Anasayfa » BİLİME YÖN VERENLER » Cem Yalçın Yıldırım ve İkiz Asallar

Cem Yalçın Yıldırım ve İkiz Asallar

Bugün size bizden birilerini tanıtalım bu yazımızda: Cem Yalçın Yıldırım’dan bahsediyoruz elbette.

Ankara Fen Lisesi mezunudur. Liseyi bitirir bitirmez Odtü Fizik bölümünü kazanan Cem Yalçın Yıldırım burada ne kadar fizik bölümünde de olsa daha çok matematik dersleri almıştır. Lisans eğitimini bitirip fizik üzerine doktora yapmak üzere Stony Brook üniversitesine gitmiş, ancak 1 yılın sonunda bölümünü değiştirerek Toronto üniverisitesinde matematik doktorasına başlamıştır. Tez danışmanlığını John Friedlander yapmıştır. 1990 yılında Doktor ünvanı alan Yalçın, bu ünvanın hemen ardından Bilkent üniversitesinde öğretim üyeliğine başlamıştır. Burada çalışmasına devam ederken 1995 yılında 6 aylığına misafir öğretim üyesi olarak San Jose State üniversitesine gitmiştir. Buradayken 1 aylıkta Princeton da çalışmalarını sürdürmüştür. 2002 yılında ise Boğaziçi Üniversitesinde öğretim üyesi olup halen bu üniversitede çalışmalarını sürdürmektedir.

Peki Yalçın Hoca Ne Yaptı?

Onunla aynı ülkede olmaktan gerçekten gurur duymaktayım. Mevzu bahis kişi “Cem Yalçın Yıldırım”  2014 yılında 3 yılda bir verilen, cebirin ve sayılar teorisinin Nobeli olarak görülen Cole ödülü’ne layık görülmüştür. Bu prestijli ödülü alan ilk Türk olarakta matematik tarihine adını altın harflerle yazdırmıştır. Bu ödülünü almasını sağlayan çalışması ise yaklaşık 2000 yıldır çözümü merak edilen İkiz Asallar Sanısı’ na yönelik katkılarıdır.

Daniel Goldstom ve Janos Pintz ile ortak çalışması üzerine soyisimlerinin baş harfleriyle artık literatürde olan Gpy teoremini ortaya atmışlardır. İkiz asallar sanısını çözmemişlerdir ancak çözüme en yaklaşık çözümde bulunmaları bu imkansız sorunun yakın zamanda çözülmesi düşüncesine olanak vermiştir.

İkiz asallar sanısına değinelim.

Bildiğimiz üzere asal sayılar kendisine ve 1 e bölünebilen ve başka hiçbir tamsayıya bölünmeyen sayılardır. 3-5 , 5-7 , 11-13 gibi aralarındaki farkta 2 olan asallara ise ikiz asal denmekte. Açık olan soru şu ki: bu ikiz asal çiftleri sonsuzda geçerli mi? Yani sonsuz tane varmı?

Cem Yalçın Yıldırım ve proje arkadaşlarının geliştirdiği tekniği kullanan Yitang Zhang ise aralarında 70 milyon fark olan asal sayıların sonsuzluğunu kanıtlayıp matematik dünyasında şok etkisi yaratmıştır. (Artık yetmiş milyon farktan 2 farka adım adım indirmek kalmıştır.) En son gelinen bu noktada imkansız ve çözümünün de yüzyıllar daha süreceği düşünülürken en geç 1-2 yıla çözülebileceğini düşündüren Cem Yalçın Yıldırım, Daniel Goldstom, Janos Pints ve Yitang Zhang 2014 ün Cole Ödülünü kapmışlardır.

Bu müstesna insanın bilime katkılarından ve Türkiye’yi matematikte dünyada dillendirmesinden ötürü sonsuz teşekkürler. Çalışmalarının devamını diliyorum ve bu çalışmaların sonunda da 2000 yıllık tarihi soruyu çözmesini dört gözle bekliyorum.

Haydi Yalçın Hoca!

Matematiksel

Paylaşmak Güzeldir

Yazıyı Hazırlayan: Muhammed İşci

Avatar
Taş Mektebin 120. Yıl mezunlarından olup aynı yıl kazandığım Erciyes Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği bölümünden bölüm ikinciliği ile mezun olduktan sonra öğrenimime yine aynı bölümde yüksek lisans programı kapsamında devam etmekteyim. Aynı zamanda yine aynı Üniversite adı altında Çift Anadal Programı kapsamında Matematik bölümünü okumaktayım. Bunların yanı sıra özel sektörde Ar-Ge uzman yardımcısı olarak çalışmaktayım. Matematiğin bir dil olduğunu kabul edip , bu dili iyi bilmemizin hayatla irtibata geçebilmemizi kolaylaştıracağı öngörüsünde bulunan bir düşünürüm. Sayılarla dans etmek en büyük zevklerim arasındadır. 2015 yılı Türkiye Pi Sayısı Ezberleme rekortmeni olup , o yıldan itibaren Pi World Ranking List te yer almaktayım. Hafıza tekniklerine ve Pragmatizme karşı bir kişiyim. Arşimet, Fermat ve John Forbes Nash en çok saygı duyduğum bilim insanlarıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.