EVRENBİLİM

Bilinen En Yuvarlak Cisim: Kepler 11145123

Dünya’dan 5.000 ışık yılı uzakta olan Kepler 11145123 ise şimdiye dek gözlemlenmiş en yuvarlak obje olarak kayıtlara geçti.

Yarıçapı 1,5 milyon kilometre olan yıldızın ekvatordaki yarıçapı kutuplarından sadece 3 kilometre daha fazla. Yani bu yıldız neredeyse mükemmel bir küre şekline sahip.

Gök cisimleri mükemmel küreler değillerdir. Kendi eksenleri etrafında dönerken yassılaşırlar.

Örneğin yarıçapı 695.700 km olan Güneş kendi etrafında 27 günde döner ve kutuplarındaki yarıçapıyla ekvatorundaki yarıçapı arasında 10 kilometre fark vardır.

Dünya’nın yarıçapı ise 6.371 km’dir ve yarıçapıyla ekvatorundaki yarıçapı arasında fark 21 kilometre kadardır. Dünyamızın, kutuplardan basık Ekvator’dan şişkince kendine has bu şekline de geoit adı verilir.

Geçtiğimiz yıllarda Max Planck Institute ve Göttingen Üniversitesi’ndeki araştırmacıların, yıldızın salınımını, ışımasındaki dalgalanmaları ve manyetik alanındaki değişiklikleri gözlemleyerek yaptıkları ölçümler sonucunda biliyoruz ki Kepler 11145123 isimli yıldız şimdiye dek gözlemlenmiş en yuvarlak obje.

Bunun nedeni ise yıldız, kendi etrafında bizim Güneş’imizden 3 kat daha yavaş dönüyor, bu da şeklinin bozulmasını azaltıyor.

Referans:
http://advances.sciencemag.org/content/2/11/e1601777

Matematiksel

Sibel Çağlar

Kadıköy Anadolu Lisesi, Marmara Üniversitesi, ardından uzun süre özel sektörde matematik öğretmenliği, eğitim koordinatörlüğü diye uzar gider özgeçmişim… Önemli olan katedilen değil, biriktirdiklerimiz ve aktarabildiklerimizdir bizden sonra gelenlere... Eğitim sisteminin içinde bulunduğu çıkmazı yıllarca iliklerimde hissettikten sonra, peki ama ne yapabilirim düşüncesiyle bu web sitesini kurmaya karar verdim. Amacım bilime ilgiyi arttırmak, bilimin özellikle matematiğin zihin açıcı yönünü açığa koymaktı. Yolumuz daha uzun ve zorlu ancak en azından deniyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu