Çocukluk Stresi Deyip Geçmeyelim…

Bugünlerde çocuk olmak zor. Endişeli olma halinin giderek arttığı bir dünyada yaşıyoruz ve son 30 yılda % 45 artış ile çocuklar da bu çarka dahil durumda.

Çocukların yaşamlarında karşılaşabilecekleri stres faktörleri ile başa çıkmalarına yardımcı olunabilir.

Çocuklarda stres yönetimi için

1. Stres hakkında bilgi edinin.

Stres, hayatta karşılaştıklarımıza ve bu karşılaştıklarımız hakkında ne düşündüğümüze verdiğimiz fiziksel bir cevaptır. Artık bir insan strese girdiğinde vücutta kimyasal olarak neler olduğunu biliyoruz. Vücudumuz ve beynimiz kriz moduna girer – kan ve oksijen kaynağımızı harekete geçiren kortizol üretmeye başlarız. Bize bir enerji telaşı verebilecek adrenalin üretmeye bile başlayabiliriz.

Ancak, çoğunlukla, strese verilen tepki insana kendini iyi hissettirmez, bu durum özellikle de duygularını anlama tecrübesi olmayan çocuklar için bir sorundur. Çocuğunuzdaki stres tepkisini tanımanız, davranışlarının gerisinde ne olduğunu anlamanıza ve ona karşı daha az tepkili ve daha düşünceli olmanıza olanak sağlayacaktır.

2. Streslerini belirlemelerine yardımcı olun.

Stres günlük yaşamın bir parçasıdır ve hepimiz bunu farklı şekillerde tecrübe eder ve tepki veririz. Çocuğumuzun tepkilerini, fiziksel olarak (kasları, baş ağrıları, mide ağrıları), zihinsel olarak (zayıf konsantrasyon, unutkanlık, irrasyonel olmak), duygusal olarak (korku, gerginlik, irrasyonel olmak) ve davranışsal olarak (sızlanan, ağlayan, başkalarıyla kavga eden) tespit etmek, bu durum yaşandığında kendilerinin farkında olmalarını sağlayacaktır.

3. Duygularını uygun bir şekilde tanımalarını, kabul ve ifade etmelerini sağlayın.

Küçük çocuklar duygularını anlamlandıracak kelime bilgisine sahip değildir ve duygularını sağlıklı ve üretken bir şekilde nasıl kullanacaklarını öğrenmede yardıma ihtiyaç duyarlar. Çocuğunuzu, onları rahatsız eden şeyleri kendi sözcükleriyle ifade etmeye yönlendirin. 

4. Çocuğunuz için daha az stresli bir ortam oluşturun. 

Her yaştan çocuk daha sakin, daha az stresli bir ortamdan faydalanacaktır. Çocuğunuzun günlük programını ve rutinlerini eleştirel bir şekilde inceleyin ve “sorunlu noktaları” azaltmak için harekete geçin.

5. Stres yönetimi yöntemlerini belirleyin. 

Çocukların stresle başa çıkmalarına yardımcı olacak çeşitli yaklaşımlar ve yöntemler vardır, fakat tüm çocuklar  farklı yapıda olduklarından aynı yöntemlere farklı cevap verebilirler.

Dikkat etmeniz gerekenler

Önleme: Sağlıklı beslenmek, yeterince ve düzenli uyumak, egzersiz yapmak, sosyalleşme gibi temel ihtiyaçlarına dikkat etmesine yardımcı olun

Belirti azaltma: Çocuğunuzun sakinleşmesine yardımcı olmanın yollarını belirleyin. Derin nefes alma, germe ve fiziksel egzersiz gibi şeylerin hepsi yardımcı olabilir.

Problem çözme: Çocuğunuzun farklı durumları hayal etme veya bunlara cevap verme konusunda alternatif yollar üretmesine yardım edin. Örneğin, çocuğunuz sosyal bir aktivite dışında bırakılıyorsa ve arkadaşları tarafından terk edilmiş hissediyorsa, dikkatini başka yöne yönlendirmek için kendi başlarına yapabilecekleri etkinlikler bulabilirsiniz.

Uyarlama tepkileri: Çocuğunuzun, örneğin diş hekimine veya doktora gitme, sevilen birinin hastalığı veya ölümü gibi, elimine edilemeyecek streslerin etkisini en aza indirmesine yardımcı olun. Çocuklar genellikle zor durumlarla doğru yönlendirildikleri takdirde yetişkinlerden daha iyi başa çıkabilirler.

Tüm bu yazılanların ardından unutmamak gereken bir şey var: Bir miktar stres, elimizden gelenin en iyisini yapmak ve zorluklarla yüzleşmek için bizi motive eder ve canlı tutar.

Aslında, stressiz bir yaşam çok sıkıcı olurdu. 

Volkan Karakeçili

Okuma önerisi: Stres Vücudunuzu ve Beyninizi Nasıl Etkiler?

Matematiksel

Volkan KARAKEÇİLİ

Herkese merhaba. Bir garip matematik öğretmeni. Pınar’ın eşi, Çınar ve Mete’nin babasıyım. Matematik ile içselleşmem ilkokul 3.sınıfta iken öğretmenimin yine öğretmen olan babama ‘bu çocuk büyüyünce matematik öğretmeni olacak, bu lafımı unutma’ demesi ile başladı. Yıllarca çeşitli sınavlara öğrenci hazırladıktan sonra çocuklarınım referansı ile kendi güncellememin zamanının geldiğini düşünüp Z-kuşağı için matematiğin anlam kazandığı programlama, kodlama, dijital oyun tasarımı, yapay zeka ve veri madenciliği konuları üzerine çalışmalara başladım. Matematiği kullanarak bilimin içinde kalmaya çalışıyorum aynen M. Kemal Atatürk’ün dediği gibi : “Bilim deyince, ondan hakikat diye öne sürdüğü önermelerin pekin olmasını ister; pekinlik ise en mükemmel şekliyle matematikte bulunur. O halde bilim o disiplindir ki; önermeleri matematikle ifade edilir. O zaman matematiği kullanmayan disiplinler bilimin dışında kalacaktır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu Yazılarımıza da Bakmanızı Öneririz

Başa dön tuşu