Bilime Göre Günlük Rutinlerimiz Nasıl Olmalıdır?

Çoğunlukla yaşantımızın bilişsel ya da duygusal kısmına odaklanırız. Bu esnada fiziksel olarak yaptığımız şeyleri genelde göz ardı ederiz. Oysa hepimizin farkında olmadan sürdürdüğü günlük bir rutini vardır. Günlük rutinlerimizi optimize etmek akıl, ruh ve beden sağlığımız açısından önemlidir. BU yazıda çeşitli araştırmalardan yola çıkarak günlük rutinlerinizi yapılandırmanız için uzmanların önerilerine göz atalım.

İşte sağlıklı beslenmeden egzersiz ve kafein alımına kadar bilimsel araştırmalara dayanarak günlük rutinlerinizi yapılandırmanız için bazı öneriler…

Ne Sıklıkla Duş Almalıyız?

Dün duş aldıysanız, muhtemelen bugün atlamalısınız. Giderek artan kanıtlar, çok fazla duş almanın cildinizi bozabileceğini ve saçınızı kurutabileceğini gösteriyor. Bunun nedeni, kirleticileri atmanın yanı sıra, doğal olarak oluşan ancak cildi ve saçı sağlıklı tutan faydalı bakteri ve yağların çoğunu da yıkıyor olmanızdır.

Elbette herkesin saçı ve cildi birbirinden farklıdır. Bu nedenle kendinize uygun bir rutin oluştururken iki şeyi göz önünde bulundurmalısınız. Bunlar cildinizin ve saç derinizin ortalama kuruluğunu ve saçınızın dokusu. Ne çok yağlı ne de çok kuru değillerse, muhtemelen sadece haftada bir veya iki kez yıkanmanız yeterlidir. 

Ne Zaman Kahve İçmeliyiz?

Bir çok kişi uyanır uyanmaz kendisine bir bardak kahve hazırlar. Ancak araştırmacılara göre bu alışkanlığımız aslında hatalıdır. Uyandığımızda vücudumuz bir tür doğal kafein olan kortizol hormonu üretmeye başlar. Çoğu insanın kortizol seviyeleri de sabah 8:00 ile 9:00 arasında zirve yapar. Ancak kafein kortizol üretimine müdahale eder. Bu nedenle güne hemen bir fincan kahve ile başlamak uyanıklığımızı pek artırmaz. Daha da kötüsü, sabah kahvesi kafeine toleransımızı artırır. Bu da faydalarını elde etmek için daha fazla içmemiz gerektiği anlamına gelir. Daha iyi bir yaklaşım, kortizol üretimimiz zirveye ulaştığında yani uyandıktan en azından bir saat sonra ilk bardağı içmektir.

Nasıl Bir Kahvaltı Etmeliyiz?

Normalde kahvaltı yapıyorsanız, tüketmeniz gereken üç temel bileşen vardır: protein, lif ve sağlıklı yağlar. Ancak giderek artan sayıda kişi üçünü de yeterli biçimde tüketmiyor. Bunun yerine, vücudumuza da hızla şekere dönüşen bir tür sağlıksız karbonhidrat olan krepler, simitler, kekler ve hatta mısır gevreği giriyor. Araştırmalar Akdeniz diyeti olarak bilinen beslenme biçiminin bir şekilde beynimiz ve vücudumuz için en iyisi olduğunu gösteriyor.

Ne Zaman Ve Ne Kadar Su İçmeliyiz?

su

Bir gün içinde 8 saat su içmeden durabilir misiniz? Elbette hayır. Ancak aslında hemen her gece bunu yapıyorsunuz. Bu nedenle de siz farkına varmasanız bile vücudunuz güne susamış olarak başlıyor. Bunun için sabahları uyandığınız zaman bir bardak su içmeniz önemlidir.

Vücudumuzun% 60’ı sudur ve yeterince alamamak baş ağrısına, yorgunluğa ve hatta aşırı yemeye neden olur. Yine de, genel kanının aksine, günde sekiz bardak su içmenize gerek yok. Günlük sıvı ihtiyacınız, o gün ne kadar egzersiz yaptığınızdan dışarıdaki hava durumuna kadar çeşitli faktörlere bağlı olarak değişir. Ayrıca bazı yiyecekler de iyi bir su kaynağıdır. Örneğin karnabahar, patlıcan, biber ve ıspanak % 92 civarında su içerir.

Öğlen Yemeğini Ne Zaman Ve Nasıl Yemeliyiz?

Tıpkı sabah yemeğiniz gibi, öğle yemeğiniz de sizi hızlandırmalı, yavaşlatmamalıdır. Pizza, hazır sandviçler ve kızarmış yiyecekler gibi şeker oranı yüksek ve proteini düşük karbonhidrat ağırlıklı yiyeceklerden kaçınılmalısınız. Bunun yerine protein, lif, kepekli tahıllar ve sağlıklı yağlar açısından zengin yiyecekleri tercih etmelisiniz. Atıştırmalıklarımızın ve öğünlerimizin porsiyon boyutları, 1970’lerden bu yana % 138’e varan oranda arttı. Bu yüzden porsiyon boyutlarına dikkat edin. Dışarıda yemek yiyorsanız, bir kısmını paket yapıp yanınızda götürmeyi düşünün.

Günlük Rutinimizde Ne Zaman Egzersiz Yapmalıyız?

bisiklet

Uyandığımız zaman kan şekerimiz düşüktür. Bir spor yaparken de kan şekerine ihtiyacımız vardır. Bu nedenle sabah egzersizi esnasında, vücudumuz dokularımızda depolanan yağı kullanacaktır. Yemek yedikten sonra egzersiz yaptığımızda ise, az önce tükettiğimiz yiyeceklerden gelen enerjiyi kullanırız. Çoğu durumda sabah egzersizi, yemek sonrası egzersizlere göre yüzde 20 daha fazla yağ yakacaktır.

Ayrıca erken saatlerde egzersiz yapmak daha fazla güneş ışığı almanız anlamına da gelir. Bu da vücudunuzun iç sirkadiyen ritmini doğru şekilde ayarlamasını sağlıyor. Her türlü egzersiz, güne başlamak için sağlıklı bir yol olsa da ancak vücudunuza ve beyninize en fazla faydayı sağlayacak tür aerobik egzersiz veya kardiyo olarak kabul ediliyor.

Araştırmalar, koşmanın veya yüzmenin ruh halimizi iyileştirdiğini, zihni boşaltmaya yardımcı olduğunu ve hatta yaşla birlikte meydana gelen bazı bilişsel gerilemelerden koruduğunu öne sürüyor. Elbette bu egzersizler aynı zamanda kalbi ve akciğerleri güçlendirip ve kasların güçlenmesine de yardımcı oluyor. Öyleyse tercihen bir seferde en az 45 dakika harekete geçin. Egzersiz yapmak için akşama kadar beklerseniz, bazı iyi hislerle uykuya dalarsınız.

Ne Zaman Matematik Çalışmalıyız?

Bilim insanları, dikkatimizin en yüksek olduğu ana sabah 10 ile öğleden sonra 2 arasında ulaştığımızı düşünüyor. Uyandıktan sonraki birkaç saat daha temel işleve sahip organlar öncelikli. Onlar çalışır hale gelince beynimiz daha fazla enerji alabiliyor ve sonuçlar daha verimli oluyor.

uyku neye yarar

Uyku Zamanı Nasıl Optimize Ederiz?

Bedenimiz akşam 8-9 civarı soğumaya başlıyor ve çekirdek vücut sıcaklığı düşükken daha iyi uyuyoruz. Ancak ekranlarımızı aydınlatan mavi ışık, beynimizin vücudumuza uykuya hazırlanmaya başlamasını söylemek için kullandığı anahtar bir hormon olan melatonin üretimini etkiliyor. Uzmanlar yatmadan önce en az 30 dakika ekrana bakmamanızı ve altı buçuk ila sekiz saat arasında uyumanızı öneriyor.Kaynak: What your daily routine should look like, according to science; yayınlanma tarihi: 30 Mayıs 2018; Bağlantı: https://www.businessinsider.com/

Matematiksel

Sibel Çağlar

Merhabalar. Matematik öğretmeni olarak başladığım hayatıma 2016 yılında kurduğum matematiksel.org web sitesinde içerikler üreterek devam ediyorum. Matematiğin aydınlık yüzünü paylaşıyorum. Amacım matematiğin hayattan kopuk olmadığını kanıtlamaktı. Devamında ekip arkadaşlarımın da dahil olması ile kocaman bir aile olduk. Amacımıza da kısmen ulaştık. Yolumuz daha uzun ama kesinlikle çok keyifli.

Bu Yazılarımıza da Bakmanızı Öneririz