Sınıf Dışı Etkinliklerle Matematik Öğretilebilir

Yetişkinlere matematikle ilgili soru sorduğumuzda sıklıkla şu şekilde cevaplandırırlar: “Okulda matematik dersinde hiçbir zaman iyi değildim.” O zaman, çocuklarınızın aynı şeyleri söylemesinin önüne nasıl geçebiliriz? Çocukların erken yaşta matematiğe ilgilerini çekmek istiyorsak, matematik öğretirken yaratıcı olmak önemlidir. Bazı derslerde çocukların aidiyet kazanmaları kolaydır. “Bu benim eserim veya benim fikirlerim.” diyebilirler. Bu, matematikte imkansız değilse bile daha zordur. Fakat matematik aidiyeti önemlidir. Aidiyeti geliştirmenin bir yolu, çocukların gözlerini etraflarındaki matematiğe çevirmelerini sağlayacak bir “matematik yürüyüşü” yaptırmaktır. Bu konuda size fikir verebilecek bir çalışmayı aktaralım. Bu yürüyüş, öğrencilerin belirli bir rota boyunca doğadaki matematiği keşfetmeleri için durdukları belirli yerler dizisinden oluşur. Bu, matematiği çocuklar için canlı hale getirir.

Bu esnada bazı sorular ile çocuklar yönlendirilmelidir.

  • -Bir simetri çeşidi içeren üç nesne bulun.
  • -Dönel simetrik bir nesne bulun.
  • -Tekrarlı bir model bulun.
  • -Yaklaşık bir metre boyunda bir nesne bulun.

Bu aktivitenin amacı günlük hayatımızda matematiğin var olduğunu çocuklara hissettirmektir. Bu yürüyüşlere başarı düzeyleri hesaba katılmaksızın tüm çocuklar dahil edilmelidir. Aşağıda anlatılan bu konuda çalışma yapan bir öğretmen arkadaşımızın deneyimi size fikir verebilir.

“Yakın zamanlarda Londra metrosunda bir matematik yürüyüşü tertipledim. Öğrencilerime şu gibi sorular yönelttim: Her bir metro treninin bir kimlik numarası vardır. Bu numaralar üç, dört veya beş basamak uzunluğunda olabilir. Benzer şekilde, elinizdeki kartlarda her şeklin yanında bir numara mevcut. Göreviniz sadece tren numarasının basamaklarını kullanarak kartlarınızdaki sayıyı hesaplamak. Örneğin, tren numaranız 5547 ve kart numaranız 22 ise aşağıdaki hesaplamayı üretebilirsiniz: 4×5+7-5=22 ” Matematiği anlamaları için çocuklarla yapabileceğiniz çok şey var. Bunların çoğu çocuklara matematiksel bile görünmez, çünkü matematik günlük hayatla derinden ilişkilidir. Kart, tahta ve zar oyunları; sayı becerileri, mantık ve stratejiyi geliştirir. Oyunlar matematiksel kavramayı artırmaya yardımcı olur ve tüm aile için eğlence kaynağıdır.

Birlikte yemek pişirmek de çocukları aynı zamanda ağırlık ve ölçme konularında eğitir. Eğer bir tarif iki kişilikse ve siz beş kişilik hazırlamak istiyorsanız, oranlar hakkında düşünmeniz gerekir. Yemek pişirmek aynı zamanda çay kaşığı, çorba kaşığı, mililitre, büyük su bardağı ve fincan gibi standart dışı ölçüm birimlerinin her türünü içerir. Arabayla seyahat etmek aynı zamanda geçtiğiniz araçların belirli yaş, renk veya çeşitteki arabaları saymak gibi matematiksel oyunlar için fırsatlar sunar. Genç bir yaşta matematiksel düşünme, çocuklarda güveni ve deneme isteğini arttırır. Aynı zamanda çocukların matematiği farklı açılardan düşünmelerini ve öğrendiklerini günlük yaşamlarıyla ilişkilendirmelerini, orijinal bir perspektiften matematiksel düşüncelerini açıklamalarını sağlar.

Konuk Çevirmen: Fatma Gürsoy

Kaynak: How to get children to want to do maths outside the classroom; https://theconversation.com

Matematiksel

Editör

Bu yazı gönüllü yazarlarımız tarafından hazırlanmış veya sitemiz editörleri tarafından belirtilen kaynaktan aslına uygun kalınarak eklenmiştir.
Başa dön tuşu