Asal Sayılar ile Ağustos Böcekleri Arasındaki Bağlantı Ne Olabilir?


Ağustos böcekleriyle ilgili yapılan araştırmalar bize asal sayıların doğanın döngüleri arasına gizlenmiş olabileceğini gösteriyor…

Yalnızca Kuzey Amerika’da 190’dan fazla ağustosböceği türü ve alt türü var. Bu böceklerin bir kısmı her yıl ortaya çıkarken, diğerlerinin benzersiz bir yaşam döngüsü bulunuyor. Periyodik ağustos böcekleri olarak adlandırılan bazı türler yıllarca yeraltında yaşadıktan sonra dahil oldukları gruba göre 13’üncü veya 17’nci yılda topluca yeryüzüne çıkıyor.

Yer üstünde yalnızca 4-6 hafta yaşayan bu hayvanlar eşleşiyor, kendisinden sonra gelenlerin hayatta kalabilmesi umuduyla mümkün oldukça çok yumurta bırakmaya çalışıyor ve devamında şarkılarını söyleyip ölüyorlar.

Neden 13 ve 17?

13 ve 17 gibi sayıları sadece kendilerine ve bire bölünebilen asal sayılar olarak biliyoruz. Uzun zamandır araştırmacılar ağustos böceklerinin neden yaşam döngülerini asal sayılara göre ayarladıklarını anlamak için çalışmalar yapıyorlar. Bazıları bu sayıların onların hayatta kalma şanslarını arttırdığı için tercih edildiğini düşünüyor.

Örneğin, bu ağustos böceklerinin 12 yıllık yaşam döngüleri olsaydı, 1,2, 3, 4 veya 6 yıllık yaşam döngülerine sahip olan diğer türler tarafından bulunmaları ve avlanmaları daha kolay olabilirdi.

Periyodik ağustos böcekleri kaçmıyor, ısırmıyor, sokmuyorlar ve zehirsizler. Üstelik çok atik uçucular da değiller. Kısacası hem lezzetli, hem de kolay elde edilir avlar.

Vanderbilt Üniversitesi’nden matematikçi Prof. Glenn Webb bu görüşü savunanlardan biri. Prof. Webb, bu kadar çok avlanan ağustos böceklerinin soylarının neden tükenmediğini, sayılarının nasıl bu kadar fazla kalabildiğini (dört bin metrekarelik bir alanda bir milyondan fazla ağustos böceği bulunabiliyor) anlamak için bir çalışma yaptı.

Konuya açıklık getirebilmek için bilgisayar simülasyonlu popülasyonlara rastgele yaşam döngüsü süreleri atadı. Yaşam döngüleri için 10, 12 ve 15 gibi asal olmayan sayıları seçti. Yaptığı hesaplamalar bu periyodik aralıklarda ağustos böceklerinin nüfuslarının önemli oranda azalacağını gösterdi.

Webb, 17 veya 13 yılda bir ortaya çıkmalarının yaşam döngüleri 2-5 yıl olan kuşlar ve küçük hayvanlarla çakışmalarını en aza indirdiğini düşünüyor. Bir başka teoriye göre de, asal sayıların sırrı 17 ve 13 yıllık grupların aynı coğrafi bölgede bulunsalar bile yalnızca 221 yılda bir çakışmalarında saklı.

Kimi bilim insanları da bu sayıların sadece bir tesadüf olduğunu, ağustos böceklerinin davranışının bu biçimde şekillenmesine yardımcı olanın av – avcı ilişkisi değil iklim olduğunu savunuyor. Böceklerin 1.8 milyon yıl önce, buzulların ilerlediği ve Kuzey Amerika’da geri çekildiği Pleistosen döneminde evrimleştiği düşünülüyor.

Ancak tüm çalışmalar yine de periyodik ağustos böceklerinin neden 11, 19 veya başka bir asal sayı yerine 13 ve 17 sayılarını seçtiğini bize tam olarak açıklamıyor.

Kaynaklar ve İleri Okumalar:

Matematiksel

Sibel Çağlar

7 yıl Kadıköy Anadolu Lisesinin devamında lisans eğitimimi Marmara Üniversitesi İng. Matematik öğretmenliği üzerine tamamladım. Devamında 20 yıl çeşitli özel eğitim kurumlarında matematik öğretmenliği ve eğitim koordinatörlüğü yaptım. 2015 yılında matematiksel.org web sitesini kurdum. Amacım bilime ilgiyi arttırmak, bilimin özellikle matematiğin zihin açıcı yönünü açığa koymaktı. Yolumuz daha uzun ve zorlu ancak en azından deniyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu