Anasayfa » VİDEOLAR » Cebirsel Dalgalanmalar

Algebraic Vibration from Bianca Violet on Vimeo.

Cebirsel Dalgalanmalar

Günümüzde, modern mühendislik ve fizik uygulamaları hiç olmadığı kadar matematiğe ve bunun neticesinde özel fonksiyonlar bilgisine ihtiyaç duymaktadır. Özel fonksiyonlar genellikle ısı iletimi, haberleşme sistemleri, elektro-optik, nonlineer dalga yayılımı, elektro manyetik teori, kuantum mekaniği, yaklaşım teorisi, olasılık teorisi ve elektrik devre teorisi gibi alanlarda uygulama olarak ortaya çıkar. Bu özel fonksiyonlardan birisi de Bessel fonksiyonudur. Bu fonksiyonlar ilk defa Matematikte, ilk defa matematikçi Daniel Bernoulli tarafından tanımlanmış ve Friedrich Bessel tarafından genelleştirilmiştir.

Bir davula vurduğunuz zaman yüzeyde oluşan dalgalanma hareketlerinin Bessel fonksiyonları tarafından matematiksel olarak nasıl ifade edilebildiğini bu videoda oldukça basit bir biçimde anlayabileceksiniz.

İyi seyirler…

Matematiksel

Paylaşmak Güzeldir

Yazıyı Hazırlayan: Sibel Çağlar

Avatar
Kadıköy Anadolu Lisesi, Marmara Üniversitesi, ardından uzun süre özel sektörde matematik öğretmenliği, eğitim koordinatörlüğü diye uzar gider özgeçmişim… Önemli olan katedilen değil, biriktirdiklerimiz ve aktarabildiklerimizdir bizden sonra gelenlere... Eğitim sisteminin içinde bulunduğu çıkmazı yıllarca iliklerimde hissettikten sonra, peki ama ne yapabilirim düşüncesiyle bu web sitesini kurmaya karar verdim. Amacım bilime ilgiyi arttırmak, bilimin özellikle matematiğin zihin açıcı yönünü açığa koymaktı. Yolumuz daha uzun ve zorlu ancak en azından deniyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.