GELECEK

Coco Roboto Amaran: Hindistan Cevizi Toplayan Robot

Şu robotlar bize daha neler gösterecek kestirmek zor. Ancak şimdi de hindistan cevizi toplayıcısı olmaları da yeterince şaşırtıcı..

Tarımda Robotlar

Hindistan’da teknoloji endüstrisi giderek gelişiyor. Sadece kendi ülkelerinde değil bu gelişme.. Dünyadaki pek çok ülkenin sahip olduğu GSYİH’den daha zengin olan dev firmaların başında Hindistanlı CEO’lar var..

Ancak pek çok ülkedeki temel sorunları onlar da yaşıyorlar. Daha temel alanlara kıymet azaldığından o alanlara ilgi de azalıyor; herkes parlatılan meslekleri yapmak istiyor.

Bu sancıları en çok çeken alanlardan bir tanesi de tarım..

Bu sancı, ülkenin devasa hindistan cevizi endüstrisi için de sorun yaratmıştı. Ancak, beraberinde potansiyel bir çözüme de vesile olabilmiş gibi gözüküyor.

İnsanlar riskli işlerden uzaklaştıkça, hindistan cevizi hasadı işi de sürdürülebilirliği tehlikeye giren alanlardan birine dönüşünce, Amrita Vishwa Vidyapeetham Üniversitesi’nden bir grup bilim insanı, bir gün toplu olarak üretilebilecek, ağaca tırmanan hindistan cevizi hasat robotu yaparak bu sorunu çözmeye çalışmışlar..

Coco Roboto

Doçent Doktor Rajesh Kannan Megalingam liderliğindeki bir ekip tarafından tasarlanan prototip Hindistan Cevizi Robotu Coco Roboto Amaran, şu anda altıncı versiyonunda ve üç yıldır geliştiriliyor.

Amaran, farklı boyutlardaki hindistan cevizi ağaçlarının tabanına uyacak şekilde ayarlanabiliyor ve ağacın tepesine yani hindistan cevizi bölgesine ulaşabiliyor.

Amaran’ın ulaşabildiği ağaçlar 50 fitlik yani 15,2 metre kadarlık boyda olabiliyor ve 30 derecelik açı yaparak ağaçlara tırmanabiliyor.

Ağaçların etrafını çevrel şekilde saran mekanizmayla yükselen robot, cevizlere ulaşınca daire şeklindeki testeremsi bıçaklar kesme işlemine başlıyorlar.

Peki emekçi robot kardeşimiz nasıl yapıyor bu işleri? İzlemek isterseniz buyrunuz:

Okuma Önerisi: BigDog: Dünyanın En Gelişmiş Engebeli Arazi Robotu

Kaynak: Coco Roboto: Watch this Coconut-Harvesting Robot in Action ; https://interestingengineering.com/coco-roboto-watch-this-coconut-harvesting-robot-in-action

Matematiksel

Ceren Demir

Kendini, insanları, dünyayı tanıma ve anlama çabasında, belki de kaosta olan; filmin oyuncularından, dünya üzerindeki küçücük noktalardan biriyim.. Dokuz Eylül Üniversitesi'nde Ekonomi bölümünde yüksek lisansa devam ediyorum ve İstanbul Gelişim Üniversitesi'nde akademik görevimi sürdürüyorum. Spora, sanata (özellikle resim sanatı), müziğe, doğaya, doğa sporlarına, felsefeye, psikolojiye, kitaplara, filmlere düşkünüm.. Okumayı, yazmayı, öğrenmeye çabalamayı çok seviyorum. Küçük yaşlardan itibaren birikmiş 9 adet günlüğüm var. Amaçlı ve amaçsız yaşamanın çeşitli noktalardan artı ve eksileri olduğunu düşünsem dünyadaki her şeyin gelip geçici olduğuna inanıyorum. Yine de -her şeye rağmen- ben uzun süredir amacı olanlardanım.. Buradan enerji sağlayabiliyorum.. Çoğunlukla enerjik, dışa dönük olsam da yeri geldikçe oldukça içe kapanmaya ve yalnızlığa susayabiliyorum. İkisi de keyifli ve öğretici.. Matematiksel sitesinin öncelikle hayranı olan bir okuruyum sonra Matematiksel’e katkı sağlamaya çalışan enfes ekibin bir parçasıyım. Özetle bu dünyayı bir rüyaymış gibi (Is this the real life? Is this just fantasy?) hissedip iyi bir insan olarak '‘kalmaya'’ çabalayan, sonsuzmuş gibi üretmeye çalışan insanlardan olarak; bahsettiğim 'bencil' bilgilerimi önemsiz sayıyorum. Sadece denizdeki kum tanelerinden biri olduğumun farkındayım. Ancak okyanusları merak etmekten vazgeçemiyorum. Yaşam keşifle canlanıyor.. (Instagram veya Facebook hesabım yoktur. Fotoğrafımı ve adımı kullanarak sahte hesap açıldığını öğrendiğim için bu bilgiyi belirtmek durumundayım.)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu