Astronomi ve Kozmoloji

Ayın Karanlık Yüzünün En Detaylı Fotoğrafları Yayınlandı

Birçok yerde “Ayın karanlık yüzü” ya da “arka yüzü” gibi tabirlerle anılan tarafa hiç ulaşılamayacağı, oradan hiç fotoğraf çekilemediği, veya orada bazı şeylerin gizlendiği ile ilgili komplo teorileri dolaşır.

Çin, Chang’e 4 Ay sondası ve Yutu-2 gezgini tarafından çekilen yeni bir fotoğraf grubunu yayınladı. Yeni fotoğraflar bize, ayın karanlık yüzü ile ilgili en kesin görüntüleri sunuyor.

Chang’e 4’ün görevi, daha önce hiç keşfetmediğimiz ayın bir kısmının olağanüstü fotoğraflarını çekmekti; bu görevini başarıyla yerine getiren Chang’e 4, bizlere muhteşem açılar sundu.

Ayın Karanlık Yüzünün En Detaylı Fotoğrafları
Bunlar, sonda ve gezici tarafından yakalanan uzak tarafın ilk fotoğraflarından. Uzak olsa da, araçlar tarafından çekilen ayın en yüksek çözünürlüklü görüntüleri arasındalar. Bazıları Yutu-2 tarafından çekilen panoramik çekimler.

Chang’e 4, 2019’un başında Ay’ın Von Karman kraterine indi. Tarihte ilk kez insanlar ayın en uzak ucuna bir uzay aracına indirmiş oldu. Chang’e 4’ün probu, astronomik ve jeolojik veriler topladı ve hatta ayda bitki yetiştirmeye çalıştı.

Son olarak Yutu-2 gezgini, küçük bir krater içinde bulunan gizemli bir jel benzeri maddeye rastladı. Maddenin ne olduğu ve oraya nasıl geldiği hala belirsiz.

Ayın Karanlık Yüzünün En Detaylı Fotoğrafları

Son birkaç gün içinde, birkaç bilim adamı ve uzay imaj uzmanı yeni fotoğrafları işlemek ve renklendirmek için uzun mesailer yaptılar. Bu görüntülerde uzak tarafın kraterlerinin ve ay toprağının yakın görüşleri rahatlıkla görülüyor.

Ontario Western University’de Gezegen Bilimi ve Keşif Merkezi’nin haritacısı olan Philip Stooke, Yutu-2’nin devam eden seyahatlerini gösteren haritaları geliştirmek için yeni görüntüleri kullandığını açıkladı.

Ayın Karanlık Yüzünün En Detaylı Fotoğrafları

Chang’e 4 ve Yutu-2 resmi olarak sırasıyla 14 ve 19 Ocak’ta 14. ay günlerine başladılar. Robotlar güneş enerjisiyle çalışıyor; soğuk ve karanlık ay gecelerinde güç kesiyor ve hazırda bekletme (stand by) durumuna giriyorlar.

Her ay günü ve gecesi yaklaşık iki Dünya haftası sürer. Chang’e 4 ve Yutu-2, başlangıçta görevlerinin sırasıyla üç ay ve bir yıl sürmesi bekleniyordu ancak şu anda her ikisinin de görev süresi aşmış durumda. Bizlere yeni Ay fotoğrafları çekmek ve göndermek üzere yoğun mesailerine devam ediyorlar.

Kaynak: https://www.technologyreview.com/s/615085/these-are-the-most-detailed-photos-yet-of-the-far-side-of-the-moon/

Matematiksel

Busra Meral

Keyifli okumalar...