KEŞFET

Çarpıcı Bir Çelişki: “Yeraltından Notlar “- Fyodor Dostoyevski

Birisi size keşfetmeniz için bir kitap önerdiğinde bu kitabın bir Dostoyevski kitabı olmasını beklemezsiniz.

Çünkü bu gülünçtür. Kitap okumak için tavsiye isteyen birine bir Dostoyevski kitabı tavsiye etmenin alfabeyi öğrenmeyi tavsiye etmekten pek bir farkı yoktur.

Ama ben burada tam olarak bunu yapacağım. Bir Dostoyevski kitabını tavsiye etme cüretinde bulunacağım çünkü bu defalarca keşfedilmesi gereken bir kitap: Yeraltından Notlar…

Bu kitabın edebiyat dünyası için bir başyapıt niteliğinde olduğu bilinir, pek çok şeyin başlangıcı gibidir. Çok çarpıcı bir anlatıcısı vardır “yeraltı adamı”. Her cümlesi sizi bir girdaba sürükler. Kendisini  hapsettiği “metaforik” yeraltında ince – naif duyguların rezil kaygılara dönüşümünü izlersiniz.

Derin duyguların derin düşüncelerin olabilecek tüm mutluluklarının önüne geçtiği bir kahramandır. Yarattığı çelişkiler kime ulaşacağını bilmeyen bir nefrete dönüşür.

Harika bir kitaptır çünkü bu kitapta Dostoyevski bizzat sizinle konuşur. Konuşur tarzda yazmıştır demiyorum, gerçek anlamda sizinle konuşur. Kitabı okurken çoğu zaman cevap verme ihtiyacı duyarsınız. (Yalnız olduğunuz zamanlarda okumanız bu sorunu kolaylıkla çözebilir)

Matematik Bölümüne ilk başladığım yıllarda bu kitabı okumuş olmak gibi bir şansa sahip oldum. Kitabın pek çok yerinde aritmetiğe, matematiğin insan yaşamında, zihninde yarattığı farklı etkilere göndermeler vardır. Okunan her anda insanın zihninde bambaşka pencereler açar…

“…Yeryüzündeki herkesin yürüdüğü tek  hedef; hedefe varmak değil hedef yolunda harcanan çabadır, yani hayatın kendisidir. İki kere ikinin dört etmesi hedefi değil ölümü işaret eder. O yüzden insan bu formülden her zaman korkmuştur, hatta ben şimdi bile korkuyorum.

İnsan ömrünü bunun peşinde geçirir, okyanusları aşar, seve seve yaşamını harcar; fakat bir diğer yandan korku içinde bekler; zira onu bulunca arayacağı başka bir şey kalmayacaktır.

İşçiler işlerini bitirince paralarını alırlar, bir meyhaneye giderler, en sonunda karakola düşerler. İşte size bir haftalık çalışma programı!

Fakat insan nereye gider? Hedefe her yaklaştığında bir korku kaplar içini. İnsanoğlu hedefine yürümeyi sever; varmayı değil.

Kulağa komik geliyor değil mi?

Zaten bütün komiklik insanın yaratılışındadır; ilginç olan da budur.

İki kere ikinin dört etmesi dayanılmaz bir şey. Bana kalırsa yalnızca küstahlıktır!

İki kere iki dört, yolumuzu kesen, eli belinde etrafa tükürük saçan küstah bir kabadayıdan başka bir şey değildir.

İki kere iki dördün mükemmeliyetine tamamıyla katılırım ama bana sorarsanız övülecek bir şey varsa gün gelip iki kere ikinin beş etmesidir.”

Kitabı okuduğunuzda, tekrar okuduğunuzda, tekrar tekrar okuduğunuzda; “yeraltında” sizi bekleyen çok eski bir dostunuz olduğunu hatırlayacaksınız.

Hasan Hüseyin Akis

Matematiksel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu