GÜNDEM

C-Face: 8 Dilde Çeviri Yapan Yüz Maskesi

C-Face, sosyal mesafeyi korumaya yardımcı olabilecek sekiz dilde çeviri yapan bir yüz maskesi

Koronavirüs süreci bazı şirketlere yaratıcı bir dönemin kapılarını da açmış gibi gözüküyor. Öyle ki, Japon menşeli robot üreticisi şirket Donut Robotics şaşırtıcı bir ürünle krizi fırsata çevirebildi.

Koronavirüs pandemisi devam ederken en önemli kurallar, maske+mesafe+hijyen. Bu noktada özellikle çok sık seyahat eden insanlar ne kadar dikkat ederse etsinler, temas mesafesini koruyamayacakları durumlarla karşı karşıya gelebiliyorlar. Bu noktada böyle inovatif ürünler imdatlarına yetişebilir gibi görünüyor.

Donut Robotics’in akıllı maskesi C-Face, sık sık yurt dışı seyahati yapan çalışanlar için sosyal mesafeyi korumaya yardımcı olabilecek bir inovasyona sahip: Tam sekiz dilde çeviri yapabiliyor.

Bu diller; Fransızca, İngilizce, Mandarin Çincesi, Vietnam ve Endonezya Dilleri, İspanyolca, Korece ve Rusça.

Özellikle ABD ve Çin’de yoğun bir talep bekleyen ürün ilk olarak Japonya’da satıldı. Ancak şuan sadece 5 bin adet üretildiği için sınırlı sayıda alıcı bulabilecek. Buna rağmen satış değeri 40 dolar civarında.

Donut Robotik’in maskesi, normal yüz maskelerinin üstüne takılabiliyor. Daha sonra Bluetooth kullanarak bir akıllı telefona veya tablete bağlanabiliyor.

Uygulama konuşmayı metin mesajlarına dönüştürebiliyor, arama yapabiliyor, kullanıcının sesini yükseltebiliyor. Maske takınca sesi duymakta zorlananlar için de oldukça avantajlı.

Donut Robotics CEO’su Taisuke Ono, Reuters’e verdiği demeçte, yıllarca bir robot geliştirmek için çok çalıştıklarını ve bu teknolojiyi koronavirüsün toplumu nasıl yeniden şekillendirdiğine yanıt veren bir ürün yaratmak için kullandıklarını belirtti.

Başlangıçta şirketin kendi robotları için geliştirilen çeviri yazılımlarının, korona pandemisiyle birlikte bir ay içinde maskelere uyarlanmasıyla, şirketin bu alanda ilk pazar payı edinen şirket olacağını varsayabiliriz.

Şirketin önümüzdeki dönemde yoğun talep nedeniyle üretimi artırabileceği de düşünülüyor.

Kaynak

https://www.businessinsider.com/donut-robotics-smart-translation

https://interestingengineering.com/japanese-startup-creates-instant-translation-smart-face-mask

Matematiksel

Ceren Demir

Kendini, insanları, dünyayı tanıma ve anlama çabasında, belki de kaosta olan; filmin oyuncularından, dünya üzerindeki küçücük noktalardan biriyim.. Dokuz Eylül Üniversitesi'nde Ekonomi bölümünde yüksek lisansa devam ediyorum. Spora, sanata (özellikle resim sanatı), müziğe, doğaya, doğa sporlarına, felsefeye, psikolojiye, kitaplara, filmlere düşkünüm.. Okumayı, yazmayı, öğrenmeye çabalamayı çok seviyorum. Küçük yaşlardan itibaren birikmiş 9 adet günlüğüm var. Amaçlı ve amaçsız yaşamanın çeşitli noktalardan artı ve eksileri olduğunu düşünsem dünyadaki her şeyin gelip geçici olduğuna inanıyorum. Yine de -her şeye rağmen- ben uzun süredir amacı olanlardanım.. Buradan enerji sağlayabiliyorum.. Çoğunlukla enerjik, dışa dönük olsam da yeri geldikçe oldukça içe kapanmaya ve yalnızlığa susayabiliyorum. İkisi de keyifli ve öğretici.. Matematiksel sitesinin öncelikle hayranı olan bir okuruyum sonra Matematiksel’e katkı sağlamaya çalışan enfes ekibin bir parçasıyım. Özetle bu dünyayı bir rüyaymış gibi (Is this the real life? Is this just fantasy?) hissedip iyi bir insan olarak '‘kalmaya'’ çabalayan, sonsuzmuş gibi üretmeye çalışan insanlardan olarak; bahsettiğim 'bencil' bilgilerimi önemsiz sayıyorum. Sadece denizdeki kum tanelerinden biri olduğumun farkındayım. Ancak okyanusları merak etmekten vazgeçemiyorum. Yaşam keşifle canlanıyor..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu