Yalınayak Koleji ve Yalınayaklı Öğrencileri

Yalınayak Koleji, Hindistan’da Sunjet Bunker Roy isminde bir Hintli’nin, fakir bir Hint köyünde başlattığı, üzerinde düşünülmesi gereken bir oluşum…

Hindistan’da zengin bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Bunker Roy, ailesinin parasal gücüyle ülkedeki tüm eğitim ve öğrenim olanaklarından yararlanarak, yetkin bir kimya mühendisi unvanına sahip olunca, çalışma yaşamına ilk adımını atmak yerine odasına kapandı ve kendi kendine şu soruyu sordu: ” Bu ne biçim bir dünya?” Yaklaşık dört ay sonra odasından çıktığında o artık bambaşka bir dünyanın insanıydı. İlk iş olarak köyleri, sokakları dolaşarak kendi yeni dünyasının “nüfusu”nu oluşturdu.

Zamanının çoğunu aile çevresinden ve özellikle toplumdan saygı görmeyen insanlar, sahip oldukları insansal haklarının ve kişisel yeteneklerinin farkında olmayan fakir, cahil, hatta okuma yazma bile bilmeyen kişiler arasında geçirmeye başladı tüm zamanını. “Size diploma gerekmiyor” dedi onlara. “Hatta çok zor geliyorsa, okuma yazma öğrenmeyi de ikinci plana atabilirsiniz. Siz önce, yeteneklerinizi nasıl kullanabileceğinizi öğrenmek zorundasınız. Ondan sonra sıra, bu yeteneklerinizi ve bilgilerinizi birleştirip, bunları yaşamınızda kullanmaya gelecektir.”

Amacı bu kişilerin yaşamlarını kimselere gereksinim duymadan sürdürmelerini sağlamaktı. Bu yeni yaklaşımın sonucu olarak da, onların dünyalarını da genişletmek gerekti zamanla…

Bunker Roy, Hindistan’da okuma yazma bilmeyen köylüler için bir okul açma fikrini ilk ortaya attığında, bunun olabileceğine insanları inandırması pek kolay olmamış tabi. Bunker Roy, yeni dünyasındaki bu kişilerin ortak bir özelliğini de keşfetti. Hiçbirinin ayağında ayakkabı yoktu. İşte bu nedenle bu kişileri yeni dünyalarına hazırlayacak okulun adını “Barefoot College.” koydu. “Yalınayak Koleji”, öğrencileri, “yalınayaklılar”.

Yalınayak Koleji’nde yalnızca gündüzleri değil, geceleri de öğretim yapılıyordu. Bir uzman doktor davet ediliyor, ebe olmak isteyen kadınlara, “ebelik dersleri” veriyordu. Bir başka sınıfta davetli bir tarım uzmanı, tarım alanında çalışmak isteyenlere ağaçlar ile ilgili bilgiler veriyordu.

yalınayaklar hareketi

Yalınayak Koleji öğrencileri, hiçbir konuda “hazıra konmuyorlar”dı. Önceden yapılmış binalarda derse girmek yerine bu öğrenciler, önce okullarının binalarını yapıyor, sonra oturacakları sıralarını yapıyorlar, onları yaparak taş işçiliğini, marangozluğu, kiremit döşemeciliği öğreniyorlar, içine girmedikleri okuldan, birer taş ustası, marangoz olarak mezun oluyorlardı.

Verilen işi kendisi için yapabilecek denli öğrendiğini kanıtlayan her yalınayaklı öğrenci, o işin ustası kimliği ile diploma alamıyordu ama, kendi yeni dünyasında, o işini yapmaya başlayabiliyordu. Yalınayak Koleji mezunu köylüler sayesinde Hindistan’da, köylerde yaşam da giderek kolaylaşmaya başlıyordu. Onarılması gereken bir dam ya da kırılan bir pencere için kentten bir ustanın gelmesi için günlerce beklenmiyordu artık. Yemeklerin pişirilmesi de artık “yakıt parası yükü” oluşturmuyordu. Köylerde hemen her kadın, güneşi cömert bu ülkede yemeklerini güneş enerjisiyle pişirmeyi biliyordu.

Bunker Roy, 1972 yılında gerçekleştirmeye başladığı bu projesiyle Hindistan’da ve dünyanın çeşitli ülkelerinde ödüllerle onurlandırıldı. Hindistan’ın birçok kırsal bölgesinde bugün “Yalınayak Kolejleri”nde yüzlerce yalınkayaklı öğrenci, diploma alamayacaklarını bilmelerine karşın, gözlerini kırpmadan öğretmenlerinin anlattıklarını dinliyorlar, anlamadıkları konuları iyice öğrenebilmek için sorular üstüne sorular soruyorlar.

Kendi elleriyle üreten, yapan, onaran, yetiştiren, kimselere gereksinim duymayan yepyeni insanlar olarak, yepyeni bir yaşam sürdürüyorlar şimdi, kendi emekleriyle oluşturdukları yepyeni dünyalarında. Yalınayaklar hareketini merak ettiyseniz anlattıklarımdan daha fazlası aşağıdaki 20 dakikalık bir videoda Bunker Roy tarafından anlatılmakta.

Sebahat Önen

Matematiksel

Editör

Bu yazı gönüllü yazarlarımız tarafından hazırlanmış veya sitemiz editörleri tarafından belirtilen kaynaktan aslına uygun kalınarak eklenmiştir.

Bu Yazılarımıza da Bakmanızı Öneririz