Belgesel ve Film Önerileri

Bir Playstation Oyunu Analizi: Crash Bandicoot

Son yıllarda bilgisayar oyunlarının ve türevlerinin faydaları ve zararları üzerine çok yazılıp çizildi. Sonuçta ise her zamanki gibi her şeyin dozunda iken faydalı olduğu kanısı ortaya çıktı.

Ben de kendimde hatırası çok değerli olan bir oyundan bahsetmek istiyorum kısaca. (Kendi adıma bana oldukça fayda sağlamış bir oyun diyebilirim rahatlıkla.)

1994 yılında Japon Şirketi Sony Entertainment’ın piyasaya sürdüğü ve dünyayı kasıp kavuran oyun konsolu PlayStation, milyonlarca kişi tarafından satın alındı.

İki liseli genç Jason Rubin ve Andy Gavin’in C++ ve Lisp programlama dillerini öğrendikten sonra kurdukları (değişen adıyla) Naughty Dog şirketinin, 1996 yılında PlayStation için çıkardığı Crash Bandicoot oyunu sektörün ilk göz ağrılarından oldu.

Crash Bandicoot öyle tuttu ki, 6,8 milyonun üzerinde satışla dünyanın en çok satılan PlayStation oyunlarından biri olmuştu.

PlayStation ilk çıktığı zamanlarda benim de hayatımın aşkıydı. Dünyadaki başka hiçbir şey, bu oyun kadar dikkatimi çekmiyordu. Ama bunun sebebi Crash Bandicoot oyunuydu benim için de..

Müzikleri bu kadar unutulmaz olan kaç tane oyun vardır bilmiyorum. Ayrıca oyun karakterleri öyle komik yaratılmış ki, mimiklerine bile kahkaha atmanız mümkün.

Döneminin en yaratıcı, en özgün, en ileri seviye oyunudur bence.

Oyunda kötü fizikçi Dr.Neo Cortex ve şeytan maske Uka Uka dünyayı ele geçirmeyi planlarlar.

Bunun için buldukları hayvanları Cortex Vortex adında bir makine ile mutantlaştırırlar ve kendi muhafızları olarak çalıştırırlar.

(Eğer Dr. Neo Cortex ve onun oldukça sinir bozucu kahkahası ile tanışmak istiyorsanız aşağıdaki videoyu dinleyin. )

Fakat Cortex’in yardımcısı Nitrus Brio’nun küçük bir hatası yüzünden Crash Bandicoot adındaki bir Bandicoot faresi oradan kurtulur.

Kurtulduktan sonra son derece akıllı ve teknoloji ile arası mükemmel olan kız kardeşi Coco Bandicoot ve Şeytan Maske Uka Uka’nın ikiz kardeşi, Crash’in daimi koruyucusu, iyilik peşindeki Aku Aku ile Cortex’i yenip dünyayı kurtarmaya çalışırlar.

KÖTÜLÜK MÜ? İYİLİK Mİ?: UKA UKA VS. AKU AKU

Crash Bandicoot 1, Crash Bandicoot 2, Crash Bandicoot 3 Naughty Dog serinin yürüme ile sürdürülen oyunları iken Crash Team Racing ise arabalı yarışlarla sürdürülen versiyondur.

Bu versiyonlar serinin en iyileridir.

Daha sonra piyasaya sürülen Crash Bash ise oldukça dakik olmayı gerektiren etkileyici bir turnuva oyunudur.

Mesela Crash Team Racing‘de herkesin korkulu rüyası olan galaksilerin en hızlı yarışçısı olan uzaylı Nitrous Oxide‘yi yenmek ne kadar da zordu.

Bir de yarışlar başlamadan önce bu karakterler, rakiplerine konuşma yapardı. Nitrous Oxide’den korkmayan Crash sevdalıları azdır sanırım. 🙂

Galaksinin En Hızlı Yarışçısı Nitrous Oxide. -kendi mekanı Oxide Station’da-

Oyunlarda başka gezegenden gelen bir yaratık olan ve zamanı dondurabilme gücü olan Nefarious Tropy, yarı dingo yarı timsah olan Dingodile, Dr.Neo Cortex’in asistanı olan ve hayvanları mutantlaştıran Nitrus Brio, Crash’in arkadaşı olan yavru kutup ayısı Polar, Coco’nun arkadaşı olan yavru kaplan Pura, Crash’in sahte ve kötü kalpli bir kopyası Fake Crash, Neo Cortex’e çalışan akıl hastası mavi kanguru Ripper Roo, N.Sanity adasının lideri Papu Pummel “Papu Papu” gibi karakterler dışında kertenkele, tilki, penguen ve daha bir sürü karakter oyunun ileri safhalarında ve farklı türlerinde ortaya çıkar.

Gel gelelim Crash Bandicoot oyununun öyle zor bölümleri vardır ki yeri gelir saç baş yoldurur. 🙂

Yani yeni karakterle tanışmak pek de kolay değildir.

Ama bunu başarırsanız Crash Bandicoot oyununun aslında bir dünya turu olduğunu fark edeceksiniz. Bu açıdan da müthiş ötesi bir oyun. Henüz gitmediğiniz pek çok kültürü ziyaret etmiş olacaksınız. (Öyle ki bu oyunları oynadıktan sonra ufkum epey açılmıştı. Büyük bir deftere hikaye senaryoları yazmaya başlamıştım. Aklıma bir sürü fikir gelmişti.)

Mesela bir bölümde kendinizi Amazon Nehirlerinde, Ekvator ikliminde hissetmenizi sağlayacak ”Upstream” gibi bölümleri geçmeniz gerekirken, bu bölümü geçtikten sonra birdenbire bir Arap ülkesinde kendinizi uçan halının üstünde bulabilirsiniz.

UPSTREAM

*****

İşin kötü yanı teknolojinin gelişmesine paralel uyum sağlama çabaları bu oyunun özgün dokusunu bozmuştur.

Serinin en iyileri Naughty Dog’un elinden çıkan Crash Bandicoot 1, 2, 3 ve team racing’dir. Playstation 1’den sonraki dönemde, daha çok PES gibi futbol oyunlarında uzmanlaşan Konami gibi şirketler oyuna bulaşınca, oyunun bütün güzelliğini ve dokusunu bozmuştur.

Yine de çocukluğumuza kattıkları heyecanlar için, pek çok açıdan bize katkı sağladıkları için, hayal dünyamızı canlandırdıkları için sonradan oyunu devralan şirketlere değil de Naughty Dog’a içten teşekkür ederim.

Kaynaklar

https://en.wikipedia.org/wiki/Crash_Bandicoot

https://seyler.eksisozluk.com/playstation-devrinin-super-mariosu-bagimlilik-yaratan-karakter-crash-bandicoot

Matematiksel

Ceren Demir

Kendini, insanları, dünyayı tanıma ve anlama çabasında, belki de kaosta olan; filmin oyuncularından, dünya üzerindeki küçücük noktalardan biriyim.. Dokuz Eylül Üniversitesi'nde Ekonomi bölümünde yüksek lisansa devam ediyorum ve İstanbul Gelişim Üniversitesi'nde akademik görevimi sürdürüyorum. Spora, sanata (özellikle resim sanatı), müziğe, doğaya, doğa sporlarına, felsefeye, psikolojiye, kitaplara, filmlere düşkünüm.. Okumayı, yazmayı, öğrenmeye çabalamayı çok seviyorum. Küçük yaşlardan itibaren birikmiş 9 adet günlüğüm var. Amaçlı ve amaçsız yaşamanın çeşitli noktalardan artı ve eksileri olduğunu düşünsem dünyadaki her şeyin gelip geçici olduğuna inanıyorum. Yine de -her şeye rağmen- ben uzun süredir amacı olanlardanım.. Buradan enerji sağlayabiliyorum.. Çoğunlukla enerjik, dışa dönük olsam da yeri geldikçe oldukça içe kapanmaya ve yalnızlığa susayabiliyorum. İkisi de keyifli ve öğretici.. Matematiksel sitesinin öncelikle hayranı olan bir okuruyum sonra Matematiksel’e katkı sağlamaya çalışan enfes ekibin bir parçasıyım. Özetle bu dünyayı bir rüyaymış gibi (Is this the real life? Is this just fantasy?) hissedip iyi bir insan olarak '‘kalmaya'’ çabalayan, sonsuzmuş gibi üretmeye çalışan insanlardan olarak; bahsettiğim 'bencil' bilgilerimi önemsiz sayıyorum. Sadece denizdeki kum tanelerinden biri olduğumun farkındayım. Ancak okyanusları merak etmekten vazgeçemiyorum. Yaşam keşifle canlanıyor.. (Instagram veya Facebook hesabım yoktur. Fotoğrafımı ve adımı kullanarak sahte hesap açıldığını öğrendiğim için bu bilgiyi belirtmek durumundayım.)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.