Belgesel ve Film Önerileri

Bir Hayalin Peşinde: Roket Çocuklar

Hayallerinizi ne kadar öteye taşıyabilirsiniz...

Sizi 1957 yılına, Amerika Batı Virginia Coalwood kasabasına götürelim. Dünya’nın ilk yapay uydusu Sputnik 1’in SSCB tarafından yörüngeye oturtulduğu zamanlara. Yaşam pek de kolay geçmiyor bu kasabada. Ölüm onlar için her an etrafta çünkü kasabanın tek geçim kaynağı kömür madenciliği. Orada doğan çocuklarda hayata mağlup başlayanlardan çünkü önlerinde yönlenme ihtimali olan başka seçenek yok. Ve bu gerçeğin ortasında altı lise öğrencisi. Ancak bu öğrenciler hayallerinin peşinden koşacaklardı. Bu nedenle de tarihe isimlerini Roket Çocuklar olarak yazdıracaklardı.

Aslında aileleri dair kimsenin bu öğrencilerden fazla bir beklentisi yoktu. Bu yaşlardaki çoğu genç için en iyi kurtuluş bir spor bursu almak ve kasabadan uzaklaşmak olabilirdi. Ama bu gençler bambaşka yolda ilerliyorlardı.

17 yaşındaki Homer Hickam için de hayal kurmak yasak, babası hayatını maden ocaklarına adamış iken ondan tek beklenen liseyi bitirip bir an önce madende çalışmaya başlaması. Bir yanda babasının istekleri öte yanda kendi hayali arasına sıkışmış bir genç. Bir çıkış yolu bulmalıdır Homer. Bu yol bir gün ”Sputnik” uydusunun haberinin okuması ile şekillenir ve bu haber, genç Homer’ın hayatını hızla değiştirecek bir karara sebep olur. Homer’ın hayali madenlere inmek değil, roket yapmak olacaktır.

Altı roket çocuktan dördü: Homer, Quentin, Roy Lee, O’Dell

Başlarda belki de farklı bir şeyler yapmak, biraz da babasının ilgisini çekmek için başlayacaktı tutkusu roketlere Homer’ın ancak zamanla bu bir şeyi tetikleyecekti onda: Öğrenme arzusunu. Kolay değildi elbette bu süreç, bir yandan kasabadaki önyargıları yıkmak öte yandan hızlı bir şekilde karmaşık onlarca bilgi ve hesaplamayı öğrenmek zorunda idi Homer. Neyse ki ona inanan ve destek olan arkadaşları vardı en önemlisi bir de öğretmeni. Hayal etmek sadece yeterli değildir elbette bu hayale erişmek için çok da çalışmak gerekir. Homer ve arkadaşları da aynen böyle yaptılar. Onlarca başarısız roket tasarımı, onlarca deneme ve sonunda başardılar. Yaptıkları roketle kasabalı bir çocuğun kazanmasının imkansız olarak görüldüğü Indianapolis Ulusal Bilim yarışmasına katıldılar 1960 yılında. Aldıkları altın madalya da onlara üniversite kapısını araladı.

Homer Hickam nihayetinde 38 yaşındayken NASA’ya katıldı. Hickam’ın hayatında iki tutku vardı. İlki, uzay endüstrisinde çalışmaktı. NASA’da mühendis olarak hem Spacelab hem de uzay mekiği görevleri için astronot eğitimleri ile uğraştı uzun süre. Onun ikinci tutkusu ise yazmaktı. 1998’de NASA’dan emekliye ayrıldıktan sonra ikinci tutkusuna ağırlık verdi. İlk olarak kendi hikayesini yazdı. New York Times Best Seller dizisinde bir numara olan otobiyografik romanı “Rocket Boys” adlı kitabının başarısıyla Hickam, yazar olarak güçlü bir kariyere sahip oldu. Ardından onlarca roman daha yazdı. Ancak uzay hiçbir zaman onun için önemini kaybetmedi kendisi halen yazar kariyerinin yanısıra NASA’nın roket gelişiminde nabzı tutmaya devam ediyor. ”October Sky” filmi Homer Hickam’ın ”Rocket Boys” isimli romanından beyazperdeye aktarıldı. Filmin ismi bir bilgisayar algoritması tarafından Rocket Boys’un harflerinin yerleri değiştirilerek oluşturuldu. Filmin fragmanına göz atmak isterseniz…

Kaynaklar:

Matematiksel

Sibel Çağlar

Merhabalar. Matematik öğretmeni olarak başladığım hayatıma 2016 yılında kurduğum matematiksel.org web sitesinde içerikler üreterek devam ediyorum. Matematiğin aydınlık yüzünü paylaşıyorum. Amacım matematiğin hayattan kopuk olmadığını kanıtlamaktı. Devamında ekip arkadaşlarımın da dahil olması ile kocaman bir aile olduk. Amacımıza da kısmen ulaştık. Yolumuz daha uzun ama kesinlikle çok keyifli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Yazılarımıza da Bakmanızı Öneririz

Başa dön tuşu