EĞİTİM

Albert Camus: Bir İnsan Yetiştirmek ya da Dünyayı Değiştirmek

Albert Camus yazdığı ölümsüz eserlerle pek çok insanın hayatını geri dönüşsüz biçimde değiştirmiş hayatlara yön vermiş çok büyük bir yazardır.
Camus bunu basit bir beyaz kağıt üzerine bazen kalem bazen daktiloyla yazdığı basit kelimelerle yapmıştır.

Ama o kelimeleri bir araya sadece kendisinin yapabileceği bir şekilde bir araya getirmişti. Sadece kendisinin sahip olabileceği özel yalın ve farklı bir dil yaratmıştı.

Ve 1957 yılına gelindiğinde bu durum onu Nobel Edebiyat Ödülü sahibi bir yazar yapmıştı.

Nobel ödülünü aldığında Albert Camus kendi hayatına dönüp baktı, hayatını derinden etkileyen yönünü değiştiren anı aradı. Ve o anı buldu. İlkokul öğretmenine bir mektup yazdı…


“19 Kasım 1957

Sevgili Mösyö Germain,

Son günlerde kendimi içinde bulduğum koşturmaca ve telaştan dolayı size samimi duygularımı iletme fırsatını henüz bulabiliyorum.

Heves etmediğim talep etmediğim büyük bir onura erişmiş durumdayım. 
Fakat haberi aldığımda ilk aklıma gelen,- annemden sonra- siz oldunuz. Siz olmasaydınız, benim gibi zavallı küçük bir çocuğa şefkatli elinizi uzatmasaydınız, beni eğitip bana örnek olmasaydınız bunların hiçbirisi olmazdı.

Bu ödülü çok önemsemiyorum. Ama bu ödül hiç değilse en azından bana, benim için ne ifade ettiğinizi ve etmekte olduğunuzu anlatmama ve size çabalarınızın, çalışmalarınızın ve cömert yüreğinizin, aradan ne kadar zaman geçerse geçsin hep size minnettar kalacak küçük öğrencilerinizden birinde hayat bulduğunu göstermeme fırsat veriyor.

Sizi tüm kalbimle kucaklarım.

Albert Camus

*Öğrencilerin öğretmenlerini vahşice katlettiği bir yüzyılda yaşıyorken dünyanın bir yerinde bu satırların yazıldığını bilmenin verdiği mutlulukla ve öldürülen genç akademisyen Ceren Damar Şenel’in anısına saygıyla…

Hasan Hüseyin Akis

Matematiksel

Paylaşmak Güzeldir

Hasan Huseyin Akis

Kendimi bildim bileli bir sorunu çözmek durumunda kalıyorum ve ya düzenli olarak çözülmesi gereken problemler yaratıyorum. Sanırım matematikte beni büyüleyen şey de bu. bir çözüm bulma çabası... Öyle ki bu çözüm bulma çabası çoğu kez anlamsız bir çabaya dönüşüyor. Bir çözümü gerçekten bulmak çoğu zaman bir insan ömrüne sığmıyor. Ama matematik o arada hiç durmadan aramaya devam ediyor. Bana öyle geliyor ki matematik insanoğlunun dünyada karşı karşıya kaldığı tüm problemleri çözme çabasının tamamını temsil ediyor hem de tüm yönleriyle. Beni matematiğin içine sokan da, matematikte görmüş olduğum o bizi aşan güzellik de sanırım matematiğin bu yönüyle ilgili... Matematiğin bu yönünü belki diğer insanlara anlatabilirim ve diğer insanların da matematiği benim gördüğüm haliyle görebilmelerini sağlayabilirim umuduyla buradayım. Bunun dışında İzmir'in Ödemiş ilçesinde doğup Matematik Bölümünü Çanakkale'de okumuş olmak gibi bir özgeçmişim var. Halen Çanakkale'de yaşıyorum, bir özel okulda Matematik Öğretmeni olarak çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı