NEYİ NASIL YAPMALI?

Çocuklarınızın Beyin Gelişimlerini Hızlandırmak İçin Onlara Müzik Öğretin

Alternatif tedavi yöntemlerinin modern tıpta oluşan bazı boşlukları doldurabildiği şüphesiz ki aşikar. Fakat bunların arasında müzik, belki de insanların ruhlarındaki en derin köşelere ulaşmada en büyük potansiyele sahip yöntemlerden biridir diyebiliriz.

Kısacası müzik önemlidir ve sizi iyileştirebilir.

Araştırmalar gösteriyor ki, müzik eğitimi aynı zamanda gelişme çağındaki çocukların beyin gelişimini hızlandırıyor. Nörobilimciler araştırmaların sonucunda müzik eğitiminin beynin ses bilgisi, dil gelişimi, konuşma ve okuma yeteneklerinin yönetildiği kısmında çok önemli boyutta gelişimler gösterdiğini buldular.

Eski tarihlerden beri şunu biliyoruz ki, doğru müziğin doğru bir şekilde psikolojik sorunları olan hastalara kontrollü bir şekilde dinletilmesi ile, tedavilerde çok olumlu sonuçlar alınıyor. Şu anki literatürde bunu kanıtlayan yüzlerce yayınlanmış makale bulunmakta. Yapılan incelemelerde müziğin depresyonu, anksiyeteyi, kronik ağrıları azaltmada tamamen bağımsız bir tedavi yöntemi olduğu kanıtlandı.

BCI (Beyin ve Yaratıcılık Enstitüsü) 2012 yılında 5 yıllık bir çalışmaya başladı. Bu doğrultuda süreç boyunca müzik eğitiminin çocukların sosyal, duygusal, ve zihinsel gelişimi üzerindeki etkileri incelenecekti. Dünyadaki pek çok ülkede okullardaki müzik eğitiminin azaltıldığı şu günlerde, çalışmanın sonuçlarına bakılınca, küçük yaştaki çocuklara verilen müzik eğitimi çocukların beyinlerindeki işitme yollarının olgunlaşmasının hızını ve verimini arttırıyor. Müzik eğitimi alanlar okuma kabiliyetlerinde ve dil eğitiminde, müzik eğitimi almayan çocuklara göre çok daha fazla başarılı.

Umarız İskandinav ülkelerinde yapılan eğitim devrimlerinin bir benzeri de dünyadaki diğer ülkelerde olur ve müzik eğitimi çocukların ilk öğrenim çağında eskisi gibi daha fazla yer alır.

Kaynaklar: 

https://news.usc.edu/102681/childrens-brains-develop-faster-with-music-training/

Matematiksel


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı