GÜNDEM

Bebekleri Sallayarak Uyutmak Beyin Gelişimine Katkı Sağlayabilir

Küçük çocuğu olanlar çocuklarının uykuya dalması için sallamanın etkili bir yöntem olduğunu bilirler. Kulaktan dolma bir teknik olarak zannettiğimiz bu eylemin aslında bilimsel temellere dayanıyor olması da keyif verici bir gelişme…

İngiltere’de yayımlanan The Daily Telegraph gazetesinin yer verdiği yeni bir araştırmaya göre uyku sırasında hafifçe sallanmak hem uyku kalitesini hem de zekayı artırıyor.

Cenevre Üniversitesi’nden bilim insanları yetişkinler üzerinde yaptıkları deneyde 18 yetişkini birer gece normal yatakta, birer gece de hafifçe sallanan yatakta uyuttu.

Aralarında kalp atış hızı, solunum ve beyin aktivitesinin de olduğu çeşitli fiziksel özellikleri inceleyen bilim insanları, sallanan yatakta yatan yetişkinlerin daha hızlı uykuya geçtiğini, daha uzun süre derin uykuda kaldıklarını ve gece boyunca daha az “mikro uyanma” yaşadıklarını buldu.

Araştırmacılar sallanmanın beyin dalgalarını değiştirerek daha derin uyku sağladığını düşünüyor. Sallanmak ayrıca thalamo-kortikal ağların senkronizasyonunu da uyarıyor.

Sallanmanın hafıza üzerindeki etkisini ölçmek için uyumadan önce öğrendikleri kelimeleri uyandıktan sonra hatırlamaları istenen denekler, dört saniyelik periyotlarda 10 cm hareket edecek şekilde ayarlanmış sallanan yatakta yattıkları geceden sonra çok daha başarılı oldu.

Aslında birçoğumuzun arabada ya da trende daha rahat uyuduğunu düşününce bu durum çok da şaşırtıcı değil. Ancak bu uyku biçiminin öğrenme konusunda avantajlı olduğunu öğrendikten sonra yanımızda bir kitap bulundurmak iyi olacak gibi gözüküyor…

Kaynak: Bebekleri uyuduktan sonra sallamaya devam etmek beyinlerini geliştirebilir: https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-46997646

Matematiksel

Paylaşmak Güzeldir

Editör

Bu yazı gönüllü yazarlarımız tarafından hazırlanmış veya sitemiz editörleri tarafından belirtilen kaynaktan aslına uygun kalınarak eklenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı