GÜNDEM

Apple ve Google’dan Koronavirüs Ortaklığı Geliyor

Apple ve Google şirketleri koronavirüsle mücadeleye dahil oluyor. İki şirket, temas takibi yapılacak bir teknoloji ile koronavirüsün yayılma hızını durdurmak istiyor.

Apple ve Google 10 Nisan’da yeni ortaklık anlaşmalarını duyurdu. Anlaşma ile dünya çapındaki sağlık kurumlarına, STK’lara ve hükümetlere virüsün yayılma hızını azaltmak için yardımcı olmak amaçlanıyor.

Çalışmada temel amaç virüs bulaşmış bir kimsenin, virüsle başkalarını enfekte etmesini engelleme umuduyla, kimlerle temas kurduğunu analiz etmek olacak.

Tıpkı çoğu Asya ülkesinin yaptığı gibi..

Uzun inkübasyon süresi ve asemptomatik taşıyıcıların (hastalık belirtisi göstermeyen) hacmi göz önüne alındığında, Güney Kore’de başarı kanıtlanan takip sistemleri, yayılmayı yavaşlatmak için çok değerli olabilir.

Güney Kore hükümeti, bireylerin potansiyel Covid-19 hastalarıyla yakın temasta bulunup bulunmadıkları ve salgının ilerleyip ilerlemediğini anlamak için henüz 26 Mart itibarıyla hastalar üzerinden gerçek zamanlı veri toplanabilecek yeni bir sistemi devreye sokmuştu.

Ülkenin Ulaşım ve Altyapı Bakanlığı ile Bilim Bakanlığı’nın 2018’den bu yana geliştirdiği ‘Smart City Data Hub’ (Akıllı Şehir Veri Merkezi) olarak adlandırılan bu sistemle, epidemiyoloji uzmanları tek bir veri tabanı üzerinden koronavirüs vakalarıyla ilgili bilgi talebinde bulunabiliyor. (BBC)

Mayıs ayında da Apple ve Google, halk sağlığı yetkililerinden gelen uygulamaları kullanarak Android-iOS işletim sistemlerinin birlikte çalışabilirliğini sağlayan API’lerini (Application Programming Interface) piyasaya sürecek. Bu uygulamalara Google Play Store ve App Store üzerinden erişilebilecek.

Uygulama ile salgın hastalıkların yayılımının kontrolü için bireylerin takip edilmesi, verilerinin toplanması sağlanacak. Bu noktada, Apple ve Google şirketleri güven esasını oluşturabilmek için, elbette gizlilik ve şeffaflık esasına vurgu yapıyorlar açıklamalarında.

Açık kullanıcı izni gerekecek çalışmada kişisel olarak tanımlanan bilgiler veya kullanıcı konum verileri toplanmayacak. İletişim kurduğunuz kişilerin listesi telefondan silinemeyecek. Korona testi pozitif çıkan kullanıcıların bilgisi Google veya Apple’ın diğer kullanıcılara tanımlanmayacak. Sadece koronavirüsün (ve belki de ilerleyen yıllarda oluşabilecek salgınların) yayılmasının önlenmesi adına, halk sağlığı otoriteleri tarafından temas takibi için kullanılacak.

Sistem, aşağıda eklediğim Apple ve Google bilgilendirmesinde açıklandığı üzere, Bluetooth’u kullanarak çalışacak..

Google Açıklama

Apple Açıklama

Kaynak: Forbes

Paylaşmak Güzeldir

Ceren Demir

Kendini, insanları, dünyayı tanıma ve anlama çabasında, belki de kaosta olan; filmin oyuncularından, dünya üzerindeki küçücük noktalardan biriyim.. Dokuz Eylül Üniversitesi'nde Ekonomi bölümünde yüksek lisansa devam ediyorum. Spora, sanata (özellikle resim sanatı), müziğe, doğaya, doğa sporlarına, felsefeye, psikolojiye, kitaplara, filmlere düşkünüm.. Okumayı, yazmayı, öğrenmeye çabalamayı çok seviyorum. Küçük yaşlardan itibaren birikmiş 9 adet günlüğüm var. Amaçlı ve amaçsız yaşamanın çeşitli noktalardan artı ve eksileri olduğunu düşünsem dünyadaki her şeyin gelip geçici olduğuna inanıyorum. Yine de -her şeye rağmen- ben uzun süredir amacı olanlardanım.. Buradan enerji sağlayabiliyorum.. Çoğunlukla enerjik, dışa dönük olsam da yeri geldikçe oldukça içe kapanmaya ve yalnızlığa susayabiliyorum. İkisi de keyifli ve öğretici.. Matematiksel sitesinin öncelikle hayranı olan bir okuruyum sonra Matematiksel’e katkı sağlamaya çalışan enfes ekibin bir parçasıyım. Özetle bu dünyayı bir rüyaymış gibi (Is this the real life? Is this just fantasy?) hissedip iyi bir insan olarak '‘kalmaya'’ çabalayan, sonsuzmuş gibi üretmeye çalışan insanlardan olarak; bahsettiğim 'bencil' bilgilerimi önemsiz sayıyorum. Sadece denizdeki kum tanelerinden biri olduğumun farkındayım. Ancak okyanusları merak etmekten vazgeçemiyorum. Yaşam keşifle canlanıyor..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı