ZİHİN AÇAN YAZILAR

Beyniniz Kendi Ayak Seslerinizi Duymanıza İzin Veriyor mu?

Neden kendi çıkardığımız seslere değil de başkalarının seslerine odaklanırız?

Bazı fenomenler vardır ki bir yerlerde denk gelmedikçe farkına bile varmayız. Bunlardan bir tanesi de kendi çıkardığımız sesler ile ilgilidir. Örneğin ıssız bir sokakta yürürken başkasının ayak seslerini çok net fark etmemize rağmen kendi ayak sesimizi çoğu zaman duymayız.

Durum sadece ayak sesimiz ile de ilgili değildir. Örneğin yemeğimizi yerken kendi ağzımızdan çıkan sesleri duymayız ama karşımızdaki insanın yemek yeme biçimi bizi rahatsız edebilir. Ya da bilgisayarda yazı yazarken kendi klavyemizden çıkan sesler bizi rahatsız etmezken, yan masadaki arkadaşımızın tuş sesleri sinirlerimizin bozulmasına neden olabilir.

Kısacası beynimiz sanki kendi seslerimizi duymamızı engelleyen bir mekanizma ile donatılmış gibidir. Peki ama neden kendi çıkardığımız sesleri duyamıyoruz?

Bu durum bilim camiasında uzun süredir bilinse de kesin bir cevaba ulaşılamamıştı. Yakın zamanda yapılan bir araştırma ise bize bir cevap verebildi.

Araştırmanın Detayları

Araştırmacılar bu fenomenin ortaya çıkış şeklini belirleyebilmek için fareler üzerinde bir çalışma gerçekleştirdiler. Hazırladıkları sistem, fare hareket ettiği zamanlarda duydukları sesleri belirleyecek biçimde planlanmıştı.

Araştırma Duke Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yapıldı. Bilim insanları kısa süre sonra, fareler yürümelerinin belirli bir şekilde ses çıkarmayı beklediklerinde, işitsel korteksin (beynin ana işitme merkezlerinden biri) gürültüye yanıt vermeyi bıraktığını keşfettiler.

Araştırma ekibinden New York Üniversitesi, Sinir Bilimleri Merkezi’nde doçent olan Dr. David Schneider çalışmalarını şu şekilde özetliyor.

“Neredeyse kendi hareketlerinin sesini filtreleyebilen özel kulaklıklar takıyor gibiydi,. Ancak, beklenmedik bir ses olduğunda, işitme korteksindeki nöronların büyük tepkileri vardı.”

Bilim insanları ayrıca, fareler kendi çıkarttıkları seslere alıştıkça, işitsel korteks ile beynin hareket etmekten sorumlu kısmı olan motor korteks arasında bazı önemli bağlantıların değiştiğini fark ettiler.

Bu durum aslında bizler içinde geçerlidir. Deneyim, beynin hareketten kaynaklanan öngörülebilir hisleri bastırma biçimini şekillendirebilir. Bu nedenle her gün giydiğimiz ayakkabının kaldırımda çıkardığı sesleri duymazken, ayakkabımızı değiştirdiğimiz zaman duymaya başlarız.

Fare gibi, avlanmaya alışkın herhangi bir varlık için, kendisinin çıkardığı zararsız sesleri filtreleme ve potansiyel olarak daha tehlikeli olana odaklanma becerisi, hayati öneme sahiptir.

Ayrıca bu işitsel adaptasyon insanların konuşmayı öğrenmek, bir enstrüman çalmak veya şarkı söylemek gibi karmaşık görevlere katılmalarına da izin verir. Bu tür bir sistem beyninizi çaldığınız veya söylediğiniz notaları beklemesi için eğitebilir.

Araştırmacılar bu bilgiyi birkaç farklı alana ışık tutmak için kullanmayı umuyorlar. Örneğin, şizofreni hastaları sıklıkla aslında olmayan hayali sesleri işitirler. Bu halüsinasyonların beynin hareket ve duyma merkezlerinin arasındaki bozulmuş bir bağlantı yüzünden olduğu düşünülür. Benzer genetik mutasyonlara sahip olan fareler üzerinde yapılan bu çalışma aradaki bağlantıyı daha iyi anlamamıza ve tedavi seçeneği yaratmamıza olanak sağlayabilir.

Okuma Önerisi: Universe 25 Deneyi: Bir Toplum Nasıl Yok Olabilir?

Detay ve ileri okumalar için:

Mateematiksel

Sibel Çağlar

Kadıköy Anadolu Lisesi, Marmara Üniversitesi, ardından uzun süre özel sektörde matematik öğretmenliği, eğitim koordinatörlüğü diye uzar gider özgeçmişim… Önemli olan katedilen değil, biriktirdiklerimiz ve aktarabildiklerimizdir bizden sonra gelenlere... Eğitim sisteminin içinde bulunduğu çıkmazı yıllarca iliklerimde hissettikten sonra, peki ama ne yapabilirim düşüncesiyle bu web sitesini kurmaya karar verdim. Amacım bilime ilgiyi arttırmak, bilimin özellikle matematiğin zihin açıcı yönünü açığa koymaktı. Yolumuz daha uzun ve zorlu ancak en azından deniyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu