Caz Müzik Besteleyen Yapay Zeka ile Tanışın

Yeni teknolojiler ve özellikle yapay zeka, yaratıcı süreçlerin doğasını büyük ölçüde değiştiriyor. Bilgisayarları yalnızca insanlara yardımcı olacak bir araç olarak görmek yerine, onları kendi başına yaratıcı bir varlık olarak göreceğimiz günler yaklaşıyor olabilir. İşte size bir örnek daha…

Geçtiğimiz günlerde bilim insanları, sinir ağlarının caz müzik üretmesini sağladı. Sinir ağlarını müzikal olarak geliştirmeye çalışan bilim insanları, deneyleri Amerikalı caz müzisyeni ve saksafoncu John William Coltrane kayıtları ile gerçekleştirdi.

Müzikal teknoloji uzmanları CJ Carr ve Zack Zukowski tarafından geliştirilen algoritma Dadabots’un ürettiği müzik, günün 24 saati canlı yayınlanıyor. Dadabots, bir sanatçının diskografisindeki tüm eserlerle kendini geliştirebiliyor. Albümler binlerce küçük örnekleme ayrılıyor ve algoritma bu örneklemden müzik parçaları üretmeyi öğrenebiliyor.

Ekibin müzikal çalışmalarının altyapısı birkaç sene önceden başladı.  2017’de yapay zeka kullanarak black metal albümü ürettiler. Bu yılın başlarında da, AI tarafından üretilen death metal parçaları oluşturdular. Dadabots’un bu özel sürümü gerçek death metal grubu Archspire ile eğitildi. Carr ve Zukowski; Room For A Ghost, Meshuggah ve Krallice gibi diğer grupları da sinir ağının eğitimi için kullandı.

Makine öğrenimi mühendisleri metal müzik dışında, 60’ların pop’larından punk rock’a kadar farklı türler üzerinde de deneyler yaptılar. Geçmişte, Dadabots’daki Bandcamp’ta ücretsiz olarak bu algoritmalar tarafından yapılan albümleri çıkardılar. Ancak 7 gün 24 saat algoritmik bir canlı yayın yapmak yeni projeleri arasında yer aldı. Ekibin müzikal çalışmaları birden çok alanı hedefliyor.

Kesin olarak söyleyebileceğimiz şey. Daha önce duyduğunuz hiçbir şeye benzemiyor. Dinlemek isterseniz aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz. Daha fazlası için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Kaynaklar ve İleri Okumalar:

Matematiksel

Ceren Demir

Kendini, insanları, dünyayı tanıma ve anlama çabasında, belki de kaosta olan; filmin oyuncularından, dünya üzerindeki küçücük noktalardan biriyim.. Dokuz Eylül Üniversitesi'nde Ekonomi bölümünde yüksek lisansa devam ediyorum ve İstanbul Gelişim Üniversitesi'nde akademik görevimi sürdürüyorum. Spora, sanata (özellikle resim sanatı), müziğe, doğaya, doğa sporlarına, felsefeye, psikolojiye, kitaplara, filmlere düşkünüm.. Okumayı, yazmayı, öğrenmeye çabalamayı çok seviyorum. Küçük yaşlardan itibaren birikmiş 9 adet günlüğüm var. Amaçlı ve amaçsız yaşamanın çeşitli noktalardan artı ve eksileri olduğunu düşünsem dünyadaki her şeyin gelip geçici olduğuna inanıyorum. Yine de -her şeye rağmen- ben uzun süredir amacı olanlardanım.. Buradan enerji sağlayabiliyorum.. Çoğunlukla enerjik, dışa dönük olsam da yeri geldikçe oldukça içe kapanmaya ve yalnızlığa susayabiliyorum. İkisi de keyifli ve öğretici.. Matematiksel sitesinin öncelikle hayranı olan bir okuruyum sonra Matematiksel’e katkı sağlamaya çalışan enfes ekibin bir parçasıyım. Özetle bu dünyayı bir rüyaymış gibi (Is this the real life? Is this just fantasy?) hissedip iyi bir insan olarak '‘kalmaya'’ çabalayan, sonsuzmuş gibi üretmeye çalışan insanlardan olarak; bahsettiğim 'bencil' bilgilerimi önemsiz sayıyorum. Sadece denizdeki kum tanelerinden biri olduğumun farkındayım. Ancak okyanusları merak etmekten vazgeçemiyorum. Yaşam keşifle canlanıyor.. (Instagram veya Facebook hesabım yoktur. Fotoğrafımı ve adımı kullanarak sahte hesap açıldığını öğrendiğim için bu bilgiyi belirtmek durumundayım.)
Başa dön tuşu