KEŞFET

Başı Sonu Belli Olmayan Bir Bulmaca: Infinite Galaxy Puzzle

Hiç başlangıcı veya sonu olmayan bir puzzle yaptınız mı? Neresinin yukarı, neresinin aşağı olduğunu ayırt etmeniz mümkün olmayan.

Size hayalgücümüzün sınırlarını zorlayan, kalıp tanımayan Infinite Galaxy Puzzle’dan bahsedelim biraz…

Tıpkı uzay gibi başlangıcı ve sonu olmayan bu puzzle, Hubble’dan alınan Samanyolu’nun bir görüntüsünden meydana geliyor. Toplam 133 özgün parçadan oluşan puzzle hayal gücünüzle doğru orantılı olarak her seferinde farklı bir yöne gidebiliyor veya şekil değiştirebiliyor. Olasılıklar sonsuz, sınır yok, kalıplar yok!

Topolojik olarak, bu puzzle iç ve dışın matematiksel olarak ayırt edilemez olduğu imkansız bir üç boyutlu şekil olan bir Klein şişesine benzetilebilir. Parçaları ters çevirdikten sonra sağ taraftan sola, istediğiniz gibi tutturabilirsiniz. Klein şişenin yüzeyinin içte veya dışta olmaması gibi, yapbozun da yukarı veya aşağı tarafı yoktur.

Bu harika deneyimi yaşayabilmek için ödenmesi gereken miktar maalesef çok da az değil. Yakın zamanlarda ikincisi de piyasaya çıkmış üstelik. Keşke daha ucuz olsa…

Ancak yine de bir yerlerde zihin açan bu tip alternatiflerin olduğunu bilmek güzel.

Daha fazlası için videoya da göz atabilirsiniz.

Matematiksel

Sibel Çağlar

Kadıköy Anadolu Lisesi, Marmara Üniversitesi, ardından uzun süre özel sektörde matematik öğretmenliği, eğitim koordinatörlüğü diye uzar gider özgeçmişim…Önemli olan katedilen değil, biriktirdiklerimiz ve aktarabildiklerimizdir bizden sonra gelenlere...Eğitim sisteminin içinde bulunduğu çıkmazı yıllarca iliklerimde hissettikten sonra, peki ama ne yapabilirim düşüncesiyle bu web sitesini kurmaya karar verdim.Amacım bilime ilgiyi arttırmak, bilimin özellikle matematiğin zihin açıcı yönünü açığa koymaktı.Yolumuz daha uzun ve zorlu ancak en azından deniyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı