Anasayfa » BİLİMSEL GELİŞMELER » BigDog: Dünyanın En Gelişmiş Engebeli Arazi Robotu

BigDog: Dünyanın En Gelişmiş Engebeli Arazi Robotu

Sizlere gelişen robot teknolojisinin ulaştığı noktaları sergilemeyi amaçladığımız yazı dizimizin bu üçüncü robotundan bahsetmeden önce aslında biraz da yeri gelmişken birkaç söz söyleme hakkımızı kullanalım.

Boston Dynamics, ürettiği robotlarla insanların yapacağı iş yükünü daha da azaltmak amacına doğru ilerliyor gibi görünüyor. Tabii ki teknolojinin kullanımının suistimal edilmemesi şartı sağlanırsa kötü gelişmeler değil bunlar. Çeşitli arazilerde, insanların giremediği yerlerde, arama kurtarmalarda, yangın, deprem, sel gibi durumlarda kurtarıcı olarak geliştirilebilecek makineler çıkacaktır ortaya. Yine de bu satırların yazarı olarak endişe duymadığımı söyleyemem. İnsanlık tarihimiz, teknolojinin kötü amaçlarla kullanımının bir dolu örneğine sahip maalesef. Bir yandan bütün kötü ihtimallere rağmen teknolojiler geliştirmenin kaçınılmaz bir olgu olarak ele alınması gerçeği var. İlk araba kazası ve can kaybı yaşandıktan sonra da üretimine devam edilen arabalar gibi. Robotların ileride alabilecekleri rollerin şimdiden belirlenmesi ve önlemler alınması için çalışılması gerekse de insanlara karşı robotların kullanılması söz konusu olduğunda etik olarak hangi noktaya kadar gidileceği meçhul. Tarih boyunca olaylar hiç istenmeyen yerlere kaç defa nasıl gittiyse bu süratle ilerleyen robot teknolojisi de benzer sonuçlara mahal verebilir. Şahsen, insanların kararlarında hata paylarının çok yüksek olduğu tespitine katılsam da (örneğin sürücüsüz yapay zekâlı otomobillerin geliştirilmesiyle kazalar en aza indirilecek deniliyor) savaşma amaçlı özelliklerle donatılmış insansı ya da hayvansı robotlardan rahatsızlık duyuyorum. Laboratuvarlarda, kütüphanelerde, çeşitli iş alanlarında görevlendirilebilecek robotların varlığına belki daha iyimser bakabiliriz ancak savaşma, işgal etme gibi fikirleri henüz kafalarımızdan atamadığımız çağımızda yaşanılan bu türden gelişmeler kötüye kullanım ihtimalini fazlasıyla düşündürüyor. Dilerim kaygıların önüne geçilir diyerek devam edelim.  

Bu kez 1 metre boyunda, 109 kg ağırlığında bir robo-köpekle tanışın. Metanol motoruyla çalışan ve 45 kilo yük taşıyabilen 4 ayaklı arazi robotu: BigDog.

Büyük Köpek (BigDog) bacaklarındaki şok emici unsurları, her adımda enerjiyi geri dönüştüren teknolojisiyle ve tıpkı bir hayvan gibi eklemlendirilmiş bacaklarıyla çok farklı arazi tiplerinde ilerleyebilen bir robot.

Büyük Köpek, üzerindeki bilgisayarla hareket kabiliyetini, etrafını algılama işlemlerini ve kullanıcıyla olan iletişimini kontrol ediyor. Bilgisayarıyla dengesini sağlama, hareketlerini geniş yelpazedeki arazi tiplerinde yönetebilme ve yön bulma duyusunu kontrol etmegibi işlemler yapabiliyor. Eklem pozisyonları, eklemlerdeki güç, yerle temas algısı, jiroskop, LIDAR ve üç boyutlu görüş gibi teknik özellikleri içeren hareket algılama sisteminin dışında; kendi iç durumunu, hidrolik basıncını, yağ sıcaklığını, motor işlevlerini, pil şarjını kontrol eden algı sistemlerine sahip olan Büyük Köpek, 10 km/sa hızla koşup 35 derecelik eğimli arazileri tırmanabiliyor. Molozların üzerinden yürüyüp çamurlu dağ yollarında yol alabiliyor, karda ve suda ilerlerken 150 kg yük taşıyabiliyor.

Orijinal Büyük Köpek tasarımının gelişmesinde DARPA maddi kaynak sağlamıştır. Manipülatör ve dinamik manipulasyon özelliklerinin eklenmesi için ise Ordu Araştırma Laboratuvarı’nın (Army Research Laboratory) programı kapsamında desteklenmiştir.

Büyük Köpek ve marifetleri için… Hatta küçük bir buz dansı bile var:

Kaynak: Boston Dynamics

Ahmet Caner Sönmez

Matematiksel

 

Paylaşmak Güzeldir

Yazıyı Hazırlayan: Caner Sönmez

Avatar
Yaşamı anlamlandırma yürüyüşündeki insanlardan birisiyim. Bilim ve müzik bu yolda benim çok değerli eşlikçilerim. Nazilli Anadolu Lisesi ve Muğla 75. Yıl Fen Lisesi’nin devamında Ankara Üniversitesi’nden yüksek lisans derecesiyle 2013’te mezun oldum. Tezimi Salmonella suşlarının genetik farklılıklarının belirlenmesi üzerine verdim. İyi düzey İngilizce, orta düzey Almanca, başlangıç düzeyinde Fransızca biliyorum. Aynı zamanda Anadolu Üniversitesi AÖF Sosyoloji öğrencisiyim. Gitar ve piyano çalmaktayım. Tarihî, felsefî ve sanatsal konular okumaktan zevk alırım. Bilimsel gelişmeleri ve yayınları takip ederim. Doğa aşığıyım. Doğa gözlemlerinde zaman kavramım yiter gider. Mikro ya da makro düzey fark etmez... Eğitimin ve toplumsal bilinçlenmenin yaşamsal önemine yürekten inanmışım. Küçük yaştayken geçirdiğim beyin ameliyatının etkisi midir bilmem; dünyada bir gün tüm beyinlerin birbirine bağlanması, dolayısıyla anlama kapasitelerimizin sonsuzluğa kavuşması hayalimdir. Bir de çocukların hepsinin birlikte gülmesi… Son olarak: “Bilimsel bilgiyi küçük bir grubun tekeline bırakmak bir toplumun düşün gücünü zayıflatır, onu tinsel yoksulluğa sürükler.” sözü için Albert Einstein’a; “Gelmiş geçmiş tüm dikkat gerektiren uğraşlar içerisinde, sevmek uğraşı üzerinde gösterilen dikkat, en yaşamsal önemde olanıdır.” sözü için de Bertrand Russell’a sonsuz şükranla.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.