Bitkiler matematik sayesinde hayatta kalıyor

İngiliz biyologların araştırmasına göre, bitkiler gün içinde depoladıkları enerjiyi yaptıkları kimyasal hesaplamayla gecenin uzunluğuna bölüyor ve bu şekilde hayatta kalarak büyümeye devam ediyor.

Bitkiler üzerinde yapılan yeni gözlemler, fotosentez yapılmayan gece vaktinde hayatta kalmak için titiz kimyasal hesaplamalar yaptıklarını ortaya koydu.

Bitkiler gün içinde güneş ışığı, su ve karbondioksidi kullanarak nişasta adı verilen uzun şeker zincirleri oluşturuyor. Nişasta, geceleri büyümenin devam etmesi için kullanılıyor.

Araştırmacı Alison Smith, bitkilerin enerjilerini kullanırken mükemmel bir hesap yaptığını belirtirken, “Aç kalmamayı başarırken, büyüme için gereken enerjiyi etkin bir şekilde tüketiyorlar” dedi.

Smith’e göre fazla kullanılan nişasta açlığa yol açarken, az kullanılması ise depolanan nişastanın boşa gitmesine sebep oluyor ancak bitkiler bu hesabı çok iyi yapıyor.

Bitkilerin güneş ışığından daha uzun süre mahrum kalması sonucu nasıl tepki vereceğini görmek isteyen biyologlar, 12 saatlik güneş ışığına alışmış bitkilerin ışıklarını 4 saat erken kapayarak deney yaptı.

Normalde üretmesi gereken enerjiden daha az miktarda üretmek zorunda kalan bitkiler, yine de sabaha kadar açlık çekmeyerek ellerindeki nişastayı orantılı bir şekilde kullandı.

Bitkilerin ortaya koyduğu tepkinin bilinçli olmadığını belirten biyologlar, bitkilerin kimyasal yapısının otomatik olarak devreye girdiğini ifade etti. E-Life dergisinde yayımlanan araştırma, aynı zamanda Cornell Üniversitesi Kütüphanesi’nde yerini aldı.

Matematiksel

Paylaşmak İsterseniz

Yazıyı Hazırlayan: Matematiksel

Bu yazı gönüllü yazarlarımız tarafından hazırlanmış veya sitemiz editörleri tarafından belirtilen kaynaktan aslına uygun kalınarak eklenmiştir.

Bunlara da Göz Atın

Borsa ve Finansta Matematik: Görünüşte Bağımsız, Finansal Olarak Bağımlı Olmak

Yazı serimizin 4.’sünün içeriğinde işin matematiğinden değil, matematiksel sonuçların yarattığı tablolardan bahsedeceğiz bu kez. *** …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ga('send', 'pageview');