Bir Kağıt En Fazla Kaç Defa Katlanır?

Bir kağıt en fazla kaç defa katlanır? Hiç denediniz mi? Bilindik inanış 7 veya 8 ama tam olarak doğru cevap bu değil…

Peki bir kağıdı katlayarak aya gidebilir misiniz hatta güneşe…

Sorulduğunda kulağa komik gelen soru aslında Oxford üniversitesinde birgün mülakata girmek zorunda kalırsanız karşınıza çıkabilir ve bu sorunun cevabı teorik olarak evet. yani bir kağıdı eğer 43 kere katlamayı başarabilirsiz dünyadan aya erişebilirsiniz.

Kağıt katlama aslında uzun zamandır bir matematiksel analiz konusu. Bu ilgide elbette kağıt katlama sanatının ustası Japonların da katkısı var ancak bu yazıda pek o çalışmalara girmeyerek biz sayılardan hareket edelim.

Ay ile dünya arasındaki mesafeyi yaklaşık 4oo bin kilometre kabul edelim ve bir kağıdın kalınlığını ise 0,1 milimetre. Kağıdı sürekli olarak ortadan ikiye katladığımızı düşünelim.

Bir şey dikkatinizi çekmiş olmalı. Kalınlık üstel olarak artmakta.

Bu işi zorlaştıran nedir derseniz karşımıza çıkan bir katlanma limiti. Kağıt, mikroskobik düzeyde ince liflerden oluşmaktadır. Bu nedenle, kağıdı tam katlamayıp ikiye büktüğümüzde tekrar eski halini alır; mesela kağıdı rulo yapıp bıraktığımızda kağıt eski halini almak isteyecektir.

Boşuna elinize kağıt alıp denemeye kalkmayın çünkü bunun için yapılan çalışmalar zaten mevcut.

Bu arada bugüne kadar bilindik kırılan dünya rekoru Britney Gallivan’a ait.

2002 yılında bir lise öğrencisi olan Britney okul notlarını yükseltmek adına yaptığı proje ile bir kağıdı 12 kez katlamayı başararak bilinen miti ortadan kaldırdı.

Ancak diğer deneyenler gibi ortadan ikiye katlamak yerine farklı yönlere katlamayı tercih etti. Başarısının bir sırrı bu. Diğer sırrı ise katlama işine başlamadan önce tam olarak kaç metre uzunluğunda bir kağıda ihtiyacı olacağını hesaplaması elbette.

Bir de bu iş için bir formül geliştirdi kendisi:

L: Mümkün olan mimimum uzunluk

t: Kağıdın kalınlığı

n: Katlama sayısı

Bu formül sayesinde anlıyoruz ki bırakın aya gitmeyi pratikte 1 metrenin bile üzerine çıkmak olanaksız gibi gözükmekte.

Tüm bu katlama tekniklerini bir kitapta toplayan Britney şimdilik başarının tadını çıkartıyor. Denemek istiyorsanız size şimdiden kolay gelsin.

Biraz daha detay öğrenmek isterseniz aşağıdaki videoya da göz atabilirsiniz.

Derleyen: Sibel Çağlar

Kaynaklar:

  1. http://www.iflscience.com/space/fold-piece-paper-half-103-times-and-it-will-be-thick-universe/
  2. John Fardorn – Zeki Olduğunuzu mu Düşünüyorsunuz?

Matematiksel

Sibel Çağlar

Kadıköy Anadolu Lisesi, Marmara Üniversitesi, ardından uzun süre özel sektörde matematik öğretmenliği, eğitim koordinatörlüğü diye uzar gider özgeçmişim…Önemli olan katedilen değil, biriktirdiklerimiz ve aktarabildiklerimizdir bizden sonra gelenlere...Eğitim sisteminin içinde bulunduğu çıkmazı yıllarca iliklerimde hissettikten sonra, peki ama ne yapabilirim düşüncesiyle bu web sitesini kurmaya karar verdim.Amacım bilime ilgiyi arttırmak, bilimin özellikle matematiğin zihin açıcı yönünü açığa koymaktı.Yolumuz daha uzun ve zorlu ancak en azından deniyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı