Tartışma Nafile Olduğunda: Bertrand Russell’in Oswald Mosley’e Mektubu

Uygar bir insan olarak farklı görüşlerle fikir alışverişinde bulunmak ya da karşımızdakini ikna etmeye çalışmak hangi noktadan sonra anlamsız hale geliyor?

Kendimizi bazen internetteki temelde benzer düşünen arkadaşlar, tanıdıklar ve yabancılarla makul derecede verimli tartışmalar içinde bulabiliriz. Ancak bizden gerçekten farklı düşünen birini ikna edebilir miyiz? Veya onun tarafından ikna edilebilir miyiz? Değerleri, bizim değerlerimize taban tabana zıt olan bir kişiyle ilişki kurmak sağlıklı mıdır? Bu tip bir ilişkide ortak bir zemin bulmak muhtemel mümkün olamaz. Bunun sonucunda da tartışma kaçınılmaz son olur. Bu durumun farkına varmak ve geri çekilmek zayıflıktan cesaret göstermektir. Ancak hiç kimse bu cesareti, büyük İngiliz filozof Bertrand Russell’dan daha zarif bir biçimde içinde ifade edemez.

Ocak 1962’de Russell, otuz yıl önce İngiliz Faşistler Birliği’ni kuran Sir Oswald Mosley‘den bir dizi mektup aldı. Mosley bu mektuplarda Russell’ı, onu faşizmin erdemlerine ikna edebileceği bir tartışmaya davet ediyordu daha doğrusu kışkırtıyordu. Devamında Russell tarafından kaleme alınan aşağıda okuyacağınız mektup, kişinin kendine yarar sağlamayacağına inandığı bir tartışmaya girmeme hakkı için bir manifesto niteliğinde idi. Bertrand Russell, bu mektubu 1962 yılında, 89 yaşındayken kaleme almıştır.

Bertrand Russell’in Oswald Mosley‘e Yolladığı Mektup

Sevgili Sir Oswald,

Bana gönderdiğiniz mektuplar ve ekindeki evraklar için teşekkür ederim. Son yazışmamız hakkında epey düşündüm. İnsanın, kendi değer yargılarına son derece yabancı, hatta tiksindirici değer yargılarına sahip birine nasıl cevap vereceğine karar vermesi her zaman zor oluyor.

Konu sadece sizin öne sürdüğünüz fikirlere karşı olmamdan ibaret değil, ben tüm yaşam enerjimi faşizmin felsefe ve pratiğinde kendini gösteren zalim ayrımcılık, takıntılı şiddet ve sadistik kötücüllük ile mücadele etmek için adamış bir insanım.

Şunu belirtmeliyim, benim ve sizin kendimize yer bulduğumuz duygusal evrenler birbirinden o kadar ayrı ve birbirine o denli zıt ki, aramızdaki olası bir iletişimden herhangi bir samimi ya da verimli sonuç ortaya çıkmasına imkan yok.

Sizden, bu konudaki fikrimin kesinliğini anlamanızı rica ediyorum. Bunu bu şekilde ifade etmemin nedeni size kabalık etmek amacını taşımaktan ziyade insanlık deneyimine ve insanlığın başarılarına verdiğim değerden kaynaklanıyor.

Saygılarımla,

Bertrand Russell


Göz atmak isterseniz:

Kaynak: When Debate Is Futile: Bertrand Russell’s Remarkable Response to a Fascist’s Provocation; https://www.brainpickings.org/

Matematiksel

Sibel Çağlar

Merhabalar. Matematik öğretmeni olarak başladığım hayatıma 2016 yılında kurduğum matematiksel.org web sitesinde içerikler üreterek devam ediyorum. Matematiğin aydınlık yüzünü paylaşıyorum. Amacım matematiğin hayattan kopuk olmadığını kanıtlamaktı. Devamında ekip arkadaşlarımın da dahil olması ile kocaman bir aile olduk. Amacımıza da kısmen ulaştık. Yolumuz daha uzun ama kesinlikle çok keyifli.
Başa dön tuşu