GÜNDEM

Kız Öğrenciler Matematik Yardımıyla Özgüven Kazanıyor

Bard Üniversitesi profesörü, kız öğrencilerin matematik yardımıyla özgüven kazanmasına yardımcı oluyor.

Bard Üniversitesi’nde matematik profesörü olarak çalışan Lauren Rose, kurmuş olduğu Bard Math Circle isimli grup yardımıyla, kız öğrenciler ve matematik arasındaki ilişkiyi güçlendiriyor.

Lauren Rose, bu grubu kurmasının altında yatan nedenin erkek egemen bir alanda kadınların başarılı olmasına öncülük etmek isteği.

“Bard Üniversitesi’nde çalıştığım 21 sene boyunca dikkatimi en çok çeken şeylerden birisi kız öğrencilerin erkek öğrencilere kıyasla daha az özgüvene sahip olması.

Kız öğrenciler bir problemi çözmeye başladıktan sonra, doğru yolda olsalar dahi, yanlış yaptıklarını düşünüp çözümü yarı yolda bırakıyorlar. Oysa erkek öğrenciler, çözüme doğru biçimde yaklaşmıyor olsalar bile, yaptıkları şeyin doğruluğu hakkında benimle iddialaşabiliyorlar. ”

“Bu sebepten,” diyor Rose (58) “bir kız öğrencinin güçlü olduğunu düşünüyorsam, onun bu gücü fark etmesini sağlamayı kendime görev edindim. Kadınlar, ne yazık ki, kendi güçlerini sıklıkla hafife alıyor. Bu çok acı!”

Lauren Rose, geçen sene iş arkadaşı Japheht Wood ile birlikte Bard Math Circle grubunun çatısı altında, matematiğe ilgi duyan kız öğrenciler için, Girls’ Math Club isimli başka bir oluşum başlattı.

Kız öğrencilerin özellikle ergenliğe geçiş dönemlerinde matematiğe olan ilgilerinin azaldığını belirten Rose, son iki yıldır, ilkokul son sınıf ve orta okul çağındaki kız öğrenciler için matematik olimpiyatları düzenliyor ve kız öğrencilerin bu etkinlikte yer almaktan dolayı çok mutlu olduklarını söylüyor.

Rose’un Bard Math Circle’a dahil ettiği bir başka oluşum da Rubik’s Cube Club.

Kız öğrencilerin bu klübe katılımlarının pek iç açıcı olmadığını fark eden Rose, Girls’ Math Club’da kız öğrencilerin bu ikonik bulmacayı nasıl çözeceklerini öğrenmelerine olanak sağlamaya karar vermiş ve bunun için her günün sonunda bir saatlik ayrı bir oturum düzenlemeye başlamış.

“Bu oturumları düzenlemeye başladıktan sonra fark ettiğim bir diğer şey, kız öğrencilerin topluluk içerisindeyken öğrenmeye daha iyi motive olduklarıydı. Gün sonundaki bu oturumlara katılan kız öğrenciler üç veya dört saat sonunda Rübik küpü nasıl çözeceklerini öğrenmiş oluyorlardı.”

Rose’un Rübik küplere olan ilgisi oğlu Daniel Rose sayesinde başladı. Daniel halen Rübik küpü ayaklarıyla en kısa sürede (16. 9 saniye!) çözebilen kişi olma ünvanını taşıyor.

Önce mühendislik, ardından da tıp hazırlık dersleri aldıktan sonra matematik yapmak istediğine karar veren Rose, üniversite öğrencisiyken Tufts Üniversitesi’nde asistanlık yapmaya başladı.

“Üniversitede öğrencilere tekrar dersleri yapıyordum ve derslerden sonra öğrenciler yanıma gelip sınavlara girme konusunda kendilerini daha rahat hissettiklerini söylüyorlardı. Yolumu bu yönde çizmem gerektiğini o zaman anladım.”

Rose, Tufts Üniversitesi’ndeki ikinci yılında, bir profesörle yaşadığı olayın da hayatının  dönüm noktalarından biri olduğunu söylüyor, “Hocalarımdan biri beni bir kenara çekti ve doktora ünvanı almak için yeterince iyi olduğumu söyledi. Zor bir dersten çıkmıştım ve kendimi kötü hissediyordum. Hocam bana sadece özgüvensiz olduğumu söyledi. Bunu duymaya ihtiyacım vardı.”

Akademide geçirdiği yıllar boyunca, Rose, erkek egemen bir alanda bir şeyler yapmak konusunda onu cesaretlendiren erkek yol göstericilere sahip olma şansını yakaladığını söylüyor ve ekliyor, “Sizi eşit derecede destekledikleri sürece karşı cins iyi bir rol model olabilir. Ben bu kadar küçük bir üniversitede bile erkek egemen bir alanda çalışan tek kadınım. Bunu değiştirebilmeyi umuyorum.”

Rose, doktorasını 1988 yılında Cornell Üniversitesi’nden aldı ve o günden beri üniversitelerde çalışıyor.

Kaynak ve İleri Okuma: https://www.poughkeepsiejournal.com/story/life/2018/08/30/bard-college-professor-helps-girls-find-confidence-through-math/939443002/

Matematiksel

Fatma Ayca Cetinkaya

Matematik alanındaki lisans derecemi Ankara Üniversitesi'nden, yüksek lisans ve doktora derecelerimi Mersin Üniversitesi'nden aldım. Halen Mersin Üniversitesi Matematik bölümünde Doktor Öğretim Üyesi unvanıyla çalışmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu