İLHAM VERENLER

Barbie Gerçek Rol Modelini Buldu: Sümeyye Boyacı

Sümeyye Boyacı, 2020 senesinin Barbie tarafından Türkiye’den ’Yılın İlham Veren Kadını’ olarak seçildi.

***

Kadınlar Günü yaklaşıyor.. Yine herkes klişeler için hazırlık yapıyordur.. Benzer paylaşımlar, benzer yorumlar, benzer döngüler..

Tüm bu benzerliklerin arasında, başarıları ve hikayeleri ile farklılaşan gerçekten mücadeleyi bilen ilham kaynağı insanlar da var..

Rol yapmayı değil, rol model olmayı seçmiş bir asil ruh..

Kendisinin ve ruhunun güzelliğiyle ışık gibi parlayan bu özgün insanlardan biri içimi ısıtıyor: Sümeyye Boyacı.

Sümeyye Boyacı

Ben de Kadınlar Günü’ne ithafen rol modellerim arasında olan Sümeyye Boyacı’ya teşekkür etmek istiyorum.. Senin kanatların, hepimizin umudunu yeşertiyor.

***

Geçtiğimiz günlerde Şurada kapitalizmin evrim teorisiyle nasıl uyumlu olduğundan bahsetmiştik. Bu uyumun şirketlerin yaşam savaşıyla alakasını iredelemeye çalışmıştık.

Şurada da kız çocuklarının doğduğu andan itibaren oyuncaklarıyla; Barbi bebekler gibi güzel olmak zorunda olduğunu, lahana bebeğin bakımından sorumlu olduğunu, tencere- tava setleriyle yemek yapmasını öğrenmesi gerektiğini ve bunların onun en temel işlevleri olduğunu düşünmesini sağlayacak programlama sürecine girdiğinden bahsetmiştik.

Bu iki yazının da ortak noktasında kapitalizmin kazanmak için her yol mübah anlayışını biraz da ironi ile vurgulamak istemiştik.

Nihayet şirketler yıllar boyu rantları adına sürdürülen şartlandırmalardan bıkıp usanan insanların artan farkındalığına boyun eğmeye başladılar. Yeni vizyonlar belirliyorlar. Bunun sonucunda şirketler yaşamak için kendi karlılıklarına uygun dikteleriyle ”insan profili” yaratmak yerine, artık ”gerçek” insan profillerinin ”gerçek” başarılarına uygun hareket etmek zorundalar.

Barbie firması da son yıllarda yaptıkları yeni atılımlarla ”anlamlı” değişime uyum sağlamaya başladı.

Barbie firması son yıllarda her ten renginden, her boydan, her kilodan, her meslekten kadının bebeklerini yapmaya başladı. Bunun yanı sıra mücadeleleri ve başarılarıyla ilham veren kadınların da bebeklerini yapmaya başladılar.

2020 yılı için de her ülkeden başarılı rol model kadınların bebeklerini yapmak için seçim yaptılar.

Barbie, Türkiye’den rol model olarak 17 yaşındaki milli yüzücü Sümeyye Boyacı’yı seçti.

Sümeyye Boyacı

Sümeyye Boyacı, 2020 senesinin Barbie tarafından Türkiye’den ’Yılın İlham Veren Kadını’ olarak seçildi. Sümeyye’nin dünya çocuklarına ve yetişkinlerine ilham olacak bir rol model olmasının ardında azminin gücüyle gelen başarıları var.

İlham Veren Başarıları

Dublin’deki Avrupa Paralimpik Yüzme Şampiyonası’nda 50 metre sırtüstü S5 kategorisinde 45.21’lik derecesiyle altın madalya kazanan Dünya Şampiyonumuz, dört buçuk yaşında ayaklarıyla resim yapmaya başlayan bir sanatçı aynı zamanda..

Sümeyye, Alexander Pushkin tarafından yazılmış bir Rus masal kitabının Türkçe çevirisi olan Altın Balık için resim yaptı. Nisan 2009’da suluboya resimleri Moskova’da düzenlenen kişisel bir sergide yer aldı. Boyacı, resimlerinden birini 2010 yılında Rusya’nın First Lady’si Svetlana Medvedeva’ya hediye etti. 2014 yılında yaptığı ebru sanatıyla Eskişehir’de geleneksel Türk el sanatları sergisine katıldı.

Kendisi pek çok alanda azimle çalışmaya ve üretmeye devam ediyor.. 17 yıllık yaşamına bomboş geçen sayısız ömrün aksine nice anılar ve anlamlar katmayı başarabilmiş..

***

Kadınların geçmişten günümüze spordan, sanata, bilimden, felsefeye her şeye rağmen her yerde olduğunu bir kez daha hatırlattın..

İyi ki varsın Sümeyye.. Gördüğüm en güzel Barbie bebeksin..

Kaynak ve listedeki diğer sporcular için: NTV Haber

Matematiksel

Ceren Demir

Kendini, insanları, dünyayı tanıma ve anlama çabasında, belki de kaosta olan; filmin oyuncularından, dünya üzerindeki küçücük noktalardan biriyim.. Dokuz Eylül Üniversitesi'nde Ekonomi bölümünde yüksek lisansa devam ediyorum. Spora, sanata (özellikle resim sanatı), müziğe, doğaya, doğa sporlarına, felsefeye, psikolojiye, kitaplara, filmlere düşkünüm.. Okumayı, yazmayı, öğrenmeye çabalamayı çok seviyorum. Küçük yaşlardan itibaren birikmiş 9 adet günlüğüm var. Amaçlı ve amaçsız yaşamanın çeşitli noktalardan artı ve eksileri olduğunu düşünsem dünyadaki her şeyin gelip geçici olduğuna inanıyorum. Yine de -her şeye rağmen- ben uzun süredir amacı olanlardanım.. Buradan enerji sağlayabiliyorum.. Çoğunlukla enerjik, dışa dönük olsam da yeri geldikçe oldukça içe kapanmaya ve yalnızlığa susayabiliyorum. İkisi de keyifli ve öğretici.. Matematiksel sitesinin öncelikle hayranı olan bir okuruyum sonra Matematiksel’e katkı sağlamaya çalışan enfes ekibin bir parçasıyım. Özetle bu dünyayı bir rüyaymış gibi (Is this the real life? Is this just fantasy?) hissedip iyi bir insan olarak '‘kalmaya'’ çabalayan, sonsuzmuş gibi üretmeye çalışan insanlardan olarak; bahsettiğim 'bencil' bilgilerimi önemsiz sayıyorum. Sadece denizdeki kum tanelerinden biri olduğumun farkındayım. Ancak okyanusları merak etmekten vazgeçemiyorum. Yaşam keşifle canlanıyor..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu