GÜNDEM

Beklenen Gün Geldi mi?

Emekli matematik profesörü Michael Atiyah’ın 24 Eylül 2018 Pazartesi günü  iddia etmeye çalışacağı üzere, matematiğin en ünlü çözülmemiş problemlerinden olan Riemann hipotezi problemi çözülmüş olabilir.

Almanya’daki Heidelberg Laureate Forum’undaki konuşmasında; Atiyah, matematikçilerden neredeyse 160 yıldır paçayı kurtarabilmiş olan Riemann hipotezi probleminin, kendi tabiriyle “basit bir ispatı”nı yapmaya çalışacak.

1929 doğumlu olan Atiyah, matematiğin Nobel’leri olarak da bilinen Fields ve Abel ödüllerini de kucaklamış, Birleşik Krallık’ın en ünlü matematikçilerinden birisi. Atiyah ayrıca, çeşitli zamanlarda London Mathematical Society, The Royal Society ve The Royal Society of Edinburgh gibi kuruluşların da başkanlıklarını yapmış.

Kendilerinden ve birden başka sayılara bölünemeyen asal sayıların dağılımı ile ilgili olan Riemann hipotezinin ispatının doğrulanması durumunda, bunun özellikle matematik bilimi ile uğraşan insanlar arasında geniş çaplı bir yankı uyandıracağı kesin. Hipotezin doğruluğu kanıtlanırsa, matematikçiler 160 yıldır merak ettikleri sorunun cevabına kavuşmuş ve asal sayıların yerleşimi ile ilgili bir haritaya sahip olmuş olacak.

Ayrıca, Clay Mathematics Institute’un çözülmemiş yedi milenyum problemindenbirisi de olan Riemann hipotezi probleminin çözümünü bulan kişi bir milyon dolarlık ödülün de sahibi olacak. Bu prestijli ödül, yıllardan beridir matematikçilerin kanına girmiş olsa da henüz başarılı olan kimse olmadı.

Atiyah, bu başarısızlık hikayelerinin gayet farkında olduğunu söylüyor ve sözlerine şöyle devam ediyor, “Riemann hipotezinin ispatlanabileceğine inanmayı bırakın; insanları, bu ispatın 90 yaşında birisi tarafından yapılabileceğine inandırmak çok zor.”

İspatı anlatacağı sunumunda, 20. yüzyılın en önemli matematikçilerinden olan John von Neumann ve Friedrich Hirzebruch’u da onurlandıracak olan Atiyah, bu iki önemli bilim insanının bulduğu sonuçlarının kendi ispatına temel oluşturduğunu söylüyor ve ekliyor, “Fırsat ayağıma kadar gelmişti. Kaçıramazdım!”

Atiyah son zamanlarda, içerisinde dikkat çekici sonuçlar barındıran makaleler yayımlamış olsa da, meslektaşlarını ikna etmeyi henüz başaramadı. “İnsanlar, matematikçilerin en iyi işlerini 40 yaşından önce yaptıklarını söylüyor. Ben, onlara yanıldıklarını ve 90 yaşında da olsam bir şeyler yapabileceğimi göstermek istiyorum.”

Matematiksel

Fatma Ayca Cetinkaya

Matematik alanındaki lisans derecemi Ankara Üniversitesi'nden, yüksek lisans ve doktora derecelerimi Mersin Üniversitesi'nden aldım. Halen Mersin Üniversitesi Matematik bölümünde Doktor Öğretim Üyesi unvanıyla çalışmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu