Çok Yaşa Başkan Sekoya!

Kendine yaşam alanı olarak ilan ettiği yerleri istila etmek ve tahrip etmekte insanoğlunun üstüne yoktur. Etrafınıza iyi bakın. Eğer büyük bir şehirde yaşıyorsanız doğaya verdiğimiz zararın büyüklüğünü görmek kaçınılmazdır. Eğer küçük bir kasabada ya da yeşillikler içinde yer alan bir köydeki şirin bir evde yaşıyorsanız etrafınıza daha iyi bakın belki o yeşillikler yarına kadar tahrip edilebilir ve yok olabilir.

Bilinçsizce, menfurca saldırıyoruz etrafa, içinde bulunduğumuz zenginliklere. Birçok hayvan türünü yok ettik. Kullanılabilir kaynak suları deli gibi tüketmek için birbirimizle adeta yarışıyoruz. Oysa doğada ne güzellikler var bir farkına varabilsek. İşte o güzelliklerden biri Sekoya ağacı. Ülkemizde yetişmezse bile varlığı bile insana huzur veriyor.

Sekoya ağacı servigiller familyasının Sequoia cinsinden tek bir türle temsil edilen (monotipik) 120 m boy, 7 m çap yapabilen anavatanı Kuzey Amerika olan büyük bir ağaç türü.

Her dem yeşil ve dev yapılı ağaçlardır. Oldukça kalın kabukları vardır. Genç sürgünleri önce kırmızı, sonra kahverengidir. Kozalaklar 1 yılda olgunlaşır ve 15-20 puldan oluşur. Kozalak pulları yan kenarlarıyla kapanmıştır ve her pulun altında 3-7 tohum bulunur.

Doğal yayılış alanında 140 m’ye kadar büyür; gövde dibi çok geniş olup uca doğru daralır. Kabuk kırmızımsı kahverengi veya tarçın renginde, 15–25 cm kalınlığındadır, tacı ise dardır. Genç ağaçlarda dallar incedir, sonradan kalınlaşır ve gövdeye çevrel olarak dizilmiştir.

Yapraklar sürgünlere sarmal olarak dizilmiştir ve iki şekildedir; yan dallar üzerindeki yapraklar 1-2,5 cm uzunluğunda iki sıralı dizilmişlerdir, alt yüzlerinde iki stoma bandı yer alır. Ana sürgünlerin üzerinde yer alan yaprakların ise uzunluğu 1,5-2,5 cm olup uçları sivridir.

Erkek kozalaklar ovoid 1,5–2 mm olup sarı-yeşildir. Tohum kozalakları çok küçük, olgunlaşınca koyu kırmızımsı kahverengi, eliptik-yumurta veya yumurta şeklinde 2-3,5 x 1,2-1,5 cm’dir. Bir yılda olgunlaşan tohumlar açık kahverengi eliptik-dikdörgen şeklinde 1,5 mm uzunluğundadır. Tohum kanadı 1 mm genişliğindedir.

Sierra Nevada dağlarının batı eteğinde dünyanın en büyük 3. ağacı olarak bilinen Sekoye ağacına çevre sakinleri ‘Başkan’ demektedirler. En etkileyici olanı ise ağacın yaşı. “Başkan”ın 3.200 yaşında olduğuna inanılıyor.

Dev sekoya ağacı “Başkan” lakabını 1923 yılında ABD başkanlığı yapmış olan Warren G.Harding’ten alıyor ve “Başkan” hala hızla büyümeye devam ediyor. Daha önce hiç kimse ağacın tamamını tek bir fotoğrafa sığdırmayı başaramamıştı. National Geographic ekibi başardı. Elbette 32 gün uğraş verdikten sonra…

Sonuç gerçekten etkileyici. Bazen doğa insanoğluna o kadar güzel şeyler sunuyor ki bundan etkilenmemek elde değil. “Başkan” lakaplı dev sekoya ağacı da bunun en büyük örneği. Umarız ki ağaç bir 3.000 yıl daha yaşar.

Serkan Göksal

Matematiksel

Yazıyı Hazırlayan: Serkan Göksal

2009 Anadolu Üniversitesi İlköğretim Matematik Öğretmenliğine giriş yaptım. 2013’te mezun oldum. Üniversitede de okurken ortaöğretim kpss ile aynı üniversitede memurluk yaptım. Mezun olduğum ilk sene İstanbul’a öğretmen olarak atandım. 2015 yılında İstanbul Kültür Üniversitesinde yüksek lisansa başladım. Tez hazırlama aşamasındayım. Eğitimin sorunlu olduğu bölgeden geldiğim için eğitime çok önem veririm. Öğretmenliğin kutsal bir meslek olduğuna inananlardanım. Öğrencilerime dediğim gibi eğitim ihtiyaçtır. Bu ihtiyacı gidermek için çok çalışmalıyız. Çok okumalı ve çok merak etmeliyiz. Eğitimin yaşı yoktur. Hayat boyu devam eder. İnsanları, toplumsal olayları araştırmayı, incelemeyi çok severim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.