GÜNDEM

Cinsiyet Eşitsizliğinin Önüne Geçmek İçin Erkek Öğrencilerine Ev İşi Öğreten Okul

Ütü yapmak, dikiş dikmek ve yemek yapmak çoğu insanın evde öğrendiği günlük hayatımızın rutin işleridir. Ancak bu tarz işler toplumsal öğretiler neticesinde nedense hep kadın işi olarak tanımlanır. Cinsiyet ayrımcılığı ilk bu biçimde öğrenilmeye başlanır.

Bu durumu küçük yaştan itibaren verilecek eğitim ile çözmek mümkün.

İspanya Montecastelo Okulu’nun, “Eşitlik eylemleriyle öğrenilir” sloganı altında öğrencilerine öğrettiği şey budur.

2018 yılından itibaren okul, diğer derslerin yanı sıra ev ekonomisi derslerini de içereceğini açıkladı. Okul zaten erkek öğrencilerine duvarcılık, marangozluk, sıhhi tesisat ve elektrik teknisyenliği gibi konularda eğitimler vermekte idi. Ancak bundan sonra bu eğitimlere ütü, dikiş dikme, yemek pişirme gibi konularda müfredata eklendi.

Öğrencilerine Ev İşi Öğreten Okul

Okulun yöneticisi Gabriel Bravo, kendisi ile yapılan röportajda; “bu işleri öğrenmelerinin hem şimdiki yaşantılarında, hem de ileride aile kurduklarında çok yararlı olacağını, bir evin iki kişinin meselesi olduğunu, temizliğin, bulaşık yıkamanın ve ütünün yalnızca kadının görevi olmadığını, bu eğitimler sayesinde erkek öğrencilerin de bunun farkına varacağını ve kendilerini evde idare etmeyi öğreneceklerini”söylüyor.

Okul yönetimi bu düşüncesini veliler ile paylaştığında başta tepki alsa da süreç içindeki gelişmelerden herkes memnun gibi gözüküyor.

Örneklerin artması dileğimizle…

Kaynak: https://www.thinkinghumanity.com

Görsellerin Kaynağı: Colegio Montecastelo/Facebook

Matematiksel

Sibel Çağlar

Kadıköy Anadolu Lisesi, Marmara Üniversitesi, ardından uzun süre özel sektörde matematik öğretmenliği, eğitim koordinatörlüğü diye uzar gider özgeçmişim… Önemli olan katedilen değil, biriktirdiklerimiz ve aktarabildiklerimizdir bizden sonra gelenlere... Eğitim sisteminin içinde bulunduğu çıkmazı yıllarca iliklerimde hissettikten sonra, peki ama ne yapabilirim düşüncesiyle bu web sitesini kurmaya karar verdim. Amacım bilime ilgiyi arttırmak, bilimin özellikle matematiğin zihin açıcı yönünü açığa koymaktı. Yolumuz daha uzun ve zorlu ancak en azından deniyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu