Tarih

Bazı Ülkeler Neden Hala Metrik Sistem Kullanmıyor?

Uzunlukları ölçmek için ülkemiz dahil bir çok ülkede metrik sistem kullanılır. Ancak Amerika dahil bir kaç ülkede durum biraz daha farklı.

Çoğu devlet metrik sistem (bilimde evrensel olarak kullanılan onluk birimler) kullanır. Metrik sistemdeki her şey ondalık sayılara bölünür ve aynı zamanda mantıklıdır. Buna rağmen Amerikalılar ve İngilizler Amerikan/İngiliz Sistemi” olarak bilinen, resmi adı “Kraliyet Sistemi” olan ölçü sistemini, inç, fit, yard, mil gibi ölçüleri kullanırlar. Bunların her birinin bir hikayesi olsa da Uluslararası Birim Sistemi (SI) ile kıyaslandığında, bu tuhaf sistemin halen yaygın olarak kullanılması oldukça şaşırtıcıdır. Gerçekte, ABD birkaç kez metrik sisteme geçiş yapmayı denese de hiçbir zaman tam olarak başaramadı; İngiliz sistemi hem Amerikan endüstrisine hem de ulusal ruha çok fazla yerleşmişti.

Ülkeyi onluk sisteme geçirmeyi ilk deneyen 1789’da ABD Başkanı Thomas Jefferson oldu fakat bilim insanlarının desteğini alamadı. Bir yüz yıl kadar sonra, 1906’da telefonun mucidi Alexander Graham Bell, ABD Kongresi’ne “Şu anki ağırlık ve ölçü birimlerimizin ne kadar zahmetli olduğunu doğru dürüst anlayan çok az insan var,” dedi. Ama bu sözler de yeterli etkiyi gösteremedi.

ABD Kraliyet Sisteminden Neden Vazgeçemiyor?

ABD’nin metrik sistemi benimsememesinin en büyük nedeni sadece zaman ve paradır. Ülkede Sanayi Devrimi başladığında, üretim tesisleri Kraliyet Sistemine uygun olarak planlandı. Bu fabrikalarda kullanılan makineler bu birimlere uygun biçimde geliştirildi. İşçiler bu biçimde eğitildi. Metrik sistemi destekleyen bir tasarının geçişi her seferinde, ortaya çıkacak zaman kaybı ve masraflar ile uğraşmak istemeyen büyük işletmeler ve Amerikan vatandaşları tarafından engellendi. Sonuçta sıradan insanların mezuralarını atmaları, metrik el araçlarına geçmeleri, dışarısı 20 derece Celsius dendiğinde ne kastedildiğini anlamaları zor olacaktı.

ABD Kongresi, 1975’te geçiş yapmak için bir yasa bile çıkardı. Ancak Birleşik Krallık ‘tan farklı olarak, geçiş zorunlu değil gönüllü olarak gerçekleşti. Günümüzde okullarda öğrencilere hem geleneksel olarak kullanılan Kraliyet Sistemi hem de dünyanın geri kalanının kullandığı metrik sistem öğretilir. Bu nedenle ABD ölçüm çubukları veya cetvelleri genellikle hem inç hem de santimetre içerir. Ne yazık ki metrik hayranları için, ortak kullanımın yaygın olarak kabul edilmesi, mevcut sistemden yakın zamanda herhangi bir resmi aşamalı olarak çıkış olmayacağı anlamına da geliyor.

Gelin bizde size, bir çok yabancı filmde duyduğumuz uzunluk ölçü birimlerini veya günlük hayatta kullandığımız ithal elektronik ürünlerin boyutlarının belirlenmesinde kullanılan terimlerin bildiğimiz ölçü birimlerindeki karşılığını anlatmaya çalışalım.

metre

En Yaygın Kraliyet Sistemi Terimleri

Uzunluk Ölçümlerinde

İnç: Küçük uzunluk birimleri, inç olarak adlandırılır. Parmağınızın veya baş parmağınızın son eklemi yaklaşık 1 inçtir (parmaklarınızın ne kadar büyük olduğuna bağlı olarak!). Bir inç tam olarak 2,54 santimetredir. Düşen yağış miktarından kağıdın uzunluğuna kadar bir çok şey inç cinsinden ölçülür. İnç olarak ölçmek, herkesin bir şeylerinin boyutunu anlamalarını sağlar. Aslında düşünürsek bizim geleneklerimizde de parmak ile ölçmek sık karşılaştığımız bir durumdur.

Feet; Uzun yıllar boyunca insanlar bir şeyleri ölçmek için ayaklarını kullandılar. Ancak herkesin farklı büyüklükteki ayakları olduğunu düşünürsek bu çok işe yarar bir hesaplama biçimi olmadı. Bir feet’i hesaplamak için bir araya getirilmiş 12 inç kullanılması, herkesin tam olarak bu uzunluğun ne olduğunu doğru bir şekilde görmesini sağladı.

Yard: 3 feet bir arada olduğunda, buna bir yard denir. 1,760 yard’ı bir araya getirirsek, bir mil elde ederiz. Yani 1 mil = 1,760 yards = 5,280 feet kadardır.

Mil: Miller çoğunlukla birbirlerinden uzak yerler arasındaki mesafeyi ölçmek için kullanılır. Çoğu insan araba sürerken, bisiklet sürerken veya koşu yaparken mil ölçü birimi kullanır. Bir mil tam olarak 1.609344 kilometredir.

Hacim ve kütle ölçümlerinde

Galon: İngiltere ve Amerika’da farklı değerlere sahip bir hacim ölçü birimidir. İngiltere kökenli bir birim olan galonun birkaç farklı ölçüsü vardır. İngiliz galonunda “sıvı” ve “kuru” ayrımı yoktur. 1 galon = 4,54609 litredir. Ancak Amerika’da kullanılan galonda işler daha da karışır. Kuru galon = 4,40488377086 litre, sıvı galon = 3,785411784 litredir.

Libre (Pound): Libre (lb) ABD’de temel olarak tarım ürünlerinin kütlesini ölçmekte, İngiltere’de ise çeşitli değerli madenlerin kütlesini ölçmekte kullanılır. 1 libre resmi olarak 453,59237 gram olarak tanımlanır.

Okuma Önerisi: Kralın Dirseğinden Işığın Hızına: Metre Nasıl Metre Oldu?

Kaynak:

Matematiksel

Sibel Çağlar

7 yıl Kadıköy Anadolu Lisesinin devamında lisans eğitimimi Marmara Üniversitesi İng. Matematik öğretmenliği üzerine tamamladım. Devamında 20 yıl çeşitli özel eğitim kurumlarında matematik öğretmenliği ve eğitim koordinatörlüğü yaptım. 2015 yılında matematiksel.org web sitesini kurdum. Amacım bilime ilgiyi arttırmak, bilimin özellikle matematiğin zihin açıcı yönünü açığa koymaktı. Yolumuz daha uzun ve zorlu ancak en azından deniyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.