Caz Müzik Besteleyen Yapay Zeka ile Tanışın

Bilim insanları, sinir ağlarının caz müzik üretmesini sağladı. Sinir ağlarını müzikal olarak geliştirmeye çalışan bilim insanları, deneyleri Amerikalı caz müzisyeni ve saksafoncu John William Coltrane kayıtları ile gerçekleştirdi.

***

Müzikal teknoloji uzmanları CJ Carr ve Zack Zukowski tarafından geliştirilen algoritma Dadabots’un ürettiği müzik, günün 24 saati canlı yayınlanıyor. Dadabots, bir sanatçının diskografisindeki tüm eserlerle kendini geliştirebiliyor. Albümler binlerce küçük örnekleme ayrılıyor ve algoritma bu örneklemden müzik parçaları üretmeyi öğrenebiliyor.

Ekibin müzikal çalışmalarının altyapısı birkaç sene önceden başladı.  2017’de yapay zeka kullanarak black metal albümü ürettiler. Bu yılın başlarında da, AI tarafından üretilen death metal parçaları oluşturdular. Dadabots’un bu özel sürümü gerçek death metal grubu Archspire ile eğitildi. Carr ve Zukowski; Room For A Ghost, Meshuggah ve Krallice gibi diğer grupları da sinir ağının eğitimi için kullandı.

Makine öğrenimi mühendisleri metal müzik dışında, 60’ların pop’larından punk rock’a kadar farklı türler üzerinde de deneyler yaptılar. Geçmişte, Dadabots’daki Bandcamp’ta ücretsiz olarak bu algoritmalar tarafından yapılan albümleri çıkardılar. Ancak 7 gün 24 saat algoritmik bir canlı yayın yapmak yeni projeleri arasında yer aldı.

Ekibin müzikal çalışmaları birden çok alanı hedefliyor. Dinlemek isterseniz:

Kaynak: https://futurism.com/the-byte/jazz-generated-neural-network-terrifying

Daha Fazla Göster

Ceren Demir

Kendini, insanları, dünyayı tanıma ve anlama çabasında, belki de kaosta olan; filmin oyuncularından, dünya üzerindeki küçücük noktalardan biriyim. Pamukkale Üniversitesi ve AGH University of Science and Technology' de Uluslararası Ticaret ve Finans alanında kendimi eğitmeye çalıştım. Dokuz Eylül Üniversitesi'nde Ekonomi bölümünde yüksek lisansa devam ediyorum. Voleybol sporunda antrenör yardımcılığı yaptım ve lisanslı oynadım. Spora ve sanata düşkünüm. Resim yapmayı çok seviyorum. Klasik müziğe, doğaya, doğa sporlarına, felsefeye, psikolojiye, kitaplara ilgi duyuyorum. Okumayı, yazmayı, öğrenmeye çabalamayı çok seviyorum. Küçük yaşlardan itibaren birikmiş 8 veya 9 adet günlüğüm var.Amaçlı ve amaçsız yaşamanın çeşitli noktalardan artı ve eksileri olduğunu düşünsem dünyadaki her şeyin gelip geçici olduğuna inanıyorum. Yine de -her şeye rağmen- ben uzun süredir amacı olan insanlardanım.. Buradan enerji sağlayabiliyorum..Bahsettiğim tüm 'bencil' bilgilerimi önemsiz sayıyorum. Sadece denizdeki kum tanelerinden biri olduğumun farkındayım. Ancak okyanusları merak etmekten vazgeçemiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı