GÜNDEM

Araştırmalara Göre En Güvenilen Meslek Grubu Bilim İnsanları

Bilim insanları en güvenilen mesleklerde ilk sırada, doktorlar ve öğretmenler de onları takip ediyor.

Paris merkezli küresel pazar araştırma ve danışmanlık firması Ipsos’un yaptığı yeni araştırma sonuçları, küresel anlamda güven duyulan ve duyulmayan meslekleri tespit etmeye çalıştı. Yapılan araştırmanın sonucu, mesleki güven endeksi konusunda küresel bir uyum izledi. Dünya genelinde en güvenilen meslek grubu bilim insanları oldu.

Araştırma Ekim 2018’de 20 bine yakın genel vatandaş profili üzerinden gerçekleştirildi. Toplam 23 ülke için yapılan araştırmada küresel bazda 10 kişiden 6’sı için bilim insanları en güvenilir kişiler oldu. Bununla beraber doktorlar ve öğretmenler de dünya genelinde en çok güven duyulan meslek grupları arasında yer aldı. Ancak mesleklere güven endeksi konusunda aşağıda göreceğiniz tabloda negatif durumda olan ülkelerde, güvensizlik oranı daha yüksek. Yani çoğu meslekte güvensizlik hissinin daha fazla olduğunu söylemek mümkün.

en güvenilen meslek

Küresel olarak benzer eğilimler gösteren güven ve güvensizlikle alakalı oranları da yine benzer bir tablodan inceleyebilirsiniz:

en güvenilen meslek

Türkiye’de Durum Ne?

Ülkemize baktığımız zaman en güvenilmeyen meslek grupları politikacılar ve din görevlileri olurken en güvenilenler ise bilim insanları, doktorlar ve öğretmenler oldu.

en güvenilen meslek

Ayrıca hukuk alanındaki meslekler aşağı yönlü bir seyir izlerken en güvenilmeyen meslekler arasında reklamcılar, tv haber sunucuları, iş insanları, gazeteciler, bankacılar da yerini aldı.

Burada bana enteresan gelen durum; en çok güvenilen meslek gruplarının en az söz hakkına sahip olması, en az güvenilen meslek gruplarının ise en çok güce ve söz hakkına sahip olması oldu.

Araştırmanın detaylı pdf ve linkine kaynaklardan ulaşabilirsiniz..

Kaynaklar

pdf: https://www.ipsos.com/sites/default/files/ct/news/documents/2019-09/global-trust-in-professions-trust-worthiness-index-2019.pdf

link: https://www.ipsos.com/tr-tr/en-guvenilen-meslekler

Ceren Demir

Kendini, insanları, dünyayı tanıma ve anlama çabasında, belki de kaosta olan; filmin oyuncularından, dünya üzerindeki küçücük noktalardan biriyim.. Dokuz Eylül Üniversitesi'nde Ekonomi bölümünde yüksek lisansa devam ediyorum. Spora, sanata (özellikle resim sanatı), müziğe, doğaya, doğa sporlarına, felsefeye, psikolojiye, kitaplara, filmlere düşkünüm.. Okumayı, yazmayı, öğrenmeye çabalamayı çok seviyorum. Küçük yaşlardan itibaren birikmiş 9 adet günlüğüm var. Amaçlı ve amaçsız yaşamanın çeşitli noktalardan artı ve eksileri olduğunu düşünsem dünyadaki her şeyin gelip geçici olduğuna inanıyorum. Yine de -her şeye rağmen- ben uzun süredir amacı olanlardanım.. Buradan enerji sağlayabiliyorum.. Çoğunlukla enerjik, dışa dönük olsam da yeri geldikçe oldukça içe kapanmaya ve yalnızlığa susayabiliyorum. İkisi de keyifli ve öğretici.. Matematiksel sitesinin öncelikle hayranı olan bir okuruyum sonra Matematiksel’e katkı sağlamaya çalışan enfes ekibin bir parçasıyım. Özetle bu dünyayı bir rüyaymış gibi (Is this the real life? Is this just fantasy?) hissedip iyi bir insan olarak '‘kalmaya'’ çabalayan, sonsuzmuş gibi üretmeye çalışan insanlardan olarak; bahsettiğim 'bencil' bilgilerimi önemsiz sayıyorum. Sadece denizdeki kum tanelerinden biri olduğumun farkındayım. Ancak okyanusları merak etmekten vazgeçemiyorum. Yaşam keşifle canlanıyor..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı