Bilgisayar ve Yazılım

Bu Kavramlar Hayatı Yönetiyor: Makine Öğrenmesi Nedir?

Makine öğrenmesi algoritmaları, veriler arasındaki bağlantıları bulur ve kurgular. Bu algoritmalar şu anda hemen hemen tüm dünyayı yönetiyorlar.

Makine öğrenmesi algoritmaları, büyük miktardaki veri içerisinde anlamlı bağlantılar bulmak için istatistiksel araçlar kullanır. Buradaki veriler; sayılar, kelimeler, imgeler, tıklamalar gibi birçok şeyi kapsar. Bu veri dijital olarak saklanabilirse, bir makine öğrenme algoritmasına beslenebilir.

Makine öğrenimi, bugün kullandığımız hizmetlerin çoğunu işleten süreçtir. Örneğin; Netflix, YouTube ve Spotify’ daki öneri sistemleri, Google ve Baidu gibi arama motorları, Facebook ve Twitter gibi sosyal medya mecraları, Siri ve Alexa gibi ses asistanları. Bu liste uzar da gider.

Bu örneklerin hepsinden anlaşılacağı üzere, her türlü platformda sizinle ilgili mümkün olduğunca çok veri toplanır; izlemekten hoşlandığınız türler, hangi bağlantılara tıkladığınız, hangi durumlara tepki verdiğiniz gibi.

Toplanan veri ışığında makine öğrenmesi eğitilir ve sizin bir sonraki seferde ne talep edeceğinize dair yüksek ihtimalle doğru olan bir tahminde bulunur.

Örneğin; bir ses asistanı kullanmanız durumunda, hangi kelimelerin ağzınızdan çıkan komik seslerle en iyi şekilde uyuştuğu hakkında bir tahmin yapılabilir.

Açıkçası, işlem oldukça basit: Modeli bul, modeli uygula.

Şu anda hemen hemen tüm dünyayı yöneten bu algoritmalar 1986′ da Geoffrey Hinton –derin öğrenmenin babası- ile hayatımıza girdi.

Derin Öğrenme Nedir?

Derin öğrenme, steroidlerle makine öğrenmesidir. Makinelere en küçük modelleri bile bulmak ve büyütmek için gelişmiş bir yetenek sağlayan bir teknik kullanılır. Bu tekniğe derin sinir ağı denir.  Bu yapı, veriler arasında dolaşmak ve öngörü şeklinde son bir sonuç sunmak için birlikte çalışan birçok basit hesaplama düğümleri katmanına sahiptir.

Yapay Sinir Ağları Nedir?

Sinir ağları belli belirsiz bir şekilde insan beyninin içsel çalışmalarından esinlenir. Düğümler bir nevi nöron gibidir ve ağ, beynin kendisiyle aynıdır. Hinton, sinir ağlarının modasının bittiği bir zamanda çığır açan makalesini yayınladı. Kimse onları nasıl eğiteceğini bilmiyordu, bu yüzden iyi sonuçlar alamıyorlardı. Hinton’ un tekniğinin bir geri dönüş yapması yaklaşık 30 yıl sürdü.

Denetimli Öğrenme (Supervised Learning) Nedir?

Makine (ve derin) öğrenmesi üç çeşittir: denetimli (supervised), denetimsiz (unsupervised) ve pekiştirmeli (reinforcement) öğrenme. Denetimli öğrenmede; en yaygın olan veri, makineye tam olarak hangi modelleri araması gerektiğini söylemesi için etiketlenir. Bunu şöyle düşünün; peşinde olduğu kokuyu öğrendiğinde hedeflerini avlayacak olan bir sniffer köpeği.

Netflix’te play tuşuna bastığınızda yaptığınız şey budur; benzer şovlar bulmak için algoritmaya komut verirsiniz.

Denetimsiz Öğrenme (Unsupervised Learning) Nedir?

Denetimsiz öğrenmede verinin etiketi yoktur. Makine bulabildiği her modeli arar. Bu bir köpeğin tonlarca farklı nesneyi koklamasına ve benzer kokuları gruplara ayırmasına benzer. Denetimsiz teknikler daha az belirgin uygulamalara sahip oldukları için popüler değildir. Ancak siber güvenlik alanında önemlidirler.

Pekiştirmeli (Reinforcement) Öğrenme Nedir?

Makine öğreniminin bir diğer türü de pekiştirmeli öğrenmedir. Bir algoritma, net bir hedefe ulaşmak için deneme yanılma yoluyla öğrenir. Birçok farklı şeyi dener ve davranışlarının yardımcı olmasına veya amacına ulaşmasına engel olmasına bağlı olarak ödüllendirilir veya cezalandırılır. Bu, bir köpeğe yeni bir numara öğretirken muamele etmek gibidir. Pekiştirme eğitimi, Google’ın karmaşık Go oyununda en iyi oyuncuları yenen program AlphaGo’nun temelidir.

Kaynak: https://www.technologyreview.com/s/612437/what-is-machine-learning-we-drew-you-another-flowchart/

Matematiksel

Busra Meral

Keyifli okumalar...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu