KEŞFET

Bu Kış İçin Bill Gates’ten 5 Kitap Önerisi

Microsoft kurucusu Bill Gates kendi bloğu olan Gates Notes’ta bu kış okumamız için bizlere 5 kitap tavsiyesinde bulunuyor.

Önerdiği 5 kitabı da keyifle okuduğunu dile getiren Gates bloğunda “Bu kitapların 2019’unuzu güzel tamamlamanıza ve 2020’ye iyi bir başlangıç yapmanıza yardımcı olacağını umuyorum” diyor.

Gates’in önerdiği kitaplar; uykunun öneminden ABD’nin sürükleyici tarihine kadar geniş bir konu yelpazesini içeriyor ve Gates’e göre hepsi dünyayı daha iyi anlamamıza yardımcı oluyor.

Gates’in tavsiyesi bu 5 kitaba yakından bakalım…

1. An American Marriage, Tayari Jones

Gates’in listesindeki tek kurgu çalışması olan bu kitap haksız hapsedilmenin yürek parçalayıcı sonuçlarını anlatıyor. Tayari Jones’un romanı, Roy’un işlemediği bir suçtan hapse gönderilmesinin ardından yeni evli çift Celestial ve Roy’un hayatının nasıl değiştiğini gözler önüne seriyor. Roy’un parmaklıklar ardında geçirdiği zaman evliliklerini tamamen değiştiriyor.

Gates bu kitap için, “Adaletsizliğin siyahi bir çiftin hayatını nasıl şekillendirdiği hakkında derinlemesine bir okuma” diyor. Gates, “o kadar iyi yazılmış ki ağır bir konuya rağmen kendinizi içine çektiğini göreceksiniz” diye de ekliyor.

2. These Truths: A History of the United States, Jill Lepore

Harvard tarihçisi ve New Yorker yazarı Jill Lepore, yüzyıllar süren önemli olayları ve bunların binlerce sayfa süren etkilerini kapsamlı bir Amerika tarihini derlemiş bu kitabında. Kitap, ülkenin değerlerini ve onların çelişkilerini, özellikle Amerika’nın kurucu özgürlük ilkesini ve kölelik uygulamasını vurguluyor.

Gates, “Kitabı sevdim ve birçok insanın okumasını umuyorum” diyor. Ayrıca “Başlığına uygun olarak, şimdiye kadar okuduğum Amerika tariihi ile ilgili en dürüst yazılmış hikayelerinden biri.” diye de eklemesini yapıyor.

3. Growth: From Microorganisms to Megacities, Vaclav Smil

Parçacıklar, insanlar ve planlar nasıl büyür? Çek asıllı Kanadalı profesör Vaclav Smil, bilimsel merceğini, yiyeceklerin nasıl üretildiğinden büyük şehirlerin genişlemesine kadar çeşitli ölçeklerde büyümeyi incelemek için kullanıyor.

Kitabı okuyarak modern uygarlığın nasıl çalıştığını daha iyi anladığını söyleyen Gates, “Kitap bana kaç akıllı insanların bir şeyler denemesi, hata yapması ve sonunda başarılı olması gerektiğine dair yeni bir fikir verdi” diyor.

4. Prepared: What Kids Need for a Fulfilled Life, Diane Tavenner

2003 yılında eğitimci Diane Tavenner, öğrencilere sadece üniversiteye girmek için değil, aynı zamanda gerçek dünyada başarılı olmak için ihtiyaç duydukları becerileri öğretmeyi amaçlayan Summit Devlet Okulu’nu kurdu.

Gates, birkaç yıl önce bu okulu ziyaret etti ve oradaki deneyimi nedeniyle havalara uçtuğunu söyledi.

Prepared’de Tavenner, okullarının üzerine inşa edildiği felsefeleri açıklıyor: öz-yönelimli öğrenme, proje tabanlı öğrenme ve mentorluk.

Gates, “Çocuklarımızı kolej, kariyer ve yaşam için hazırlamak uzun bir yolculuk” diyor. “Diane, maceradan en iyi şekilde yararlanmamıza yardımcı olacak harika bir rehber yazdı.”

5. Why We Sleep: Unlocking the Power of Sleep and Dreams, Matthew Walker

Kitap, uykunun zihinsel ve fiziksel sağlık ile yaratıcılık ve problem çözme arasındaki ilişkiyi yıkıyor.

UC Berkeley İnsan Uyku Bilimi Merkezi’nin direktörü Matthew Walker, uyku hakkında ne kadar ihtiyacımız olduğu ve aldığımız uykuyu nasıl iyileştirebileceğimiz gibi bazı yaygın soruları yanıtlıyor. Gates, “bu konuda çok şey öğrendim” diye de ekliyor.

Bu kitabın Türkçe çevirisi de mevcut.

Kaynak: https://time.com/5746591/bill-gates-best-books-2019/

Busra Meral

Keyifli okumalar...
Başa dön tuşu