Astronomi ve Kozmoloji

Bilinen En Yuvarlak Cisim: Kepler 11145123

Yıldızlar mükemmel küreler değildir; çeşitli mekanizmalar şekillerini değiştirebilir. Bu mekanizmalardan biri dönüş hızlarıdır. Bir yıldız ne kadar hızlı dönerse, merkezkaç kuvveti nedeniyle o kadar düz hale gelir. Örneğin yarıçapı 695.700 km olan Güneş kendi etrafında 27 günde döner ve kutuplarındaki yarıçapıyla ekvatorundaki yarıçapı arasında 10 kilometre fark vardır. Dünya’nın yarıçapı ise 6.371 km’dir ve yarıçapıyla ekvatorundaki yarıçapı arasında fark 21 kilometre kadardır. Dünyamızın, kutuplardan basık Ekvator’dan şişkince kendine has bu şekline de geoit adı verilir. Geoit ya da Geoid, küre olarak adlandırılan geometrik şeklin iki tarafından basık olan halidir.

Gökbilimciler, uzayda şimdiye kadar ölçülmüş en yuvarlak doğal nesneyi keşfettiğini iddia ediyorlar. Bu nesne dünya’dan 5.000 ışık yılı uzaklıkta, yavaşça dönen bir yıldız olan Kepler 11145123. Max Planck Güneş Sistemi Araştırma Enstitüsü’nden Laurent Gizon ve Almanya’daki Gottingen Üniversitesi’nden araştırmacılar, Kepler 11145123 yıldızının basıklığını eşi görülmemiş bir hassasiyetle ölçmeyi başardılar. Araştırmacılar 4 yıl boyunca yıldızın salınımını, ışımasındaki dalgalanmaları ve manyetik alanındaki değişiklikleri gözlemleyerek bu sonucu elde ettiler.

Yarıçapı 1,5 milyon kilometre olan yıldızın ekvatordaki yarıçapı kutuplarından sadece 3 kilometre daha fazla. Yani bu yıldız neredeyse mükemmel bir küre şekline sahip. Bunun nedeni ise yıldız, kendi etrafında bizim Güneş’imizden 3 kat daha yavaş dönüyor, bu da şeklinin bozulmasını azaltıyor. Araştırmacılar kullandıkları bu teknikleri diğer yıldızlara uygulayıp uzaydaki keşiflerine devam edecekler.

GÖZ ATMAK İSTERSENİZ

İleri Okumalar:

Matematiksel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu