Mühendislik ve Teknoloji

Yakında Sürücüsüz Araçlar Polise İtaat Edecek

Teknolojik anlamda bir prototip kimliğinden sıyrılıp pazarda kullanıcının hizmetine sunulmuş sürücüsüz araçların yaygınlaşmasıyla sorunlara her gün bir yenisinin daha eklendiğini fark ediyoruz. İşin etik açıdan kafaları karıştıran yönleri olduğu gibi hukuki açıdan çözülmesi gereken sorunları var:

  • Bir sürücüsüz araç kazaya karışırsa sorumluluk/ hata kime ait olacak?
  • Bu araçların kullanımı için herhangi bir yeterlilik belgesine ihtiyacımız var mı?

Otonom araçların emniyet güçleriyle etkileşimi nasıl ve ne boyutta olmalı?

Polis Gücü

Haberinin kahramanları: alkol etkisiyle uyuyakalan bir araç sahibi, otomatik pilotu etkinleştirilmiş bir Tesla ve bu aracı durdurmaya çalışan polistir. Araç, polis tarafından sıkıştırılıp durduruluncaya kadar otobanda yedi dakika kovalanmıştır. Böyle problemler hem otonom araç üreticilerinin hem de emniyet güçlerinin karşılaşmayı istemedikleri problemlerdir ve çözümü araçları arkalarından gelen sirenleri açık bir polis aracı saptadıklarında durmaları için programlamak olabilir. Bunun yanında Bloomberg’e göre araçlarından çıkmak zorunda kalan memurların, taşınabilir bir cihaza birkaç dokunuşla çevredeki diğer otonom araçlara alandan uzaklaşmaları yönünde talimat verebilmeleri bile mümkün olabilir.

Sürücü Hakları

Vatandaşa ait bir aracın kontrolünün emniyet güçlerine verilmesi, yasallığı belirsiz bir konu. Yasal olsa bile kimi araç sahiplerinin, masum olsalar dahi araçlarına polis tarafından talimatlar verilebilmesine ve bu talimatların kendi talimatlarının üstünde olmasına karşı olabileceklerini öngörmek güç değil. Fakat bazı eleştirmenler, polise verilen bu kontrolün bilgisayar korsanların eline geçtiğinde istismar edilebileceğinden ötürü güvenliği tehlikeye atacağını da belirtiyor.

Bu sistemlerin otonom araç-polis arası etkileşimde bir standarda dönüşüp dönüşmeyeceğini söylemek için hala çok erken. Fakat hiçbir sürücü müdahalesine ihtiyaç duymayan tamamen otonom araçların hayatımıza girmesi an meselesi olduğundan, bu ve buna benzer sorulara çözümler bulmak için harcayacak bir dakikamız bile yok.

Orijinal Metin: Futurism / Automakers Could Give Police Control Over Your Self-Driving Car 
Kaynak: Bloomberg / Someday Your Self-Driving Car Will Pull Over for Police

Matematiksel

Rumeysa Aslıhan Ertürk

Vefa Lisesi 143. dönem mezunu, İTÜ Bilgisayar Mühendisliği anadal, Fizik bölümü yandal öğrencisi. Küçük yaşlarda bilimin büyülü dünyası başını döndürmüş olacak ki tüm hayallerini onun peşinden koşmak üzerine kurdu. Cehaletin mutluluk olduğuna inanmadığı gibi bilmekten ve öğrendiklerini paylaşmaktan çok keyif alıyor. Okuyucusuna keyifli dakikalar dilerken kendilerinin olumlu veya olumsuz görüşlerini de dört gözle bekliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.