Avustralya’da Rahim Ağzı Kanseri Ortadan Kalkıyor!

2007’den bu yana yetişkinlerin papilloma virüsüne karşı aşıları bedava olarak yapılıyor.

HOŞÇAKAL RAHİM KANSERİ

Uluslararası Papilloma Virüs Topluluğu’nun anonsuna bakılırsa Avustralya rahim ağzı kanserini tamamen yok eden ilk ülke olmak üzere.

Yapılan yeni bir çalışmaya göre, Avustralya’daki okullarda insan papilloma virüsü (HPV) kanserine karşı yapılan bedava aşılar sayesinde büyük bir başarıya imza atmak üzereler. Cinsel yoldan bulaşan bu enfeksiyon, rahim ağzı kanseri vakalarının %99.9’unun da sebebi olmakta.

2007 yılında Avustralya federal hükümeti 12-13 yaşındaki kızların aşılanması konusunda atılım yapmış ve aşılama kampanyası daha sonra erkek çocukları da kapsamış. Yaş aralığı dışında kalan fakat 19 yaşından küçük olanlar da 2 doz olmak üzere bedava aşılanmışlar.

2005 ile 2015 yılları arasında, 18-24 yaşları arasındaki Avustralyalı kadınlar içinde HPV vakalarının %22.7’den %1.1’e düştüğü gözlemlenmiş.

Böylelikle aşılama çalışmaları 2015’ten sonra daha da hızlandırılmış.

Aralık 2017’de Avustralya hükümeti tarafından önerilen daha gelişmiş bir tarama testiyle de önümüzdeki on ya da yirmi yıl içerisinde hiç rahim ağzı kanseri vakasının rapor edilmeyeceği umuluyor.

DÜNYA BU NOKTAYA HENÜZ GELEMEDİ

Dünyada HPV aşılarının yaygınlığına değinelim. Örneğin Amerika’da bu aşı henüz ücretsiz değil ve tüm dozlarıyla birlikte neredeyse 450 dolar tutuyor. Aşı için finansal destek sağlansa da 13 ile 17 yaş aralığındaki kızların yarısı, erkeklerinse ancak yarıdan bile azı aşılanabilmiş durumda.

Gelişmekte olan ülkelerdeki hâl ve gidişat daha da kötü. Halen daha papilloma virüsü vaka seviyeleri yüksek seyrediyor. Dünyadaki her 3 kadından ikisi Avustralyalı kadınların ulaşabildiği aşıya ulaşamıyor. Avustralya Rahim Ağzı Kanseri Kurumu’ndan Joe Tooma’nın sözlerine bakılırsa, “Eğer bir şey yapmazsak bu kanser gelişmekte olan ülkelerde en öldürücü olan türlerden bir tanesi olmaya devam edecek.”

HPV aşısını okullarda uygulamanın yararlı etkileri konusunda bir başka kanıt da Bhutan’daki denemeler olarak gösteriliyor. Bu aşıya ücretsiz ulaşabilmek diğer gelişmiş ülkelerde pahalı bir iş olarak düşünülse de, Avustralya hükümetinin çalışmasının da gösterdiği gibi, bu uygulama kanserin kendisinin neden olduğu finansal yükü oldukça azaltıyor.

Ahmet Caner Sönmez

Matematiksel 

Kaynak: Futurism

Etiketler

Caner Sönmez

Yaşamı anlamlandırma yürüyüşündeki insanlardan birisiyim. Bilim ve müzik bu yolda benim çok değerli eşlikçilerim. Nazilli Anadolu Lisesi ve Muğla 75. Yıl Fen Lisesi’nin devamında Ankara Üniversitesi’nden yüksek lisans derecesiyle 2013’te mezun oldum. Tezimi Salmonella suşlarının genetik farklılıklarının belirlenmesi üzerine verdim. İyi düzey İngilizce, orta düzey Almanca, başlangıç düzeyinde Fransızca biliyorum. Aynı zamanda Anadolu Üniversitesi AÖF Sosyoloji öğrencisiyim. Gitar ve piyano çalmaktayım. Tarihî, felsefî ve sanatsal konular okumaktan zevk alırım. Bilimsel gelişmeleri ve yayınları takip ederim. Doğa aşığıyım. Doğa gözlemlerinde zaman kavramım yiter gider. Mikro ya da makro düzey fark etmez... Eğitimin ve toplumsal bilinçlenmenin yaşamsal önemine yürekten inanmışım. Küçük yaştayken geçirdiğim beyin ameliyatının etkisi midir bilmem; dünyada bir gün tüm beyinlerin birbirine bağlanması, dolayısıyla anlama kapasitelerimizin sonsuzluğa kavuşması hayalimdir. Bir de çocukların hepsinin birlikte gülmesi… Son olarak: “Bilimsel bilgiyi küçük bir grubun tekeline bırakmak bir toplumun düşün gücünü zayıflatır, onu tinsel yoksulluğa sürükler.” sözü için Albert Einstein’a; “Gelmiş geçmiş tüm dikkat gerektiren uğraşlar içerisinde, sevmek uğraşı üzerinde gösterilen dikkat, en yaşamsal önemde olanıdır.” sözü için de Bertrand Russell’a sonsuz şükranla.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu