GELECEK

ATLAS: Dünyanın En Dinamik İnsansı Robotu

1.5 m boyu, 75 kg ağırlığı, 11 kg taşıma kapasitesiyle Atlas insansı robotlar dünyasında önemli bir kilometre taşı olmaya aday.

Boston Dynamics robot şirketinin insanlığa tanıttığı bu robot ile diğer robotların yapılarına ve çalışma prensiplerine kısaca göz atacağız.

atlas robot

“Atlas, geliştirdiğimiz insansı robotlar içinde en gelişmişlerinden bir tanesidir. Atlas’ın kontrol sisteminde kolların, gövdesinin ve bacakların hareketleri tüm vücudunun hareketini ve uzaktan kumandasını sağlaması açısından birinci plandadır. Bu da çalışma kapasitesini çok geniş oranda etkiliyor. Dengesinin sağlamlığı görevlerini gerçekleştirirken yaptığı işin miktarını büyütüyor ve “çok iş, az ayakizi” prensibiyle çalışmasını sağlıyor.

Atlas’ın donanımı, 3 boyutlu yazıcı teknolojisinin avantajları sayesinde ağırlıktan ve hacimden kazandırıyor. Bu da son derece kompak olan robotun çok iyi bir güç-ağırlık dengesine sahip olması ve çalışma alanının daha da artması sonucunu veriyor. Üç boyutlu görüş, derinlik algısı ve diğer almaçlar Atlas’a etrafındaki nesneler üzerinde hakimiyet olanağı verirken kötü zeminlerde bile yol almasına yardımcı oluyor. Atlas itildiğinde dengesini koruyabiliyor veya düşürüldüğünde ayağa kalkıp yeniden dengeli biçimde durabiliyor.”

Zor koşullarda yürüyüş videosunu incelemek için

Parende atma videosu burada:

Kaynak: Boston Dynamics 

Ahmet Caner Sönmez

Caner Sönmez

Yaşamı anlamlandırma yürüyüşündeki insanlardan birisiyim. Bilim ve müzik bu yolda benim çok değerli eşlikçilerim. Nazilli Anadolu Lisesi ve Muğla 75. Yıl Fen Lisesi’nin devamında Ankara Üniversitesi’nden yüksek lisans derecesiyle 2013’te mezun oldum. Tezimi Salmonella suşlarının genetik farklılıklarının belirlenmesi üzerine verdim. İyi düzey İngilizce, orta düzey Almanca, başlangıç düzeyinde Fransızca biliyorum. Aynı zamanda Anadolu Üniversitesi AÖF Sosyoloji öğrencisiyim. Gitar ve piyano çalmaktayım. Tarihî, felsefî ve sanatsal konular okumaktan zevk alırım. Bilimsel gelişmeleri ve yayınları takip ederim. Doğa aşığıyım. Doğa gözlemlerinde zaman kavramım yiter gider. Mikro ya da makro düzey fark etmez... Eğitimin ve toplumsal bilinçlenmenin yaşamsal önemine yürekten inanmışım. Küçük yaştayken geçirdiğim beyin ameliyatının etkisi midir bilmem; dünyada bir gün tüm beyinlerin birbirine bağlanması, dolayısıyla anlama kapasitelerimizin sonsuzluğa kavuşması hayalimdir. Bir de çocukların hepsinin birlikte gülmesi… Son olarak: “Bilimsel bilgiyi küçük bir grubun tekeline bırakmak bir toplumun düşün gücünü zayıflatır, onu tinsel yoksulluğa sürükler.” sözü için Albert Einstein’a; “Gelmiş geçmiş tüm dikkat gerektiren uğraşlar içerisinde, sevmek uğraşı üzerinde gösterilen dikkat, en yaşamsal önemde olanıdır.” sözü için de Bertrand Russell’a sonsuz şükranla.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı