Tarih

Bazı Ülkeler Neden Hala Metrik Sistem Kullanmıyor?

Uzunlukları ölçmek için ülkemiz dahil bir çok ülkede metrik sistem kullanılır. Ancak Amerika dahil bir kaç ülkede durum biraz daha farklı.

18. yüzyılın sonlarında Fransız Devrimi’nden sonra, Fransız cumhuriyeti, Kuzey Kutbu ile ekvator arasındaki mesafenin on milyonda biri olan mesafeyi metre adı verilen yeni bir ölçü birimi olarak tasarladı. Bu, sonunda dünyanın birçok ülkesinde benimsenen metrik sistemin temeli oldu. Ancak ilginçtir ki her ülke metrik sistemi kolayca kabul etmedi.

Ülkemizde ve dünyanın çoğunda metrik sistem kullansak da ithal ürün etiketlerinde sizin de dikkatini çekmiş olmalıdır. Amerikalılar resmi adı “Kraliyet Sistemi” olan ölçü sistemini, inç, fit, yard, mil gibi ölçüleri halen kullanırlar. Gerçekte, ABD birkaç kez metrik sisteme geçiş yapmayı denese de hiçbir zaman tam olarak başaramadı. Sonuçta İngiliz sistemi hem Amerikan endüstrisine hem de ulusal ruha çok fazla yerleşmişti.

Ülkeyi onluk sisteme geçirmeyi ilk deneyen 1789’da ABD Başkanı Thomas Jefferson oldu. Fakat bu girişimi bilim insanlarının desteğini alamadı. Bir yüz yıl kadar sonra, 1906’da telefonun mucidi Alexander Graham Bell, ABD Kongresi’ne “Şu anki ağırlık ve ölçü birimlerimizin ne kadar zahmetli olduğunu doğru dürüst anlayan çok az insan var,” dedi. Ama bu sözler de yeterli etkiyi gösteremedi.

ABD Metrik Sisteme Neden Geçmiyor?

ABD’nin metrik sistemi benimsememesinin en büyük nedeni sadece zaman ve paradır. Ülkede Sanayi Devrimi başladığında, üretim tesisleri Kraliyet Sistemine uygun olarak planlanmıştı. Bu fabrikalarda kullanılan makineler bu birimlere uygun biçimde geliştirilmişti. Metrik sistemi destekleyen bir tasarının geçişi her seferinde, ortaya çıkacak zaman kaybı ve masraflar ile uğraşmak istemeyen büyük işletmeler ve Amerikan vatandaşları tarafından bu nedenle kabul görmedi. Sonuçta sıradan insanların mezuralarını atmaları, metrik el araçlarına geçmeleri, dışarısı 20 derece Celsius dendiğinde ne kastedildiğini anlamaları zor olacaktı.

ABD Kongresi, 1975’te geçiş yapmak için bir yasa bile çıkardı. Ancak Birleşik Krallık ‘tan farklı olarak, geçiş zorunlu değil gönüllü olarak gerçekleşti. Günümüzde okullarda öğrencilere hem geleneksel olarak kullanılan Kraliyet Sistemi hem de dünyanın geri kalanının kullandığı metrik sistem öğretilir. Bu nedenle ABD ölçüm çubukları veya cetvelleri genellikle hem inç hem de santimetre içeriyor.

Ne yazık ki metrik hayranları için, ortak kullanımın yaygın olarak kabul edilmesi, mevcut sistemden yakın zamanda herhangi bir resmi aşamalı olarak çıkış olmayacağı anlamına da geliyor. ABD şu anda dünyada metrik sistemi kullanmayan üç ülkeden biri, diğer ikisi Myanmar ve Liberya. 

Metrik sistemi kabul eden ülkeler yeşil ile gösterilmiştir.

En Yaygın Kraliyet Sistemi Terimleri

Bu durumda bir çok yabancı filmde duyduğumuz uzunluk ölçü birimlerini veya günlük hayatta kullandığımız ithal elektronik ürünlerin boyutlarının belirlenmesinde kullanılan terimlerin bildiğimiz ölçü birimlerindeki karşılığını bilmemiz iyi bir fikir olabilir.

Uzunluk Ölçümlerinde

  • İnç: Küçük uzunluk birimleri, inç olarak adlandırılmaktadır. Parmağınızın veya baş parmağınızın son eklemi yaklaşık 1 inçtir (parmaklarınızın ne kadar büyük olduğuna bağlı olarak!). Bir inç tam olarak 2,54 santimetredir. Düşen yağış miktarından kağıdın uzunluğuna kadar bir çok şey inç cinsinden ölçülür. Kısacası inç aslında parmak ölçüsüdür. Bu sayede kolaylıkla uygulanabilmektedir. Aslında düşünürsek bizim geleneklerimizde de parmak ile ölçmek sık karşılaştığımız bir durumdur.
  • Feet; Uzun yıllar boyunca insanlar bir şeyleri ölçmek için ayaklarını kullandılar. Ancak herkesin farklı büyüklükteki ayakları olduğunu düşünürsek bu çok işe yarar bir hesaplama biçimi olmadı. Bir feet’i hesaplamak için bir araya getirilmiş 12 inç kullanılması, herkesin tam olarak bu uzunluğun ne olduğunu doğru bir şekilde görmesini sağladı.
  • Yard: 3 feet bir arada olduğunda, buna bir yard denir. 1760 yard’ı bir araya getirirsek, bir mil elde ederiz. Yani 1 mil = 1760 yards = 5280 feet kadardır.
  • Mil: Miller çoğunlukla birbirlerinden uzak yerler arasındaki mesafeyi ölçmek için kullanılır. Çoğu insan araba sürerken, bisiklet sürerken veya koşu yaparken mil ölçü birimi kullanır. Bir mil tam olarak 1609344 kilometredir.

Hacim ve kütle ölçümlerinde

  • Galon: İngiltere ve Amerika’da farklı değerlere sahip bir hacim ölçü birimidir. İngiltere kökenli bir birim olan galonun birkaç farklı ölçüsü vardır. İngiliz galonunda “sıvı” ve “kuru” ayrımı yoktur. 1 galon = 4,54609 litredir. Ancak Amerika’da kullanılan galonda işler daha da karışır. Kuru galon = 4,40488377086 litre, sıvı galon = 3,785411784 litredir.
  • Libre (Pound): Libre (lb) ABD’de temel olarak tarım ürünlerinin kütlesini ölçmekte, İngiltere’de ise çeşitli değerli madenlerin kütlesini ölçmekte kullanılır. 1 libre resmi olarak 453,59237 gram olarak tanımlanır.


Kaynaklar ve ileri okumalar:


Dip Not

Matematiksel, tamamen gönüllü bir ekip tarafından 2015 yılından beri yürütülen, Türkiye’de matematiğe karşı duyulan önyargıyı azaltmayı hedefleyen, öğretmenler tarafından kurulmuş bir bilim platformudur. Bu sitenin tek kazancı sizlere göstermek zorunda kaldığımız reklamlardır. Yüksek okunurluk düzeyine sahip bir web sitesi barındırmak ne yazık ki oldukça masraflıdır. Bu konuda bizi anlayacağınızı umuyoruz. Ayrıca yazımızı paylaşarak da büyümemize destek olabilirsiniz. Matematik ile kalalım, bilim ile kalalım.

Sibel Çağlar

Merhabalar. Matematik öğretmeni olarak başladığım hayatıma 2016 yılında kurduğum matematiksel.org web sitesinde içerikler üreterek devam ediyorum. Matematiğin aydınlık yüzünü paylaşıyorum. Amacım matematiğin hayattan kopuk olmadığını kanıtlamaktı. Devamında ekip arkadaşlarımın da dahil olması ile kocaman bir aile olduk. Amacımıza da kısmen ulaştık. Yolumuz daha uzun ama kesinlikle çok keyifli.
Başa dön tuşu