BİLİM İNSANLARI

Carl Sagan: Bilimi Sevdiren Adam

Carl Sagan, bilimi halka sevdirmek, halkı bilinçlendirmek için hayatını harcamış bir kahraman olarak halen aramızda…

Carl Sagan, 1934 yılında Musevi bir terzi baba ve ev kadını annenin çocuğu olarak Brookly’de dünyaya geldi. Çocukluğunu anlattığı anılarda, o yıllarda gökyüzünde yıldız göremediğini, gördüğü birkaç gök cisminin ise ne olduğunu merak etmesine rağmen çevresindeki insanların ona yeterli cevaplar verememesinin, onu meraklı bir kişiliğe soktuğunu anlatır bizlere.

Yıldızlarla ilgili cevapları yakın çevresinden alamayan  Küçük Carl kitaplarla hayallerini besledi. Ayrıca yaşadığı şehirde kurulan 1939 yılı Dünya Fuarı onu bilime aşık etti küçük yaşlardan itibaren.

Carl Sagan, bir bilim insanı olmak isterken, ailesi Sagan’ın üniversite masraflarını karşılayacak güce sahip değildi. Bundan dolayı derslerine iyi çalışan Sagan, burslu olarak Chicago Üniversitesi’nin Fizik bölümüne girdi.

Buradan 1955’de mezun olan Sagan, üniversitesinin gökbilim kulübü başkanı ve basketbol takımı oyuncularından biriydi aynı zamanda. Akademik kariyerine astrofizik üzerine devam etti ve akademisyen oldu.

Uzun yıllar boyunca Harvard ve Cornell Üniversitelerinde gökbilim dersleri veren Sagan, aynı zamanda ABD ile SSCB arasında gelişen uzay yarışı sırasında NASA için danışmanlık görevini üstlendi. Apollo görevi açıklandığında, Ay’a gidecek astronotlara son brifingleri verdi ancak onun aklı aslında dünya dışı yaşamda idi.

Eğer tüm evrende yaşam sadece Dünya’da varsa, bu çok büyük bir yer israfı olurdu.

Sagan önce Güneş Sistemindeki olası yaşamları araştırmak için başlatılan Pioneer görevinde yer aldı. Pioneer görevi sonucunda Satürn’ün uydusu Titan’da, Mars’ta, Satürn’ün halkalarında ve Jüpiter’de Miller Deneyinde ki gibi evrim geçirmeye müsait organik moleküller keşfedildi.

Hayal ettiği şey eğer varsa dünya dışı canlı yaşama ulaşmaktı ve bu hayalini 1977 yılında Voyager 1 ve Voyager 2 uzay araçları ile gerçekleştirdi. Neler yoktu ki bu uzay araçlarında dünyadaki her dilden selamlama, hayvan sesleri hatta k The Beatles’dan “Across The Universe”, J. S. Bach’dan üç senfoni…

Hepsi gönderildi boşluğa ve halen Voyager yolculuğuna devam etmekte.

Carl Sagan bunlarla uğraşırken dünya bir nükleer bomba yarışına girmiş durumdaydı. 1978 yılına gelindiğinde Dünya’da her bir şehre atacak kadar atom bombamız olmuştu.

Prof. Sagan hem SSCB, hem de ABD’de yayınlanan bir dergide aylık yazılar yazıyor ve her yazısında buna dikkat çekiyordu. Carl Sagan’ın yazdığı yazılar gerçekten de Dünya’da nükleer silahlara karşı bilinç oluşmasında önemli bir araç oldu zamanla.

Ama elbette onu insanlık tarihinde ölümsüz kılan hazırladığı ve oynadığı bir belgesel serisidir: COSMOS

Sagan’ın bilimi popülerleştiren dili ve en detayları bile basit ve açıklayıcı anlatışı insanlarda derinde bir ilgi uyandırdı. Yayınlandığı seksenli yıllarda ABD’de ne çok izlenen programlardan biri oldu, onlarca dile çevrildi ve halen günümüzde COSMOS’un rating oranını aşabilen bir belgesel yapılmadı. İlk defa insanlar aşk dizileri yerine belgesel izliyordu ve bunu yaptıran Carl Sagan olmuştu.

Dr. Sagan dört yüz bilimsel ve popüler makale yayınladı. Yazarı olduğu bir düzineden fazla kitabı vardır. Evrende Akıllı Yaşam (Intelligent Life İn the Universe), Kozmik ilişki (The Cosmic Connection), Cennetin Canavarı (The Dragon of Eden), Dünyanın Fısıltıları (Murmurs of Earth) bunlardan bazıları.

Birçok kitabında dinlerin insanlığı ileriye taşımaya yardım ettiğini belirten ancak dinsel bağnazlığa karşı çıkan Carl Sagan kendisini ise bir deist ya da agnostik olarak tanımlardı. Yazdığı Contact ismindeki bilim kurgu kitabında inandığı tanrının nasıl bir varlık olduğunu açıklamıştı bizlere.

1975’te “İnsanlığın Refah ve Huzuruna Büyük Katkıda Bulunmuş Kişi” ve 1978’de Pulitzer Edebiyat ödüllerini alan Carl Sagan’ın tüm insanlığa mesajı şu:

KOZMOS’UN KEŞFİ, KENDİ KENDİMİZİ KEŞİF YOLCULUĞUDUR…

Biz hem gökyüzünün, hem yeryüzünün çocuklarıyız. Bu gezegen üzerindeki varlığımız süresince tehlikeli bir evrimsel yük sırtlamış bulunuyoruz. Bu yük torbasının içinde saldırıya ve töreye yatkınlık, liderlere baş eğme ve yabancılara düşmanca davranış
gibi kalıtsal eğilimler yer alıyor.

Fakat aynı zamanda başkalarına karşı şefkat, çocuklarımıza karşı sevgi, tarihten bir şeyler öğrenme ve giderek zekâ ve yeteneklerimize bir şeyler katma eğilimlerine de sahibiz; bunlar da hayatta kalmamıza ve refahımızı sürdürmeye yarayan etkenler… Yanımızdaki bu eğilimlerin hangileri üstün gelecek bilmiyoruz.

Bizi Kozmos’un enginliklerinde kaçınamayacağımız bir hedef beklemekte. Dünya-dışı akıllı varlıkların bulunduğuna ilişkin henüz açık belirtiler yok. Bu, bizimkine benzer uygarlıklar acaba hiç durmamacasına kendi kendilerini yok mu ediyorlar, diye bir soru
getiriyor aklımıza.

Yerküremize uzaydan baktığımızda, ulusal sınır diye bir şey göremiyoruz. Uzaydan gezegenimizin incecik mavi bir hilâl, sonra da yıldızlar kenti arasında bir ışık noktası olarak göründüğünü izleyince; etnik, dinsel ya da ulusal şovenist davranışların sürdürülmesi akıl almaz bir duruma dönüşüyor…

Hayatın hiçbir zaman başlama olanağı bulunmadığı dünyalar var. Kozmik felaketlerin yakıp yıktığı dünyalar da var. Biz talihliyiz, hayattayız, güçlüyüz. Uygarlığımızın ve türümüzün refahı elimizde olan bir şey. Eğer yerküre adına bizler söz sahibi değilsek kim olabilir? Varlığımızı sürdürmede karar veren bizler olamazsak kim
olabilir?

Özel hayatına gelince…

23 yaşında üniversiteden arkadaşı Lynn Margulis ile evlenip 8 yıl evli kalıp iki çocuk sahibi olduktan sonra, ikinci evliliğini Linda Salzman ile yaptı ve bir çocuk sahibi daha oldu. Ancak onun hayatının aşkı “O kişi” dediği Ann Druyan oldu ve boşanmanın ardından 1981 yılında onunla evlendi, iki çocuk sahibi daha oldu ve ölümüne kadar birlikte yaşadılar.

Bilimi açıklamamak bana ahlaksızlık gibi geliyor, aşık olunca bunu tüm dünyaya duyurmak istersiniz.

Carl Sagan, 1994 yılının sonbaharında rahatsızlandı ve Miyelodisplastik Sendromlar gösterdiği anlaşıldı yani kemik iliği nakline ihtiyacı vardı. Uzun süre mücadele etti bu hastalıkla adına camilerde, sinagoglarda ve kiliselerde özel ayinler yapıldı. Sagan’ın tedavisi bir süre iyi gitse de 20 Aralık 1996 günü hayata gözlerini yumdu.

Ölümünden sonra karısı Ann Druyan, ölmeden önce Sagan’ın yazımına başladığı “Milyarlarca ve Milyarlarca’yı yayımladı. Ancak ölümü bile onu bizlere unutturmadı. O bilimi halka sevdiren, halkı bilinçlendirmek için hayatını harcamış ve hayallerini gerçekleştirmiş bir kahraman olarak halen aramızda…

Konu ile ilgili bir başka yazımız için: Carl Sagan Etkisi

Matematiksel

Paylaşmak Güzeldir

Sibel Çağlar

Kadıköy Anadolu Lisesi, Marmara Üniversitesi, ardından uzun süre özel sektörde matematik öğretmenliği, eğitim koordinatörlüğü diye uzar gider özgeçmişim… Önemli olan katedilen değil, biriktirdiklerimiz ve aktarabildiklerimizdir bizden sonra gelenlere... Eğitim sisteminin içinde bulunduğu çıkmazı yıllarca iliklerimde hissettikten sonra, peki ama ne yapabilirim düşüncesiyle bu web sitesini kurmaya karar verdim. Amacım bilime ilgiyi arttırmak, bilimin özellikle matematiğin zihin açıcı yönünü açığa koymaktı. Yolumuz daha uzun ve zorlu ancak en azından deniyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı