MATEMATİK TARİHİ

Aritmetik Candır!

Aritmetik matematiğin sayılar arasındaki ilişkiler ile sayıların problem çözmede kullanımı ile ilgilenen dalıdır. Aritmetik kavramı ile genellikle sayılar teorisi, ölçme ve hesaplama (toplama, çıkarma, çarpma, bölme, üs alma, kök alma) kastedilir.

Aritmetiğin temel malzemeleri rakamlar, kağıt, kalem ve silgidir…

Aritmetiğin geçmişten günümüze yolculuğu çok da kolay olmamıştır aslında.  Sistem binlerce yıl üzerinde çalışılarak, onlarca defa çıkmaza girerek bugünkü halini almıştır.

Günümüzde mevcut sayı sistemine öyle alışmışız ki olabilecek tek sistemin o olduğunu sanıyoruz. Sistemin bir çok alternatifi var aslında, örneğin Mayalıların sistemi. Güney Amerika’da yaşayan Mayalılar 1000 yıllarında 10 tabanı yerine 20 tabanlı gösterimin kullanıldığı bir sistem geliştirmişlerdi. Belki de ayak parmaklarını da sayı saymada kullanıyorlardı. Bugün bazı ülkelerde 0-9 rakamları için hala farklı semboller kullanılıyor.

Peki bilgisayarlar ve hesap makineleri artık her yerde olduğuna göre aritmetik öğrenmeye gerek var mı?

Evet, birçok nedenden dolayı var.

Aritmetiğin temel işlemlerinin özümsemeyenler, matematiğin bütününe yabancı kalırlar. Aritmetik eğitimi verilmezse modern uygarlığın geleceği söz konusu olamaz çünkü geleceğin bilim insanlarını, mühendislerini onlar beş yaşındayken belirleyemezsiniz.

Aritmetiğin temelini elle işlem yapacak kadar kavradıktan sonra hesap makinesi kullanarak elbette emekten ve zamandan tasarruf edilebilinir. Ancak koltuk değneği kullanarak yürümeyi öğrenmek nasıl mümkün değilse, sırf hesap makinesi veya bilgisayarlara dayanan bir çalışma biçimi ile sayılar konusunda yeterince sağlıklı düşünmek mümkün olmayacaktır.

Günlük hayatımızda aritmetiği aslında her yerde kullanıyoruz. Elbette gelişen teknoloji nedeniyle aritmetik eskisi gibi aleni olmasa da perde arkasında halen varlığını sürdürüyor. Kısacası herhangi bir insanın bir günde tükettiği aritmetik miktarı oldukça fazla.

Ian Stewart – Matematiğin Kısa Tarihi – Syf 60,61

Matematiksel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu