MATEMATİK HER YERDE

Bir Kağıt En Fazla Kaç Defa Katlanır?

Son Güncelleme:

Bir kağıt en fazla kaç defa katlanır? Hiç denediniz mi? Bilindik inanış 7 veya 8 ama tam olarak doğru cevap bu değil…

Peki bir kağıdı katlayarak aya gidebilir misiniz hatta güneşe…

Sorulduğunda kulağa komik gelen soru aslında Oxford üniversitesinde birgün mülakata girmek zorunda kalırsanız karşınıza çıkabilir ve bu sorunun cevabı teorik olarak evet.

Eğer A4 boyutlarında bir dosya kağıdından bahsediyorsak; ikiye katladığınız her seferde alan daha da daralıp kalınlığı çok daha fazla artaca­ğından bu varsayımın doğru olduğu söylenebilir.

Ama yeterli büyüklükte bir kağıt ve bolca zamana sahipseniz, belli bir kalınlığa ulaştığında hala ikiye katlayabilecek kadar gücünüz de varsa katlamaya devam edebilirsiniz.

Bir kağıdı üçüncü kez ikiye katladığı­nızda tırnaklarınızın kalınlığına ulaşır. Yedinci katlanışında 128 sayfalık bir defterle eşdeğer olacaktır. 10 kez katlandığında elinizin kalınlığını geçer. 23 kez katlayacak olsanız. 1 kilometre kalınlığa erişir. 30. katlanışındaysa sizi uzaya taşıyabilir çünkü 100 kilometreye erişmiş demektir.

Katlamaya devam edecek olsanız. 42. katlanışında Ay’a. 51’deyse Güneş’e ulaşabilirdiniz. Hızla ileriye sarıp 81 kere katlaya bildiğinizi varsayalım; bu 127.786 ışık yılı uzaklığa karşılık gelir. Yani neredeyse Andromeda’ya kadar ulaşabilirsiniz demektir.

Diyelim ki çok güçlüsünüz, hala katlamaya devam edebiliyorsunuz. 90. katlayışınızda kağıdın kalınlığı 130,8 milyon ışık yılı mesafeye dek erişmenizi sağlar. 8u da. Andromeda ve Samanyolu da dahil yaklaşık 100 galaksiyi içine alan Başak takımyıldızının genişliğine eşit.

Ama hemen durmayın, biraz daha devam edin. Zira 103. katlayışınızla birlikte gözlemlenebilen evrenin sınırlan dışına çıkabilirsiniz, ki bu da çapı 93 milyar ışık yılı olan bir alan demek.

Kağıt Katlamanın Sınırı

Kağıt katlama işlemini zorlaştıran nedir derseniz karşımıza çıkan cevap biraz kağıdın yapısı ile alakalı. Kağıt, mikroskobik düzeyde ince liflerden oluşmaktadır. Bu nedenle, kağıdı tam katlamayıp ikiye büktüğümüzde tekrar eski halini alır; mesela kağıdı rulo yapıp bıraktığımızda kağıt eski halini almak isteyecektir.

Bu arada bugüne kadar bilindik kırılan dünya rekoru Britney Gallivan’a ait.

Bir de bu iş için bir formül geliştirdi kendisi:

L: Mümkün olan mimimum uzunluk

t: Kağıdın kalınlığı

n: Katlama sayısı

Ancak diğer deneyenler gibi ortadan ikiye katlamak yerine farklı yönlere katlamayı tercih etti. Başarısının bir sırrı bu. Diğer sırrı ise katlama işine başlamadan önce tam olarak kaç metre uzunluğunda bir kağıda ihtiyacı olacağını hesaplaması elbette.

Tüm bu katlama tekniklerini bir kitapta toplayan Britney şimdilik başarının tadını çıkartıyor. Denemek istiyorsanız size şimdiden kolay gelsin.

Biraz daha detay öğrenmek isterseniz aşağıdaki videoya da göz atabilirsiniz.

Kaynaklar:

  1. http://www.iflscience.com/space/fold-piece-paper-half-103-times-and-it-will-be-thick-universe/
  2. John Fardorn – Zeki Olduğunuzu mu Düşünüyorsunuz?

Matematiksel

Paylaşmak Güzeldir

Sibel Çağlar

Kadıköy Anadolu Lisesi, Marmara Üniversitesi, ardından uzun süre özel sektörde matematik öğretmenliği, eğitim koordinatörlüğü diye uzar gider özgeçmişim… Önemli olan katedilen değil, biriktirdiklerimiz ve aktarabildiklerimizdir bizden sonra gelenlere... Eğitim sisteminin içinde bulunduğu çıkmazı yıllarca iliklerimde hissettikten sonra, peki ama ne yapabilirim düşüncesiyle bu web sitesini kurmaya karar verdim. Amacım bilime ilgiyi arttırmak, bilimin özellikle matematiğin zihin açıcı yönünü açığa koymaktı. Yolumuz daha uzun ve zorlu ancak en azından deniyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı