Artık NASA’nın da Kendi Fotoğraf Arşivi Var

1990’larda internet ilk ortaya çıktığında NASA da birçok diğer devlet kurumu gibi, elindeki bilgiyi ne yapacağını bilmiyordu. Sonuçta, insanlığı Ay’a götüren, Güneş Sistemi’ndeki her gezegeni fotoğraflayan ve Hubble Uzay Teleskobu’nu fırlatan NASA’ydı ve herkesin görmek istediği fotoğrafları, ses dosyaları ve videoları vardı. 

Daha sonra NASA merkezleri (bunlardan 10 tane vardır) fotoğraf arşivlerini dijitalleştirmeye ve çevrim içi hale getirmeye başladı.

Örneğin Houston’daki Johnson Space Center astronotların uzayda yaptıkları eğitim ve uçuşları resmeden binlerce fotoğraf bulunduruyordu. Kennedy Space Center ise kalkış fotoğraflarını saklıyordu. Jet Propulsion Laboratory’de ise gezegenler, kuyruklu yıldızlar ve halkalara dair resimler bulunuyordu.

Ne yazık ki bu fotoğraflar düzinelerce farklı NASA.gov sitesinde saklanıyordu ve bu veri tabanları arasında araştırma yapmak pratikte mümkün olmuyordu.

Program görüntü yöneticisi Rodney Grubbs’a göre “Dürüst olmak gerekirse, belli bir fotoğrafın yerini bulabilmeniz için NASA hakkında da bir o kadar bilginiz olması gerekiyor, bu da can sıkıcı olabiliyor. Uzay ajansı, 2000 lerde bu koleksiyonu oluşturmak için bazı ticari şirketler ile birlikte çalıştı fakat bazı hatalar söz konusu oldu. Ortaya çıkan sonuç, bize yardımcı olabilmekten uzaktı”.

NASA, birkaç yıl önce InfoZen adlı bir şirket ile tekrar bir deneme gerçekleştirdi. Zorluk, elbette ki Ay’a insan göndermekle eşdeğer değildi fakat 100’den fazla koleksiyonda bulunan 140000 fotoğraf, video ve ses dosyasını toplamak da basit bir iş değildi.

Yapılacak ilk iş çeşitli merkezlerdeki çalışanları proje kapsamında bir araya getirmekti. Bu da zordu çünkü bazı merkezler ellerindeki fotoğrafları yaklaşık 20 yıllığına, kendi yöntemleriyle internette paylaşıyorlardı. Bu nedenle Grubbs ve ortağının ortak bir metadata sistemi kurması ve kopyası bulunan fotoğrafları elemesi gerekti. Sonrasında da hükümetin ilgili güvenlik politikalarını karşılayan bir bulut altyapısı bulması gerekti.

InfoZen genel müdürü Raj Ananthanpillai yaptığı açıklamada, “Bu projenin hayata geçebilmesinde etkili olan bir unsur da tamamen bulut tabanlı olması ve NASA’nın herhangi bir donanım yatırımı yapması gerekmemesiydi” diyor.

Ananthanpillai, “NASA kütüphanesi AWS servisleri ile bulut tabanlı bir yapı olarak tasarlandı. Kullanıcının geri dönüşte bulunduğu bir deneyim için fotoğraflar dünya çapında önem arz ediyor” diyerek görüşlerini ifade ediyor.

Bütün bunların sonucunda ise çok etkileyici bir çalışma ortaya çıktı. Basit bir ara yüz ile ve hızlıca NASA’nın en güzel fotoğraf, video ve ses dosyaları arasında arama yapılabiliyor ve hatta yapılan aramalar yıllar ile sınırlandırılabiliyor.

Örneğin astronot Gus Grissom arandığında onlarca fotoğrafa ulaşılabiliyor. Şu ana kadar, sonuçlar oldukça olumlu. 

Meraklıların incelemesini öneririz.

Kaynak: https://arstechnica.com/science/2017/04/finally-nasa-has-its-universe-of-images-in-one-happy-searchable-place/ 

Deniz Karagöz

Hukuk eğitimi almış olmama rağmen matematik her zaman ilgimi çeken bir bilim olmuştur. Matematiksel.org bana bu ilgimi üretkenliğe çevirme şansı veren kaliteli bir ortam. Bu yüzden gerek çevirilerim gerekse yazılarımla katkıda bulunabilmek benim için oldukça anlamlı. Aynı zamanda buradan beslenerek öğrenmeye de devam ediyorum. İyi okumalar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı