GÜNDEMYAŞAM

Kırmızı Kar Nedir?Antarktika ve Alplerde, Neden Görülmeye Başladı?

İtalyan Alplerinde geçtiğimiz günlerde enteresan bir görüntü oluştu. Önceden Antarktika’da görülen ‘’kırmızı kar’’, Alplerde de pembemsi  bir şekilde meydana geldi.

Kırmızı Kar Ne Anlama Geliyor?

Uzmanlara göre kırmızı kar görüntüleri, tehlikeli bir uyarı mesajı demek. Ancak şunu hatırlatalım: Temmuz’da İtalyan Alplerinde görülen bu durum, birkaç ay önce Antarktika’da görüldü, ki bu daha da kötüye işaret..

Tarihte Kırmızı Kar Yağışları

Kırmızı kar yağışı nadiren de olsa rastlanan bir durumdur. Bu yağış biçimi ile ilgili tarih kayıtlarına geçen ilk bildirim Aristo tarafından yapılmıştı. Birkaç yüzyıl sonra Roma tarihçisi Yaşlı Pliny de benzer bir kayıt tutmuş, yağan karın pasa benzediğini anlatmıştı.

19. Yüzyıl’ın sonuna kadar Avrupa ve Amerika’da birkaç kez kırmızı kar yağışı bildirimi yapıldı. Ancak biz modern zamanlarda onunla hiç karşılaşmamıştık.

İtalyan Alplerinden birkaç ay önce Antarktika’da görülen karlar şöyleydi…

Kırmızı Kar Yağışı Nasıl Mümkün Olabilir?

Bu durum görsel olarak farklı bir oluşum sunsa da; bölgede araştırma merkezi bulunan Ukrayna Eğitim ve Bilim Bakanlığı’nın açıklamasına göre, kırmızımsı-pembemsi karların oluşması hiç de iyiye işaret değil.

Bu durumun oluşmasına sebep olan algler de oluşumlarını normalden çok daha fazla ısınan hava sıcaklığına borçlular. Yani küresel ısınmaya.. Diğer yandan bu algler de karların erimesini hızlandırdığı için küresel ısınmanın hızlanmasına da sebep olduğu belirtiliyor.

Daha da kötüye işaret olmasının sebebi normal dağlık bölgelerde, Alplerde görülen kırmızılık-pembelikler dışında Antarktika’da bu durum ilk defa gerçekleştiği için küresel ısınmanın tehdidinin arttığı düşünülüyor.

İtalyan Alplerinde görülen karları da şuradan izleyebilirsiniz:

Özetle sıcaklık artmaya devam ettikçe alglerin de artacağı, alglerin artmasının da küresel ısınmayı çok daha fazla hızlandıracağı kesin gözüyle bakılıyor…

Ulusal Araştırma Konseyi’nden Biagio Di Mauro da yaptığı açıklamada atmosfer olaylarının kötüleşmeye başladığını belirtti.

***

2020 hız kesmeden devam edecek anlaşılan..

https://futurism.com/the-byte/pink-snow-falling-europe

https://futurism.com/the-byte/bright-red-blood-snow-falling-from-sky-antarctica

https://earther.gizmodo.com/pink-snow-in-the-italian-alps-is-a-cute-sign-of-environ-1844279404

https://tr.euronews.com/2020/07/06/italyan-alpleri-nde-pembe-kar-sask-nl-g

Matematiksel

Ceren Demir

Kendini, insanları, dünyayı tanıma ve anlama çabasında, belki de kaosta olan; filmin oyuncularından, dünya üzerindeki küçücük noktalardan biriyim.. Dokuz Eylül Üniversitesi'nde Ekonomi bölümünde yüksek lisansa devam ediyorum ve İstanbul Gelişim Üniversitesi'nde akademik görevimi sürdürüyorum. Spora, sanata (özellikle resim sanatı), müziğe, doğaya, doğa sporlarına, felsefeye, psikolojiye, kitaplara, filmlere düşkünüm.. Okumayı, yazmayı, öğrenmeye çabalamayı çok seviyorum. Küçük yaşlardan itibaren birikmiş 9 adet günlüğüm var. Amaçlı ve amaçsız yaşamanın çeşitli noktalardan artı ve eksileri olduğunu düşünsem dünyadaki her şeyin gelip geçici olduğuna inanıyorum. Yine de -her şeye rağmen- ben uzun süredir amacı olanlardanım.. Buradan enerji sağlayabiliyorum.. Çoğunlukla enerjik, dışa dönük olsam da yeri geldikçe oldukça içe kapanmaya ve yalnızlığa susayabiliyorum. İkisi de keyifli ve öğretici.. Matematiksel sitesinin öncelikle hayranı olan bir okuruyum sonra Matematiksel’e katkı sağlamaya çalışan enfes ekibin bir parçasıyım. Özetle bu dünyayı bir rüyaymış gibi (Is this the real life? Is this just fantasy?) hissedip iyi bir insan olarak '‘kalmaya'’ çabalayan, sonsuzmuş gibi üretmeye çalışan insanlardan olarak; bahsettiğim 'bencil' bilgilerimi önemsiz sayıyorum. Sadece denizdeki kum tanelerinden biri olduğumun farkındayım. Ancak okyanusları merak etmekten vazgeçemiyorum. Yaşam keşifle canlanıyor.. (Instagram veya Facebook hesabım yoktur. Fotoğrafımı ve adımı kullanarak sahte hesap açıldığını öğrendiğim için bu bilgiyi belirtmek durumundayım.)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu