EĞİTİM

Albert Camus: Bir İnsan Yetiştirmek ya da Dünyayı Değiştirmek

Albert Camus yazdığı ölümsüz eserlerle pek çok insanın hayatını geri dönüşsüz biçimde değiştirmiş hayatlara yön vermiş çok büyük bir yazardır.
Camus bunu basit bir beyaz kağıt üzerine bazen kalem bazen daktiloyla yazdığı basit kelimelerle yapmıştır.

Ama o kelimeleri bir araya sadece kendisinin yapabileceği bir şekilde bir araya getirmişti. Sadece kendisinin sahip olabileceği özel yalın ve farklı bir dil yaratmıştı.

Ve 1957 yılına gelindiğinde bu durum onu Nobel Edebiyat Ödülü sahibi bir yazar yapmıştı.

Nobel ödülünü aldığında Albert Camus kendi hayatına dönüp baktı, hayatını derinden etkileyen yönünü değiştiren anı aradı. Ve o anı buldu. İlkokul öğretmenine bir mektup yazdı…


“19 Kasım 1957

Sevgili Mösyö Germain,

Son günlerde kendimi içinde bulduğum koşturmaca ve telaştan dolayı size samimi duygularımı iletme fırsatını henüz bulabiliyorum.

Heves etmediğim talep etmediğim büyük bir onura erişmiş durumdayım. 
Fakat haberi aldığımda ilk aklıma gelen,- annemden sonra- siz oldunuz. Siz olmasaydınız, benim gibi zavallı küçük bir çocuğa şefkatli elinizi uzatmasaydınız, beni eğitip bana örnek olmasaydınız bunların hiçbirisi olmazdı.

Bu ödülü çok önemsemiyorum. Ama bu ödül hiç değilse en azından bana, benim için ne ifade ettiğinizi ve etmekte olduğunuzu anlatmama ve size çabalarınızın, çalışmalarınızın ve cömert yüreğinizin, aradan ne kadar zaman geçerse geçsin hep size minnettar kalacak küçük öğrencilerinizden birinde hayat bulduğunu göstermeme fırsat veriyor.

Sizi tüm kalbimle kucaklarım.

Albert Camus

*Öğrencilerin öğretmenlerini vahşice katlettiği bir yüzyılda yaşıyorken dünyanın bir yerinde bu satırların yazıldığını bilmenin verdiği mutlulukla ve öldürülen genç akademisyen Ceren Damar Şenel’in anısına saygıyla…

Hasan Hüseyin Akis

Matematiksel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu