YAŞAM

Avrupa’da Yaşayanlar Dünyanın Ekolojik Kaynaklarını Daha Hızlı Tüketiyorlar

Dünyanın ekolojik kaynakları eğer herkes tarafından ortalama olarak Avrupa’da yaşayanlar ile aynı oranda tüketilirse, Dünya’nın üç katı büyüklüğünde bir gezegene ihtiyacımız olacak!

AB’de yaşayanlar dünyanın kaynaklarını daha hızlı kullanıyor. WWF’ye (World Wildlife Fund) ve sürdürülebilirlik örgütü Global Footprint Network’e göre, herkes Avrupalılarla aynı şekilde yaşasaydı, dünyanın yıllık biyo kapasitesini – bir yıl içinde yenileyebileceği kaynak miktarını – 10 Mayıs’ta tüketmiş olacaktık.

Her ne kadar Avrupalılar küresel nüfusun küçük bir bölümünü oluşturuyor olsalar da, insanlığın ayak izinin beşte birini oluşturuyorlar – yani ürettikleri karbon, tükettiklerinden fazla!

Ülkelerin, dünyanın kaynaklarını aşma noktasına gelme hızlarında büyük bir eşitsizlik var. Bir Lüksemburglu’ nun küresel karbon üretimi dünya ortalamasına bir aydan biraz daha fazla bir sürede ulaşmakta, ayrıca düşük yakıt vergileri yüksek bir karbon ayak izi yaratmalarına neden olmakta. Romanya ise yıl boyunca yarı yarıya mevcut kaynakları kullanan – hala küresel ortalamanın altında olan – son AB ülkesi.

Avrupalılar ortalama olarak son 20 yıldır ekolojik ayak izlerini azaltmak için çabalıyorlar; ancak bu çabanın çoğu ekolojik ayak izini azaltmaktan ziyade ekonomik daralma neticesinde gerçekleşti.

1970’lere kadar gezegenimiz yıllık bazda tükettiğimizden daha fazlasını üretebiliyordu; şimdi ise her yıl Dünya kaynaklarını 1.7 kat daha fazla oranda kullanıyoruz.

Çin, ABD, Hindistan, Rusya ve Brezilya dünyadaki en büyük karbon ayak izlerine sahipler. Genel olarak, AB’nin biyolojik kapasite açığı Çin’le aynı seviyede. Çin’in toplam ayak izi ABD’nin ve AB’nin iki katına çıksa da, her ikisi de kişi başına çok daha yüksek bir tüketime sahip.

Dipnot: Earth Overshoot Day ya da Ecological Debt Day – dünya nüfusunun ilgili yıl içerisinde tükettiği kaynakları, dünyanın tekrar yerine koyma/yenileme kapasitesinin aşıldığı tarih.

Kaynak: https://www.weforum.org/agenda/2019/05/europeans-are-living-beyond-earth-s-means/

Matematiksel

Busra Meral

Keyifli okumalar...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı