Psikoloji

Çalışma Masanız Kişiliğiniz Hakkında Neler Söyler?

“Eğer dağınık bir masa dağınık bir aklın işaretiyse, boş bir masa neyin işaretidir?” sözünü duymuş olabilirsiniz. Albert Einstein tarafından söylendiği iddia edilen ( Sözü söyleyen kişi, Dr. Laurence J. Peter‘dır.) ve aslında dağınıklığımızı ört pas etmek adına ardına saklandığımız bu söz size ne kadar uygun?

Boş kahve fincanları ve dağınık kağıtların karmaşası arasında bilgisayarınıza yer bulmakta zorlanıyor musunuz? Yoksa çalışma alanınız bir minimalizm rüyası gibi mi?

Hepimizin kendimize özgü bir çalışma masası düzeni vardır ve araştırmalar, çalışma alanlarımızı düzenleme biçimimizin aslında kişiliğimiz ile ilintili olduğunu ileri sürüyor. Sonucunda da Surrey Üniversitesi’nden bir araştırma ekibi kişilik araştırmalarından, çevre psikolojisinden edindikleri izlenimlerin birleşiminden bir analize ulaştı.

Çalışma Masanız Kişiliğiniz Hakkında Ne Söylüyor?

Dağınık

Dağınıkların çalışma alanı kaotik, rengarenk ve çoğu zaman ıvır zıvır ve kişisel eşyalarla dolu olur. Araştırma, bu gruptaki insanların daha dışa dönük ve çalışma arkadaşlarına karşı samimi olma eğiliminde olduklarını ortaya koymaktadır. 

Bu kişiler, genellikle çok yoğun ve aktif olduklarından dolayı, görece daha az sosyal olan arkadaşları gibi ortalığı toplamaya vakit bulamayabilirler. Ancak, onların bu dağınık ortamları sizi minimalist ya da bunaltıcı kağıt yığınlarının olduğu ortamlardan daha sıcak bir şekilde karşılar.

Minimalist

Düzeni ve post-it’lere not almayı seviyor musunuz? O zaman, minimalist bir insan olabilirsiniz. Ancak minimalistlerin dağınıklıktan hoşlanmamaları onların dışa dönük insanlar olmadıkları anlamına gelmez.

Bunun yerine, minimalist bir insanın sorumluluk sahibi, disiplinli ve dikkatli biri olması daha olasıdır. Çalışkan, güvenilir, başarı odaklı ve düzenleme ve planlamada başarılıdırlar. Yine de şuna dikkat etmek gerekiyor: Eğer söz konusu olan masa iş yerinizdeki masanız ise, masanızda ufak tefek de olsa kişisel imgeler bulundurmazsanız, bu insani izlerin eksikliği sizin o görevde uzun süre kalmayı planlamadığınızı gösterebilir.

Yayılmacı

Yayılmacılar, alanlarını sonuna kadar kullanmayı severler hatta zamanla, başkalarının alanlarına doğru da yayılmaya başlayabilir. Bu, ceketi ortamdaki boş bir sandalyeye koymak ya da kendi masasındaki çer çöpün başka masalara bırakmak biçiminde olabilir. 

İş yerinizde yayılmacı bir ofis arkadaşınız varsa, kendisinin odanın tam ortasında olmayı sevdiğini fark edebilirsiniz. Ancak bu kişiler kendi fiziksel alanlarını koruma konusunda katı kurallara da sahiptirler. Yayılmacının yanında otururken, bulunduğunuz bölmeye sahip olduğunuz için şükretmek isteyebilirsiniz.

Kişiselleştirmeci

Çalışma masanızda düzenlenmiş kitap ya da dergi yığınları var mı? Peki sanatsal bir çalışma, gezi fotoğrafları ya da herhangi bir hatıra? Cevabınız evet ise siz kişiselleştirmeci olabilirsiniz.

Araştırma sonuçları, kişiselleştirmecilerin meraklı, dışa dönük ve yaratıcı olduklarını ortaya koyuyor. Bu tip kişiler işlerinden memnun, psikolojik ve fiziksel olarak sağlıkları yerinde olan insanlardır.

İncelemeci

İncelemeciler kendi kişisel alanları olmasını tercih ederler. Gereğinden fazla dikkat dağıtıcı, uyarıcı şey ya da etkileşim, işlerini hakkıyla yapmalarını engeller. Onlar, sırtlarını duvara dönüp oturmayı ve tek başlarına çalışmayı tercih ederler. Hatta biraz da huysuz olabilirler.

Bu kişiler içe dönük bir karakter ortaya koysalar da aslında oldukça yaratıcı ve üretken kişilerdir. Bu tip kişiler ile birlikte çalışmak zorunda kalırsanız yapmanız gereken onları kendi hallerine bırakmak ve çalışırken arkalarından sessizce yanaşmamaktır.

İleri okumalar:

Matematiksel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.