Bilim İnsanları Tahmin Etmeye Çalıştı: 2018 Dünya Kupası’nı Kim Kazanır?

4 yılda bir düzenlenen ve bu yıl da astronomik bütçe ve maaşlara rağmen yine katılamadığımız dünya kupasını kim kazanır sizce?

Almanya’nın Dortmund Teknik Üniversitesi’nde Andreas Groll tarafından yönetilen bir ekip, 2018 Dünya Kupası’nın sonucunu belirlemek için rastgele orman yaklaşımı olarak adlandırılan ve büyük veri kümelerini analiz etmeye yarayan yeni bir yöntem kullanıyor.

Yöntemde, 2018 Dünya Kupası’nı kazanacak takımı belirlemek için makine öğrenimi ve istatistiksel analiz birleştirildi.

Ekip, 100.000 kez futbol turnuvasını simüle etti ve 2002’den 2014’e kadarki tüm maçlarda performanslarına göre üç farklı modelleme yaklaşımı kullandı. Bunlardan ikisine bakalım:

Rastgele orman yaklaşımı

Gelecekteki bir olayın tahmin edilebileceği kavramına dayanarak büyük veri kümelerini analiz etmek için yeni geliştirilmiş bir yöntem olan rastgele orman yaklaşımında karmaşık bir karar ağacı kullanır.

Karar ağacı; karar analizi, finans ve istatistikte çok sık başvurulan bir olasılık belirleme tekniğidir.

Bununla birlikte, karar ağaçlarının çoğu, işlemin sonraki aşamalarında, tutarsız ve dağınık verisi nedeniyle  güvenilmez kararlara da sebep olabiliyor. Rastgele orman süreci, kümeleri defalarca hesaplayarak bu sorunu önler.

Bu yöntemle elde edilen sonuç, bu çok sayıda rastgele karar ağacının ortalamasıdır ve bu nedenle, başarılı bir şekilde sonuçlanma olasılığı yüksektir.

Araştırmacıların modeli, FIFA’nın sıralamaları ve takım istatistikleri gibi (mesela ortalama yaş ve Şampiyonlar Ligi oyuncularının sayısı)  bariz unsurları içeriyordu.

Ancak, bu model aynı zamanda, ülkelerin nüfus oranları ve GSYİH ve hatta antrenörlerin milliyetleri gibi diğer doğrudan ilişkili unsurları da kapsayacak kadar ileri gitmiştir.

En iyi performans tahmin yöntemleri

Ekip daha sonra en iyi performansların tahmin edilebileceği yöntemleri belirledi. FIFA Dünya Kupası 2018 tekrar tekrar simüle edilerek tüm takımlar için kazanma olasılıkları bulundu.

Bilim İnsanları Tahmin Etmeye Çalıştı: 2018 Dünya Kupası'nı Kim Kazanır?

Sonunda süreç, İspanya’ yı seçti.. % 17.8 başarı şansı ve çeyrek finallere% 73 ulaşma şansı ile..

Araştırmacılar, Almanya’nın  çeyrek finallere ulaşma şansını % 58’de öngörüyor.

Eğer sonuçlar 2018 Dünya Kupası’nda kanıtlanırsa makine öğrenimi yepyeni bir endüstri olacak. Bahis ve iddia oynuyorsanız, bu çalışmalar sizleri de etkileyecek gibi gözüküyor.

Yani spora bilim de karışıyor artık..

Bizim milli futbol takımı teknik direktör ve oyuncuları  ise bunca başarısızlığa rağmen dünyanın en başarılı takımları kadar para kazanmaya devam ediyor. Ye kürküm ye çok tutuyor buralarda.. Darısı bilim ve eğitimin başına.. Bir de asgari ücretlilere..

Kaynak makale: https://interestingengineering.com/scientists-predict-world-cup-2018-winner-using-machine-learning

https://arxiv.org/ Cornell University

Matematiksel

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı