Anasayfa » VİDEOLAR » Çocuklara bilgisayar ile matematik öğretmek

Çocuklara bilgisayar ile matematik öğretmek

“Günümüzde matematik eğitimi ile ilgili ciddi bir sorunumuz var. Temelde hiç kimse çok mutlu değil. Öğrenenler onun ilgi çekici olmadığını, tutarsız ve zor olduğunu düşünüyorlar. Onları işe alanlar ise yeterince bilmediklerini düşünüyorlar. Hükumetler bunun ekonomilerimiz için ne kadar önemli olduğunun farkındalar ama sorunu nasıl çözeceklerini bilmiyorlar. Öğretmenler de kızgınlar. Oysa matematik dünya için insanlık tarihinin herhangi bir anından çok daha önemlidir. Yani bir yanda matematik eğitimine giderek azalan bir ilgi diğer yanda da gitgide daha matematikselleşen, daha sayısal bir dünyamız var. Öyleyse sorun nedir, bu uçurum neden oluştu, ve bunu düzeltmek için ne yapabiliriz? Aslında, ben cevabın gözümüzün önünde olduğunu düşünüyorum. Bilgisayarları kullanmak.”

Füzelerden hisse senetlerine, insanlığın çoğu heyecan verici yaratımı matematikten güç almaktadır. Öyleyse çocuklar neden matematiğe olan ilgilerini kaybediyorlar? Conrad Wolfram, matematiğin bizim öğrettiğimiz kısmı—parmak hesabı—sadece sıkıcı değil, aynı zamanda gerçek matematik ve gerçek dünya ile tamamen ilgisiz diyor. Şu sıradışı düşüncesini sunuyor: çocuklara matematiği bilgisayar programlama yoluyla öğretmek.

Kesinlikle izlemenizi ve üzerinde düşünmenizi öneririz…

Matematiksel

 

 

Paylaşmak Güzeldir

Yazıyı Hazırlayan: Sibel Çağlar

Avatar
Kadıköy Anadolu Lisesi, Marmara Üniversitesi, ardından uzun süre özel sektörde matematik öğretmenliği, eğitim koordinatörlüğü diye uzar gider özgeçmişim… Önemli olan katedilen değil, biriktirdiklerimiz ve aktarabildiklerimizdir bizden sonra gelenlere... Eğitim sisteminin içinde bulunduğu çıkmazı yıllarca iliklerimde hissettikten sonra, peki ama ne yapabilirim düşüncesiyle bu web sitesini kurmaya karar verdim. Amacım bilime ilgiyi arttırmak, bilimin özellikle matematiğin zihin açıcı yönünü açığa koymaktı. Yolumuz daha uzun ve zorlu ancak en azından deniyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.