MATEMATİK

Bir Matematikçiden Lotoyu Tutturma Formülü

Bir piyangoda kazanma ihtimalini hesaplarsak karşımıza çıkan sayının büyüklüğü tüm hayallerimizi silebilir. Ancak matematikçi Stefan Mandel için durum biraz daha farklı…

Romanya ve Avustralya asıllı matematikçi Stefan Mandel’in üstünde çalıştığı yöntemle, kendisinin iddiasına göre, yeterli yatırım sağlanırsa lotoyu her seferinde kazanmak mümkün. Kendisinin bunu tam 14 kez başarması aslında teorisinin ispatı gibi.

Geliştirdiği formülde 6 adımlı bir yol izleniyor ve bu koşullar yerine getirildiği takdirde 6 büyük ikramiyeden 5’i kazanılıyor.

Mandel’in 6 adımda lotoyu tutturma formülü:

  • Muhtemel kombinasyonların sayısını hesaplayın. Örneğin Milli Piyango tarafından düzenlenen Sayısal Loto’da 1’den 49’a kadar 6 sayı bilinmesi gerekiyor. Bu da toplam 13 milyon 983 bin 816 kombinasyon anlamına geliyor.
  • Lotoda büyük ikramiye miktarının bunun en az 3 katı olduğu anı bekleyin. Yani Mandel’in hesaplamalarına göre Türkiye’de bu yöntemi kullanmak için Sayısal Loto’da büyük ikramiyenin 42 milyon TL’ye yaklaşmasını beklemek gerekiyor.
  • Her kombinasyon için para yatıracak bir kişi bulun. (Mandel, Virginia lotosu için 2524 yatırımcı bulmuş.)
  • Her kombinasyon için loto oynayın ve kuponların çıktısını alın. (Artık bazı ülkelerde buna izin verilmiyor ve kuponun doğrudan bayiden alınması gerekiyor.)
  • Kuponları (milyonlarca kupon) loto bayiine götürün.
  • İkramiyeyi kazanın. Yatırımcılara paralarını ödemeyi unutmayın. (1987’de 1.3 milyon dolar kazandığı ikramiyeden Mandel’e 97 bin dolar pay kalmış.)

Stefan Mandel kimdir derseniz…

Komünist rejim döneminde Romanya’da ayda 88 dolar maaşla çalışan Mandel geliştirdiği yöntemle milyonlarca doları olan bir yatırımcıya dönüşmeyi başardı. Kazandığı ilk ikramiyeyi de ülkeden kaçmak için kullandı ve parayı dışişleri bakanlığı yetkililerine rüşvet olarak verip ülkesini terk etti.

Avustralya’ya göç etmeden önce gittiği İsrail’de bu yöntemin yasak olması nedeniyle 20 ay hapis yatan Mandel, sonrasında büyük ikramiye peşinde koşmaktan vazgeçmedi.

Şu anda yazdığı kitaplarla farklı bir biçimde de olsa parasını arttırmaya devam ediyor…

Kaynak: BBC 

Editör

Bu yazı gönüllü yazarlarımız tarafından hazırlanmış veya sitemiz editörleri tarafından belirtilen kaynaktan aslına uygun kalınarak eklenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu