksel

Serkan Göksal

2009 Anadolu Üniversitesi İlköğretim Matematik Öğretmenliğine giriş yaptım. 2013’te mezun oldum. Üniversitede de okurken ortaöğretim kpss ile aynı üniversitede memurluk yaptım. Mezun olduğum ilk sene İstanbul’a öğretmen olarak atandım. 2015 yılında İstanbul Kültür Üniversitesinde yüksek lisansa başladım. Tez hazırlama aşamasındayım. Eğitimin sorunlu olduğu bölgeden geldiğim için eğitime çok önem veririm. Öğretmenliğin kutsal bir meslek olduğuna inananlardanım. Öğrencilerime dediğim gibi eğitim ihtiyaçtır. Bu ihtiyacı gidermek için çok çalışmalıyız. Çok okumalı ve çok merak etmeliyiz. Eğitimin yaşı yoktur. Hayat boyu devam eder. İnsanları, toplumsal olayları araştırmayı, incelemeyi çok severim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu