İlginç Sorular ve Bulmacalar

Stefan Mandel’in Lotoyu Tutturma Formülü Hala Geçerli mi?

Bir piyangoda kazanma ihtimalini hesaplarsak karşımıza çıkan sayının büyüklüğü tüm hayallerimizi silebilir. Bir köpekbalığı tarafından yenilme, yıldırım çarpması veya Olimpiyat altın madalyası kazanma şansınız, bir kez bile piyangoyu kazanmaya kıyasla çok daha yüksek. Ancak Stefan Mandel sistemi hacklemeyi başardı ve 14 kez piyangoyu kazandı.

Romanya ve Avustralya asıllı matematikçi Stefan Mandel’in üstünde çalıştığı yöntemle, kendisinin iddiasına göre, yeterli yatırım sağlanırsa lotoyu her seferinde kazanmak mümkün. Kendisinin bunu tam 14 kez başarması aslında teorisinin ispatı gibi.

Mandel’in 6 adımda lotoyu tutturma formülü

  • Muhtemel kombinasyonların sayısını hesaplayın. Örneğin Milli Piyango tarafından düzenlenen Sayısal Loto’da 1’den 49’a kadar 6 sayı bilinmesi gerekiyor. Bu da toplam 13 milyon 983 bin 816 kombinasyon anlamına geliyor.
  • Lotoda büyük ikramiye miktarının bunun en az 3 katı olduğu anı bekleyin. Yani Mandel’in hesaplamalarına göre Türkiye’de bu yöntemi kullanmak için Sayısal Loto’da büyük ikramiyenin 42 milyon TL’ye yaklaşmasını beklemek gerekiyor.
  • Her kombinasyon için para yatıracak bir kişi bulun. (Mandel, Virginia lotosu için 2524 yatırımcı bulmuş.)
  • Her kombinasyon için loto oynayın ve kuponların çıktısını alın. (Artık bazı ülkelerde buna izin verilmiyor ve kuponun doğrudan bayiden alınması gerekiyor.)
  • Kuponları (milyonlarca kupon) loto bayiine götürün.
  • İkramiyeyi kazanın. Yatırımcılara paralarını ödemeyi unutmayın. (1987’de 1.3 milyon dolar kazandığı ikramiyeden Mandel’e 97 bin dolar pay kalmış.)

Özetle Mandel ve ortakları, tüm olası kombinasyonları kapsayan biletleri satın almışlardı sonucunda da ellerindeki biletlerden birine ikramiye denk gelmişti. Günümüzde Mandel’in formülünün iki önemli parçasını uygulamak artık mümkün değil: artık piyango biletlerini toplu olarak satın alamaz ve biletlerinizi evde yazdıramazsınız. Ancak 13 milyon 983 bin 816 kişiyi ikna ederseniz bir miktar para kazanma ihtimaliniz olabilir. Ancak büyük ikramiyeyi bu kadar kişi sayısına böldüğünüzde elinize geçen para değer mi ona da siz karar verin…

stefan mendel loto

Stefan Mandel kimdir?

Komünist rejim döneminde Romanya’da ayda 88 dolar maaşla çalışan Mandel geliştirdiği yöntemle milyonlarca doları olan bir yatırımcıya dönüşmeyi başardı. Kazandığı ilk ikramiyeyi de ülkeden kaçmak için kullandı ve parayı dışişleri bakanlığı yetkililerine rüşvet olarak verip ülkesini terk etti. Avustralya’ya göç etmeden önce gittiği İsrail’de bu yöntemin yasak olması nedeniyle 20 ay hapis yatan Mandel, sonrasında büyük ikramiye peşinde koşmaktan vazgeçmedi. Şu anda kendisi Avustralya kıyılarında küçük bir tropik adada yaşıyor ve yazdığı kitaplarla farklı bir biçimde de olsa parasını arttırmaya devam ediyor…

Göz atmak isterseniz:

Kaynak:

Matematiksel

Sibel Çağlar

7 yıl Kadıköy Anadolu Lisesinin devamında lisans eğitimimi Marmara Üniversitesi İng. Matematik öğretmenliği üzerine tamamladım. Devamında 20 yıl çeşitli özel eğitim kurumlarında matematik öğretmenliği ve eğitim koordinatörlüğü yaptım. 2015 yılında matematiksel.org web sitesini kurdum. Amacım bilime ilgiyi arttırmak, bilimin özellikle matematiğin zihin açıcı yönünü açığa koymaktı. Yolumuz daha uzun ve zorlu ancak en azından deniyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.