Beyninizi Zorlayacak Optik İllüzyonlar

Beyninize ne kadar güvenirsiniz? Duyularımızın sıklıkla bizi aldattığını bilir misiniz? Bazı optik illüzyonlar ile bunu kanıtlayalım…

***

1. Bir resmi düşünce gücünüzle renklendirebilirsiniz.
Soldaki resme 30 saniye bakıp sonra sağdaki resme bakın. Dinozorun yeşil hale geldiğini göreceksin. Etkisi gözünüzü kırpana kadar geçerlidir.

Optik İllüzyonlar

2. Yalnızca doğru bakış açısını yakalarsanız…

Optik İllüzyonlar

Bu resimde 2 erkek arasındaki zeminde belirsiz bir leke görebilirsiniz ancak buna sağdan yakından bakarsanız, üç boyutlu bir kafatasını görürsünüz.

3. Düşünce gücünüz ile resim hareket edebilir.
Bu yanılsama dikey çizgiler arasındaki kontrast yüzünden yaratılmıştır. Hareketli video durduğunda, bunu görmek mümkündür. Animasyonlu dinozor yavrusunun boynunu hareket ettirdiği yanılsamaya, 2014’te en iyi optik yanılsama adı verildi.

Optik İllüzyonlar

4. Soğuk nesneler sıcak nesnelerden daha ağırdır.

2 kutu süt alın. Bir tanesini dondurucuda bir saat bekletin, ikinci kutu mutfakta oda sıcaklığında dursun. Sonra her iki süt kutusunu elinize alın. Dondurulmuş süt oda sıcaklığında bekleyen sütten daha ağır gelecektir. Bu etki Weber’in Fenomeni olarak bilinir.

5. Bu çilekler kırmızı değildir.
Beynimiz çilekleri daima kırmızı renkte görür. Bu yüzden otomatik olarak bu resimdeki çilekleri de aynı şekilde kırmızı “görür”. Bununla birlikte, burada sadece gri, mavi ve yeşil tonlar var. Burada daha ayrıntılı bir açıklamayı bulabilirsiniz.
http://www.psy.ritsumei.ac.jp/~akitaoka/ECVP2015.html

Optik İllüzyonlar

6. Bütün noktalar benzer büyüklüktedir.
Resme kısa bir bakış atarsanız, tüm noktaların boyut bakımından farklı olduğunu düşünebilirsiniz. Oysaki aynıdır elbette, bu etkiyi yaratan aradaki boşluklardır.

Optik İllüzyonlar

7. Eksik kare nerede?
Bu illüzyonun gerçeğini görmek için şekilleri hazırlayıp kesebilirsin. Ama neden böyle? Tüm üçgenlerin açılarına bir göz atın. Açı dereceleri biraz farklı. Bu kareyi oluşturan tam da bu farklardır.

Optik İllüzyonlar

8.Google logosu tek bir dairesel ögeden oluşmuyor.
Beynimiz yuvarlak şeyleri sever. Bu nedenle, sadece görüşte yuvarlak bir şey detayına sahip olduğunuzda bile, tam yuvarlak nesneyi kafanıza otomatik olarak çizersiniz. Aynı şey, başlangıçta göründüğü kadar kesinlikle olmayan Google logosuna baktığınızda ortaya çıkar.

Optik İllüzyonlar

9. Muhtemelen bu basit hareketi tekrarlayamazsınız.

Ellerinizi önünüze koyun. Sağ elinizin işaret parmağını kaldırırken, sol elinizin başparmağını kaldırın. 2-3 saniye sonra el değiştirin. Şimdi sol elinizin işaret parmağını ve sağ elinizin başparmağını kaldırın. 1-2 saniyede bir hareketi değiştirmeye çalışın. Çoğu insan, alışkın olmadığı için aynı anda farklı ellerle farklı eylemlerde bulunamaz.

10. Zeminde kesinlikle bir sıkıntı yok.
Bununla birlikte, beyniniz 3D yanılsamayı görür. Cam kapılardaki yansımalardan dolayı etki daha güçlüdür.

Optik İllüzyonlar


11. Bu kavisli kemer aslında simetriktir.
Bu etki inanılmaz bir şey. Ama ortadaki çizgi çıkarıldıysa, kesinlikle simetrik bir kemer görürsünüz.

Optik İllüzyonlar

12. Çizgiler kesinlikle aynı uzunlukta.
Beynimiz bize en uzaktaki ve en yakındaki çizgilerin farklı uzunluklara sahip olduğunu düşündürüyor. Bununla birlikte, tüm kareler kaldırılırsa çizgilerin aynı olduğunu görürüz.

Optik İllüzyonlar

13. Küp küp içinde mi? Veya küp küpün önünde mi?
Bu, en ünlü optik geometrik yanılsamalardan biridir. Aslında doğru cevap yok. Küpün tek bir köşesi olmamasından, küpün küpün içinde olması da, küpün küpün önünde olması da olabilir. Detay incelemek isterseniz: http://poseidon.sunyopt.edu/BackusLab/content/make-your-own-cube-illusion 

Optik İllüzyonlar

14. Resmin içinde 16 daire var.
Bize inanmıyorsanız onları görmek isterseniz dikkatinizi dikey çizgiler üzerinde yoğunlaştırmanız gerekir. Şimdi daireler daha belirgin görülüyor…

Optik İllüzyonlar

15. Burnunuzu kapatırsanız ne yediğini tahmin edemezsiniz.
Gözlerinizi ve burnunuzu tamamen kapatın. Birinden size yiyecek vermesini isteyin. Bu yiyeceklerin tadını tahmin etmeye çalışın. Çoğu kişi haşlanmış yumurta ve marshmallow arasında ayrım yapamayacaktır. Bunun nedeni beyninizin genellikle yiyeceklerin tadını kokularıyla bilir. Yiyeceğin kokusu yoksa tadı da yok.

Duyularımıza yeteri kadar güvenmememiz gerek anlayacağınız…

Matematiksel

Nurgul Kendirlioglu

Selçuk Üniversitesinde Matematik Lisansımı bitirdikten sonra Kocaeli Üniversitesinde Yüksek lisansımı tamamlayıp, Anadolu Üniversitesi Sosyoloji bölümünü bitirdim. Aslında nereli ve nereleri bitirdiğimiz çok da önemli değil... Matematiğe, bilime ve insanlığa dair farkındalık kazandırabilirsek, sanki var olduğumuz dünya daha yaşanılabilir olacak. Zira doğum ve ölüm arasında kalan zamanda, işe gitmek,fatura ödemek, tv izlemekten daha başka şeyler yapmak için dünyada olduğumuzu düşünüyorum.Okumayı, dinlemeyi, izlemeyi, yeni ve insanlığa faydalı güzel şeyleri keşfetmeyi ve paylaşmayı seviyorum... Keyifli okumalar dilerim. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı