Mühendislik ve Teknoloji

Benzinli Araç Kullanımı Yakın Gelecekte Tamamen Yasaklanacak mı?

Yatırım yapmayı sevenlere Dünya Ekonomik Forumunun (WEF) son zamanlarda daha da özenle dikkat çektiği bir haberi paylaşmak istiyorum.

Dünya Ekonomik Forumu (WEF) haberlerini okumayı seviyorum. Çünkü geleceğe dair net şablonu düzenli aralıklarla yazıp çiziyorlar. Genelde ilk habercilerden kendileri. Aşağıda eklediğim kaynaklara siz de göz atın derim.

WEF’ten Otomobilin Geleceği Üzerine Notlar

  • ”Birleşik Krallık’ın benzinli otomobil satış yasağı için tarih 2035’ti, ancak 2030’a çekildi.”
  • ”Geçen yıl 2050 yılına kadar net sıfır emisyon hedefi belirleyen ilk G7 ülkesi İngiltere oldu.”
  • ”Hareket, Başbakan Boris Johnson’ın yeşil devriminin parçası.”

Olasılıklı bir haberde İngiltere geçiyorsa, sanırım artık o haber değil ”haber vermek” oluyor. 🙂 Başbakan da geçtiğimiz salı günü Financial Times’a yeşil dönüşümün her anlamda başlatılacağını söyledi. Johnson, 12 milyar pound hükümet parasını ve bunun üç katı kadar da özel sektörden gelecek bütçeyle 2030 yılına kadar 250.000 yüksek vasıflı yeşil iş yaratılacağını söyledi. Benzinli otomobillerin tedavülden kalkması planı da beş sene erkene yani 2030’a çekildi. Ancak WEF düzenli aralıklarla benzinli otomobillerin tüm dünyada kısa süre içinde yasaklanacağını duyuruyor. Öyle ki bu açıklamalar elektrikli araçların talebindeki artışa da yansıyor..

Birkaç ay içindeki yükseliş…

WEF’in bu konuda dikkat çeken haberler dizisini aşağıya ekliyorum. Şaka bir yana elbette yatırım tavsiyesi olarak almayın bu haberleri.. Ancak dönüşüme hazırlık yapmaktan da pek zarar gelmez sanırım. Bu haberleri bu kadar tekrar etmelerinin mutlaka bir veya birden çok sebebi ve amacı var. Konu ile ilgili olanların göz atmasını öneririm:

Daha böyle epey haber var. Ve haberler devam edecektir.. 🙂

Matematiksel

Ceren Demir

Kendini, insanları, dünyayı tanıma ve anlama çabasında, belki de kaosta olan; filmin oyuncularından, dünya üzerindeki küçücük noktalardan biriyim.. Dokuz Eylül Üniversitesi'nde Ekonomi bölümünde yüksek lisansa devam ediyorum ve İstanbul Gelişim Üniversitesi'nde akademik görevimi sürdürüyorum. Spora, sanata (özellikle resim sanatı), müziğe, doğaya, doğa sporlarına, felsefeye, psikolojiye, kitaplara, filmlere düşkünüm.. Okumayı, yazmayı, öğrenmeye çabalamayı çok seviyorum. Küçük yaşlardan itibaren birikmiş 9 adet günlüğüm var. Amaçlı ve amaçsız yaşamanın çeşitli noktalardan artı ve eksileri olduğunu düşünsem dünyadaki her şeyin gelip geçici olduğuna inanıyorum. Yine de -her şeye rağmen- ben uzun süredir amacı olanlardanım.. Buradan enerji sağlayabiliyorum.. Çoğunlukla enerjik, dışa dönük olsam da yeri geldikçe oldukça içe kapanmaya ve yalnızlığa susayabiliyorum. İkisi de keyifli ve öğretici.. Matematiksel sitesinin öncelikle hayranı olan bir okuruyum sonra Matematiksel’e katkı sağlamaya çalışan enfes ekibin bir parçasıyım. Özetle bu dünyayı bir rüyaymış gibi (Is this the real life? Is this just fantasy?) hissedip iyi bir insan olarak '‘kalmaya'’ çabalayan, sonsuzmuş gibi üretmeye çalışan insanlardan olarak; bahsettiğim 'bencil' bilgilerimi önemsiz sayıyorum. Sadece denizdeki kum tanelerinden biri olduğumun farkındayım. Ancak okyanusları merak etmekten vazgeçemiyorum. Yaşam keşifle canlanıyor.. (Instagram veya Facebook hesabım yoktur. Fotoğrafımı ve adımı kullanarak sahte hesap açıldığını öğrendiğim için bu bilgiyi belirtmek durumundayım.)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Yazılarımıza da Bakmanızı Öneririz

Başa dön tuşu