Anasayfa » KEŞFET » Bill Gates’ten Kitap Önerileri

Bill Gates’ten Kitap Önerileri

‘Başarının sırrı bol kitap okumaktan geçer’ diyerek, 83.9 milyar dolarlık servetiyle dünyanın zirvesinde olan Bill Gates’in 2016 yılında okuduğu ve önerdiği kitaplara gerekçeleriyle birlikte bir göz atalım. 

String Theory – David Foster Wallace

Türkçesi ‘Sicim Kuramı’ ya da ‘Sicim Teorisi’ olan bu kitabın yazarı 2008 yılında hayatını kaybetmesine rağmen kitap 2016 yılında basılıyor. Diğer kitaplarında yer alan tenis sporu hakkında yazdığı, toplam beş derlemeden oluşan  kitap için Bill Gates şunları söylemiş:

‘Tenis sporunun gerek enteresan sporcularıyla gerekse harika oyunlarıyla ne kadar muhteşem bir spor olduğunu hepimiz biliriz. Bu sporla ne kadar fazla ilgilenirsen o kadar fazla da oyuncuların sergiledikleri performanslardan etkilenirsin. Çok konsantrasyon gerektiren bir spordur. Yazarın kendi tenis hayatından ve topunun fileye çarpmasından bahsetmesi, diğer taraftan da mütevazi bir şekilde yaşadıklarını kaleme alması çok hoşuma gitti.  Tenis ile ilgili bir kitap okuyacaksanız eğer o kesinlikle bu kitap olmalı.’

Shoe Dog – Phil Knight

Yazarı, 24.4 milyar dolar serveti ile Nike şirkeninin emekli kurul başkanı olan kitap için Bill Gates’in yorumu şu olmuş:

‘Büyük bir şirket hikayesi… Nike ayakkabı şirketi için yazılmış çok iyi bir kitap. Şirketin neredeyse batacak olması çok dürüst bir şekilde kaleme alınmış. Kitap, şirketin gelişmesi ve büyümesi için yardım eden insanları da anlatıyor. Ticaretin ve kişisel yönetimin gerçekten nasıl geliştiğiyle ilgili kaliteli hikayeler bulmak isteyen bir sürü insan olduğunu düşünüyorum.  ‘

 

The Myth of the strong leader – Archie Brown

Türkçesi ‘Güçlü Liderin Efsanesi’ olan kitabın yazarı Oxford üniversitesi Politika bölümünde profesör olarak çalışıyor ve  ‘güçlü liderlerin’ başarılarının bireysel  enerjiyi kullanmalarında egemen olduklarına  bağlıyor.

Bill Gates:  ‘Politik bir kitap.. Fakat gerçekten çok harika çünkü liderliğin tarzlarına değiniyor. Kurumsal dünya ile devlet arasında, herkesi bir araya toplayıp tüm işleri kendi halleden bireylerle ilgili büyük bir tehlikenin var olduğu düşüncesine katılıyorum.  İnsanların söylediklerine kulak asmayan liderler zamanla çevreden dışlanabiliyorlar. Mandela kendi çapında çok işbirlikçi birisiydi, insanların ilgisini çekmeye çalışıyordu. Yönetimden alınacağını biliyordu ve böylece yerine geçecek olan kişinin kapasitesini geliştirmek  istedi.’

The Grid – Gretchen Bakke

Kanada’da bulunan McCgrid Üniversitesi antropoloji bölümünde yardımcı profesör olarak çalışan Bakke kitabında Amerika’nın elektrik şebekelerinin günümüz teknolojisiyle çeliştiğini açıklıyor. Günümüzde farklı enerji kaynaklarına  – güneş, rüzgar ve diğerleri – yatırım yaparken, elektrik şebekeleri kararlı bir şekilde yolumuzda duruyor. Bu kitapta farklı bir bakış açısıyla ve eğlenceli bir şekilde elektrik şebekelerinin tarihini, nasıl geliştiğini ve daha parlak bir gelecek için ne yapılması gerektiğinin üzerinde duruyor.

Bill Gates:

‘Yazar bize elektrik şebekelerinin tarihini öğretiyor. Parça parça nasıl oluşturulduğunu ve sadece güvenilirlilik açısından değil, elektrik kaynaklarının farklı yerlerde kesilmesiyle başa çıkılması hakkında nasıl kritik bir duruma dönüştüğünden bahsediyor. Bu yüzden elektrik şebekelerinin ileriki zamanlarda  daha iyi bir hal alması gerekiyor.’

 

The Gene: An intimate history – Siddhartha Mukherjee

Columbia üniversitesi Tıp bölümünde yardımcı profesör olan yazar kitabında genetik araştırmaların tarihine ve aynı zamanda da kendi ailesinin zihinsel hastalıklar da dahil olmak üzere kişisel genetik tarihlerine değinmiş.

Bill Gates:  ‘Yazar tarih üzerinden çok iyi bir iş çıkarmış. Genlerin ne demek olduğunu açıkça vurguluyor. Genetik teknolojiye yardım eden  üç büyük alan mevcut, biri bitkiler, diğeri hayvanlar ve sonuncusu insanlar.  Bazı ülkeler anne-baba adaylarının güzelliğe ya da zeki olmaya bağlı olan genlerini düzenlemelerine izin verme konusunda hoşgörülü olabiliyorlar. Bu hoşgörü, ilerki 10 ya da 20 yıl içerisinde insanların bu konu hakkında tartışmalarını oldukça etkili yapacaktır.‘

Son olarak Bill Gates ‘Ben bu kitapları okurken çok zevk aldım ve umarım içindekilerin bazıları sizin için de zevkli olacaktır.’  ifadelerini kullanıyor.

Elif Baki

Matematiksel

Yazıyı Hazırlayan: Matematiksel

Avatar
Bu yazı gönüllü yazarlarımız tarafından hazırlanmış veya sitemiz editörleri tarafından belirtilen kaynaktan aslına uygun kalınarak eklenmiştir.

Bunlara da Göz Atın

Dünyanın En Zenginleri Üniversite Okumadı, Eğitimli Olmak Zengin Olmaya Engel mi?

20 Haziran 2000 tarihli Milliyet gazetesinin manşeti “Tarihi Zafer” şeklindeydi. Çünkü milli takımımız Belçika’yı 2-0 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.