Bilinen En Yuvarlak Cisim: Kepler 11145123

Gök cisimleri mükemmel küreler değillerdir. Kendi eksenleri etrafında dönerken yassılaşırlar.

Örneğin yarıçapı 695.700 km olan Güneş kendi etrafında 27 günde döner ve kutuplarındaki yarıçapıyla ekvatorundaki yarıçapı arasında 10 kilometre fark vardır.

Dünya’nın yarıçapı ise 6.371 km’dir ve yarıçapıyla ekvatorundaki yarıçapı arasında fark 21 kilometre kadardır. Dünyamızın, kutuplardan basık Ekvator’dan şişkince kendine has bu şekline de geoit adı verilir.

Geçtiğimiz yıllarda Max Planck Institute ve Göttingen Üniversitesi’ndeki araştırmacıların, yıldızın salınımını, ışımasındaki dalgalanmaları ve manyetik alanındaki değişiklikleri gözlemleyerek yaptıkları ölçümler sonucunda biliyoruz ki Kepler 11145123 isimli yıldız şimdiye dek gözlemlenmiş en yuvarlak obje.

Dünya’ya 5000 ışık yılı mesafedeki bu yıldızın yarıçapı 1,5 milyon kilometre ve kutuplarındaki yarıçapıyla ekvatorundaki yarıçapı arasında sadece 3 kilometre fark var.

Bunun nedeni ise yıldız, kendi etrafında bizim Güneş’imizden 3 kat daha yavaş dönüyor, bu da şeklinin bozulmasını azaltıyor.

Referans:
http://advances.sciencemag.org/content/2/11/e1601777

Matematiksel

Sibel Çağlar

Kadıköy Anadolu Lisesi, Marmara Üniversitesi, ardından uzun süre özel sektörde matematik öğretmenliği, eğitim koordinatörlüğü diye uzar gider özgeçmişim… Önemli olan katedilen değil, biriktirdiklerimiz ve aktarabildiklerimizdir bizden sonra gelenlere... Eğitim sisteminin içinde bulunduğu çıkmazı yıllarca iliklerimde hissettikten sonra, peki ama ne yapabilirim düşüncesiyle bu web sitesini kurmaya karar verdim. Amacım bilime ilgiyi arttırmak, bilimin özellikle matematiğin zihin açıcı yönünü açığa koymaktı. Yolumuz daha uzun ve zorlu ancak en azından deniyoruz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Sibel hanım iyiki bu siteyi kurmuşsunuz çünkü ilmin ve öğrenmenin sonu yoktur. Sizinde söylediğiniz gibi bizdeki eğitim çok geriden geliyor ve çocuklarımıza hiçbir şey öğretmiyor. Çalışmalarınızda başarılar diliyorum. Esen kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı