Neden Asal Sayıları Sevmeliyiz?

“Çok erken yaşlarda matematiğe aşık oldum. Matematik harikadır. Doğaldır. Her yerdedir. Sayılar kainatın senfonisinin yazıldığı müzikal notalardır. Muhteşem Descartes da benzer bir şey söylemiştir. Kainat “matematiksel bir dille yazılmıştır.” Bugün size, bu müzikal notalardan birini göstermek istiyorum.” diye başlıyor konuşmasına Adam Spencer ve esprili üslubuyla, bu dev sayıları, ne işe yaradıklarını ve aynı zamanda bilimi neden sevmemiz gerektiğini anlatıyor bu keyifli konuşmasında.

Küçük bir hatırlatma yapalım, konuşmanın yapıldığı tarihten sonra daha büyük asal sayılara da ulaşıldı yakın zamanda. Onunla ilgiyi bilgiye de videoyu izledikten sonra göz atmak isterseniz: https://www.matematiksel.org/bilinen-en-buyuk-asal-sayi-m77232917/

Zaman ayırıp izlemenizi öneririz…

Sibel Çağlar

Kadıköy Anadolu Lisesi, Marmara Üniversitesi, ardından uzun süre özel sektörde matematik öğretmenliği, eğitim koordinatörlüğü diye uzar gider özgeçmişim… Önemli olan katedilen değil, biriktirdiklerimiz ve aktarabildiklerimizdir bizden sonra gelenlere... Eğitim sisteminin içinde bulunduğu çıkmazı yıllarca iliklerimde hissettikten sonra, peki ama ne yapabilirim düşüncesiyle bu web sitesini kurmaya karar verdim. Amacım bilime ilgiyi arttırmak, bilimin özellikle matematiğin zihin açıcı yönünü açığa koymaktı. Yolumuz daha uzun ve zorlu ancak en azından deniyoruz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı