Kişisel Gelişim

Bilime Göre Günlük Rutinlerimiz Nasıl Olmalıdır?

Günlük rutininizi bilimle uyumlu hale getirmeye çalışıyorsanız, bazı çalışmaların birbiriyle çelişiyor gibi görünmesi aklınızı karıştırabilir. Neyse ki, sağlığınız için hangisinin en iyi olduğuna karar vermenize yardımcı olabilecek çok sayıda hakemli araştırma var. İşte sağlıklı beslenmeden egzersiz ve kafein alımına kadar bilimsel araştırmalara dayanarak günlük rutinlerinizi yapılandırmanız için bazı öneriler…

Günlük Rutinlerimiz

Duş Almak

Dün duş aldıysanız, muhtemelen bugün atlamalısınız. Giderek artan kanıtlar, çok fazla duş almanın cildinizi bozabileceğini ve saçınızı kurutabileceğini gösteriyor. Bunun nedeni, kirleticileri atmanın yanı sıra, doğal olarak oluşan ancak cildi ve saçı sağlıklı tutan faydalı bakteri ve yağların çoğunu da yıkıyor olmanızdır. Elbette herkesin saçı ve cildi birbirinden farklıdır. Bu nedenle kendinize uygun bir rutin oluştururken iki şeyi göz önünde bulundurmalısınız. Bunlar cildinizin ve saç derinizin ortalama kuruluğunu ve saçınızın dokusu. Ne çok yağlı ne de çok kuru değillerse, muhtemelen sadece haftada bir veya iki kez yıkanmanız yeterlidir. Saçınız kıvırcık ve kalınsa, daha az sıklıkta bile yıkamanız gerekebilir.

Kahve içmek

Uyandığımızda vücudumuz bir tür doğal kafein olan kortizol hormonu pompalamaya başlar. Çoğu insanın kortizol seviyeleri de sabah 8:00 ile 9:00 arasında zirve yapar. Oysa ki bir çok kişi uyanır uyanmaz bir bardak kahve içmeden kendine gelemeyeceğini düşünür. Ancak araştırmacılara göre bu alışkanlığımız aslında kortizolun doğal etkilerini köreltebiliyor. Bunun yerine önerilen kafein almak için en azından bir saat beklemenizdir.

Kahvaltı Etmek

Normalde kahvaltı yapıyorsanız, tüketmeniz gereken üç temel bileşen vardır: protein, lif ve sağlıklı yağlar. Ancak giderek artan sayıda kişi üçünü de yeterli biçimde tüketmiyor. Bunun yerine, vücudumuza da hızla şekere dönüşen bir tür sağlıksız karbonhidrat olan krepler, simitler, kekler ve hatta mısır gevreği giriyor. Araştırmalar Akdeniz diyeti olarak bilinen beslenme biçiminin bir şekilde beynimiz ve vücudumuz için en iyisi olduğunu gösteriyor.

Su İçmek

Susuz kalmamak çok önemlidir. Vücudumuzun% 60’ı sudur ve yeterince alamamak baş ağrısına, yorgunluğa ve hatta aşırı yemeye neden olabilir. Yine de, genel kanının aksine, günde sekiz bardak su içmenize gerek yok. Günlük sıvı ihtiyacınız, o gün ne kadar egzersiz yaptığınızdan dışarıdaki hava durumuna kadar çeşitli faktörlere bağlı olarak değişebilir. Ayrıca bazı yiyecekler de iyi bir su kaynağıdır. Bu nedenle bu yiyecekleri tüketmek daha az su içmeniz gerektiği anlamına gelebilir. Örneğin karnabahar, patlıcan, biber ve ıspanak % 92 civarında su içerir.

Öğlen Yemeği

Tıpkı sabah yemeğiniz gibi, öğle yemeğiniz de sizi hızlandırmalı, yavaşlatmamalıdır. Pizza, hazır sandviçler ve kızarmış yiyecekler gibi şeker oranı yüksek ve proteini düşük karbonhidrat ağırlıklı yiyeceklerden kaçınılmalısınız. Bunun yerine protein, lif, kepekli tahıllar ve sağlıklı yağlar açısından zengin yiyecekleri tercih etmelisiniz. Atıştırmalıklarımızın ve öğünlerimizin porsiyon boyutları, 1970’lerden bu yana % 138’e varan oranda arttı. Bu yüzden porsiyon boyutlarına dikkat edin. Dışarıda yemek yiyorsanız, bir kısmını paket yapıp yanınızda götürmeyi düşünün.

bisiklet

Egzersiz Yapmak

Araştırmalar, sabahın erken saatlerinde aç karnına yapılan egzersizin, vücudu tüm gün yağ yakmaya hazırlayarak kilo vermeyi hızlandırdığını gösteriyor. Artı, erken egzersiz yapmak daha fazla güneş ışığı almanız anlamına da gelebiliyor. Bu da vücudunuzun iç sirkadiyen ritmini doğru şekilde ayarlamasını sağlıyor. Her türlü egzersiz, güne başlamak için sağlıklı bir yol olsa da ancak vücudunuza ve beyninize en fazla faydayı sağlayacak tür aerobik egzersiz veya kardiyo olarak kabul ediliyor. Araştırmalar, koşmanın veya yüzmenin ruh halimizi iyileştirdiğini, zihni boşaltmaya yardımcı olduğunu ve hatta yaşla birlikte meydana gelen bazı bilişsel gerilemelerden koruduğunu öne sürüyor. Elbette bu egzersizler aynı zamanda kalbi ve akciğerleri güçlendirip ve kasların güçlenmesine de yardımcı oluyor. Öyleyse tercihen bir seferde en az 45 dakika harekete geçin.

Matematik Çalışmak

Bilim insanları, dikkatimizin en yüksek olduğu ana sabah 10 ile öğleden sonra 2 arasında ulaştığımızı düşünüyor. Uyandıktan sonraki birkaç saat daha temel işleve sahip organlar öncelikli. Onlar çalışır hale gelince beynimiz daha fazla enerji alabiliyor ve sonuçlar daha verimli oluyor.

Uyku Zamanı

Bedenimiz akşam 8-9 civarı soğumaya başlıyor ve çekirdek vücut sıcaklığı düşükken daha iyi uyuyoruz. Ancak ekranlarımızı aydınlatan mavi ışık, beynimizin vücudumuza uykuya hazırlanmaya başlamasını söylemek için kullandığı anahtar bir hormon olan melatonin üretimini etkiliyor. Uzmanlar yatmadan önce en az 30 dakika ekrana bakmamanızı ve altı buçuk ila sekiz saat arasında uyumanızı öneriyor.

Kaynak: What your daily routine should look like, according to science; https://www.businessinsider.com/

Matematiksel

Sibel Çağlar

Merhabalar. Matematik öğretmeni olarak başladığım hayatıma 2016 yılında kurduğum matematiksel.org web sitesinde içerikler üreterek devam ediyorum. Matematiğin aydınlık yüzünü paylaşıyorum. Amacım matematiğin hayattan kopuk olmadığını kanıtlamaktı. Devamında ekip arkadaşlarımın da dahil olması ile kocaman bir aile olduk. Amacımıza da kısmen ulaştık. Yolumuz daha uzun ama kesinlikle çok keyifli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu Yazılarımıza da Bakmanızı Öneririz

Başa dön tuşu