Mühendislik ve Teknoloji

ATLAS: Dünyanın En Dinamik İnsansı Robotu

1.5 m boyu, 75 kg ağırlığı, 11 kg taşıma kapasitesiyle Atlas insansı robotlar dünyasında önemli bir kilometre taşı olmaya aday.

Boston Dynamics robot şirketinin insanlığa tanıttığı bu robot ile diğer robotların yapılarına ve çalışma prensiplerine kısaca göz atacağız.

atlas robot

“Atlas, geliştirdiğimiz insansı robotlar içinde en gelişmişlerinden bir tanesidir. Atlas’ın kontrol sisteminde kolların, gövdesinin ve bacakların hareketleri tüm vücudunun hareketini ve uzaktan kumandasını sağlaması açısından birinci plandadır. Bu da çalışma kapasitesini çok geniş oranda etkiliyor. Dengesinin sağlamlığı görevlerini gerçekleştirirken yaptığı işin miktarını büyütüyor ve “çok iş, az ayakizi” prensibiyle çalışmasını sağlıyor.

Atlas’ın donanımı, 3 boyutlu yazıcı teknolojisinin avantajları sayesinde ağırlıktan ve hacimden kazandırıyor. Bu da son derece kompak olan robotun çok iyi bir güç-ağırlık dengesine sahip olması ve çalışma alanının daha da artması sonucunu veriyor. Üç boyutlu görüş, derinlik algısı ve diğer almaçlar Atlas’a etrafındaki nesneler üzerinde hakimiyet olanağı verirken kötü zeminlerde bile yol almasına yardımcı oluyor. Atlas itildiğinde dengesini koruyabiliyor veya düşürüldüğünde ayağa kalkıp yeniden dengeli biçimde durabiliyor.”

Zor koşullarda yürüyüş videosunu incelemek için

Parende atma videosu burada:

Kaynak: Boston Dynamics 

Ahmet Caner Sönmez

a. caner sönmez

yaşamı anlamlandırma yürüyüşünde, "hiç" olmaya giden yoldayım. bir gün tüm beyinlerin birbirine bağlanması, dolayısıyla birbirimizi doğru anlama kapasitelerimizin sonsuzluğa kavuşması hayalim. ve çocukların hepsinin birlikte gülmesi, doyması, doğru yaşaması.. “Bilimsel bilgiyi küçük bir grubun tekeline bırakmak bir toplumun düşün gücünü zayıflatır, onu tinsel yoksulluğa sürükler.” Albert Einstein “Gelmiş geçmiş tüm dikkat gerektiren uğraşlar içerisinde, sevmek uğraşı üzerinde gösterilen dikkat, en yaşamsal önemde olanıdır.” Bertrand Russell "Meselemi hiç'e bıraktım." Max Stirner

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.